SON DAKİKA
Hava Durumu

'Yasayı ABD'den icazet alarak çıkardıklarını itiraf ettiler'

CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan, AKP'li yöneticilerin, kamuoyunda "sansür yasası" olarak bilinen yasa hazırlığı sırasında ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Müşaviri ile görüştüklerini söylediklerini hatırlatarak, "ABD’nin onayı ile iktidara geldiklerini söyleyen AKP’li yöneticilerin, bugün de halkın haykırışlarına kulak tıkayıp, ABD’den 'icazet' alarak TBMM’de bu kanunu çıkardıklarını itiraf ettiler" dedi. 

Haber Giriş Tarihi: 16.10.2022 08:54
Haber Güncellenme Tarihi: 16.10.2022 15:07
https://www.bursaport.com
'Yasayı ABD'den icazet alarak çıkardıklarını itiraf ettiler'

CHP Bursa Milletvekili Prof.Dr.Yüksel Özkan, başta gençler üzerinde olmak üzere AKP iktidarı tarafından dayatılan yasakların yol açacağı sosyo-ekonomik sonuçların araştırılması ile ilgili TBMM’ye Araştırma Önergesi sundu.

AKP'nin iktidara gelirken “3 Y (Yolsuzluk, Yoksulluk, Yasaklar)" ile mücadele edeceği vaadinde bulunduğunu hatırlatan Özkan, "AKP’nin 20 yılın sonunda geldiği noktada, 'Türkiye, 2021 Hukukun Üstünlüğü Endeksi'nde 139 ülke arasında 117'inci sırada, Doğu Avrupa ve Orta Asya grubunda bulunan 13 ülke arasında sonuncu sırada, Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'ne göre 180 ülke arasında 149. sırada yer almıştır. Twitter'ın yayınladığı Şeffaflık Raporu'na göre ise dünyada en fazla içerik kaldırma talebinde bulunan 3. ülkeyiz. İnternetin özgür olmadığı ülkeler arasındayız." dedi.

"Gençleri baskı altına alacaklar"

2021-2022 Basın Özgürlüğü Raporu'na dikkat çeken Yüksel Özkan, "Mesleğinin gereğini yapan gazetecilerin soruşturmalar geçirdiği, yargılandığı ve hapis cezalarına çarptırıldığı bir ortamda, torba yasa görünümünde 'dezenformasyon yasası' Meclis Genel Kuruluna getirilmiş ve AKP-MHP oyları ile kabul edilmiştir" ifadelerini kullandı.

İlgili kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerinin görüşlerini dikkate almadan, toplumsal uzlaşıya gidilmeden apar topar geçirilip kanunlaştırılan “dezenformasyon yasası”nın asıl amacının, yaklaşan seçimler öncesinde gençler başta olmak üzere toplumun her kesimini baskı altına almak olduğuna işaret eden Özkan, önergesinde şunları kaydetti:

"En başta Andımız olmak üzere, Milli Bayramlar, gençlik festivalleri, konserler, tiyatrolar, filmler, demokratik gösteri ve yürüyüşler ve müzik yasakları devam ederken, sözde sosyal medyayı düzenlemek için getirdikleri bu yasa ile yasakları daha da derinleştirecekler.

"AB yasanın çıkarılmaması çağrısında bulundu"

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Denetim Komitesi tarafından hazırlanan raporda, TBMM'de kabul edilen 'dezenformasyon yasasına' sert eleştiriler geldi. Venedik Komisyonu’nun yayımladığı görüş metninde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi tarafından güvence altına alınan ifade özgürlüğüne 'engel' teşkil ettiği belirtilmiş, AKPM seçim öncesinde getireceği sonuçlardan rahatsızlık duyarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne yasayı onaylamaması çağrısında bulunmuştur."

"ABD'den icazet alarak yasayı çıkardıklarını itiraf ettiler"

Muhalefet olarak yasakçı yasanın geçmemesi için çok direndiklerine değinen Özkan, iktidar milletvekillerinin yasa için ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Müşaviri ile görüştüklerini söylediklerini hatırlatarak, "ABD’nin onayı ile iktidara geldiklerini söyleyen AKP’li yöneticiler, bugün de halkın haykırışlarına kulak tıkayıp, ABD’den 'icazet' alarak TBMM’de bu kanunu çıkardıklarını itiraf ettiler" dedi. 
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.