SON DAKİKA
Hava Durumu

'Yönetemiyorsanız istifalarınızı verin!'

Uludağ Üniversitesi Senatosu'nun aldığı yüz yüze eğitim kararını kamuoyuna duyurduktan 36 saat sonra, bu karardan vazgeçerek online eğitime geçmesi öğrencileri isyan ettirdi. CHP İl Başkanı Özkan, "Madem yönetemiyorsunuz, oradan oraya savruluyorsunuz, hiç değilse istifa etmesini bilin!" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 19.02.2023 17:52
Haber Güncellenme Tarihi: 19.02.2023 18:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'Yönetemiyorsanız istifalarınızı verin!'

6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli, 11 ili vuran büyük depremin ardından yaşanan koordinasyonsuzluk afet sonrası kurtarma ve yardım faliyetlerinde aksamaya yol açarken, YÖK'ün tutarsız kararları da üniversiteleri kararsızlığa itti. Uludağ Üniversitesi Senatosu'nun aldığı yüz yüze eğitim kararını kamuoyuna duyurduktan 36 saat sonra, bu karardan vaz geçerek online eğitime geçmesi özellikle Bursa dışından gelen öğrencileri isyan ettirdi. CHP Bursa İl Başkanı Turgut Özkan bu savrulmaya dikkat çekerek, "Deprem sonrası koordinasyon ve liyakat eksikliği her alanda hissedilirken, YÖK de bu yönetim beceriksizliğine kendi çapında katkı sağladı. YÖK'e uyan üniversiteler de öğrencileri mağdur ediyor. Ülke ne çekiyorsa liyakatsiz yöneticilerden çekiyor. Halkımızın bu liyakatsizleri göz göre buralara atayan AKP iktidarına bir çift sözü mutlaka olacaktır" dedi.

6 Şubat Pazartesi günü birbiri ardına yaşanan şiddetli depremlerin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "KYK yurtları için üniversiteleri yaza kadar tatil ediyoruz" açıklamasından sonra Yükseköğretim Kurulu (YÖK), tüm yükseköğretim kurumlarında bahar dönemi açılışının ikinci bir duyuruya kadar ertelendiğini açıklamış, daha sonra ise ikinci dönemin online sürdürülmesini kararlaştırmıştı. YÖK daha sonra aldığı kararda ise uygulamalı derslerin verildiği programlarda öğrencilerin eğitimlerini 20 Şubat'tan itibaren yüz yüze sürdüreceği açıkladı. Uludağ Üniversitesi Senatosu da 17 Şubat 'ta, YÖK kararına uyarak yüz yüze eğitimin yapılacağı bölümleri açıkladı.

Tıp, Diş Hekimliği, Sağlık Bilimleri, Veterinerlik, Mühendislik, Ziraat, Mimarlık, Güzel Sanatlar, Spor Bilimleri Fakülteleri, Devlet Konservatuarıi Fen Edebiyat Fakültesi’nin Fen Programlarındaki öğrenciler, Eğitim ve İlahiyat Fakültelerinin Öğretmenlik Uygulamasını alacak öğrenciler, Yabancı Diller Yüksekokulu ve Meslek Yüksekokulu öğrencileri 20 Şubat'ta başlayacak yüz yüze eğitim için hazırlık yaptı.

Daha önce Bursa'dan ayrılıp evlerine dönen öğrenciler Bursa'ya dönmek üzere otobüs bileti alarak yola çıktı, kiralık ev kontratlarını yeniledi ancak 18 Şubat gecesi bu kez de yüz yüze eğitim iptal edildiği, tüm bölümlerde online eğitim yapılacağı duyuruldu. Bir hafta içinde üst üste değişen kararlar nedeniyle öğrencilerin Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saim Kılavuz ve YÖK'e tepkisi büyük oldu.

CHP Bursa İl Başkanı Turgut Özkan da üniversiteli öğrencilere yaşatılanların artık zulüm boyutuna ulaştığını belirterek, liyakatsizliğe dikkat çekti.

Özkan şunları söyledi:

"Uludağ Üniversitesi'ndeki öğrencilerin önemli bir kesimi Bursa dışından geliyor. Bu öğrencilerin yol masrafları var, barınma konusunda da yaşadıkları sıkıntılar var. Evlerine gönderilen öğrencilere, yüz yüze eğitim var deniliyor, yollara düşüyorlar, yeniden ev kiralıyorlar. Bugün de deniyor ki, yüz yüze eğitim yok, vazgeçtik. Böyle bir ciddiyetsizlik olur mu? Bu ciddiyetsiz yönetim modelini kimse hak etmiyor. Uludağ Üniversitesi Senatosu bu zikzaklı kararları yüzünden gençlerin uğradığı maddi zararlarını tazmin etmelidir. Madem yönetemiyorsunuz, oradan oraya savruluyorsunuz, hiç değilse istifa etmesini bilin!"

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.