SON DAKİKA
Hava Durumu

Kalbin sinsi düşmanı taşikardi

Doruk Sağlık Grubu Kardiyoloji Uzmanı Uz. Dr. Kubilay Kayan, çarpıntı, baş dönmesi ve bayılma ile kendini gösteren ritm bozukluklarının ani ölümlere neden olabildiğini belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 22.06.2011 16:30
Haber Güncellenme Tarihi: 22.06.2011 16:30
https://www.bursaport.com
Kalbin sinsi düşmanı taşikardi

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte özellikle yaşlılarda ortaya çıkan kalp rahatsızlıklarına dikkati çeken Kardiyoloji Uzmanı Dr. Kubilay Kaya, Türkiye'de ölüme en çok kalp ve damar hastalıklarının neden olduğuna işaret ederek, kalp damar hastalığı bulunanların da önemli bir kısmının kalp ritm bozukluğundan dolayı aniden hayatını kaybettiğini dile getirdi.

Kalp ritm bozukluklarının 2 ana gruba ayrıldığını ve bunların da kalbin dakikada 50'nin altı gibi anormal biçimde yavaş çalışması ya da kalbin dakikada 140'ın üstü gibi aniden aşırı derecede hızlanması olarak görüldüğünü anlatan Dr. Kaya, ileri derecede yavaş çalışan kalbi tek tedavi metodunun kalp pili takılması olduğunu belirtti.

TEDAVİ İÇİN İLK SEÇENEK İLAÇ

Kalbin ataklar şeklinde aniden çok hızlı çalışması durumunda 3 tedavi metodunun söz konusu olduğunu, bunların ritmi düzenleyici ilaçlar, ablasyon (kalbin belli alanını ısıtma) ve elektroşok yapan özel cihazlar (ICD, defibrilatör) takılması olduğunu kaydeden Kardiyoloji Uzmanı Dr. Kaya şöyle devam etti:

"Çarpıntı, baş dönmesi ve bazen bayılma ile kendini gösteren ve taşikardi (kalp hızlanması) olarak tanımlanan ritm bozuklukları ani ölüme de yol açabilir. Ani ölüm riski olmadığında ilaçlar ilk seçenek olarak kullanılıyor. Hayati tehlike olduğunda ise ablasyon veya ICD (elektroşok yapan cihaz) takılması gerekiyor. Ablasyon ile başarı oranı yüzde 95'in üzerinde. Hatta bazı ritm bozukluklarında yüzde 100 olabiliyor. Bu yöntem uygulandığında ilaca gerek kalmıyor, hastalar tamamen sağlıklı olarak yaşamlarını sürdürüyor. Bu yöntem tıbbın mucize tedavi metotlarından biri olarak kabul ediliyor." 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.