SON DAKİKA
Hava Durumu

Tekin'den Erdoğan'a 'balkon' hatırlatması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Başbakan Erdoğan'ın 'balkon' konuşmasının sahte olduğunu ileri sürerek, "Sayın Başbakan her seçim dönemi böyle bir balkon konuşması yapar, şirinlikler yapar. Üstünden daha 10 gün geçmedi, meydan okuyor" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 02.07.2011 19:48
Haber Güncellenme Tarihi: 02.07.2011 19:48
https://www.bursaport.com
Tekin'den Erdoğan'a 'balkon' hatırlatması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP milletvekillerinin mecliste yemin etmemesi ile ilgili olarak, ''CHP olarak şu anda yapmış olduğumuz son derece demokratik bir eylemdir. Haklarımızı arıyoruz. Demokrasi istiyoruz, özgürlük istiyoruz'' dedi.

Tekin, Tunceli'den karayoluyla geldiği Elazığ'da parti binasını ziyaret etti. Tekin, bir gazetecinin ''Yemin kriziyle ilgili değerlendirmeleriniz nelerdir?'' sorusu üzerine, kendilerinin krizin ana noktası olmadıklarını söyledi. 

Tekin, şunları kaydetti:

''Biz CHP olarak şu anda yapmış olduğumuz son derece demokratik bir eylemdir. Haklarımızı arıyoruz. Demokrasi istiyoruz, özgürlük istiyoruz. Şunu da hatırlatmak istiyorum. Geçmiş dönemlerde hepinizin hafızasında vardır. Sayın Başbakan dahil olmak üzere AKP'nin bütün yetkilileri 7 yılını adeta yargıyla savaşır bir vaziyette geçirdi. Her yargı kararında onlara şiddetli tepki, hakaretler, hatta yandaş gazeteleri 'Kırılsın bu eller, kim bunlar, millet iradesinin üstünde olabilir mi?' diyenlerin bugün 'Yargıya saygılı olun, hukuka müdahale mi edelim?' diyerek iki yüzlülükten vazgeçmeleri lazım. O zaman ben sorarım. Daha tükürdükleriniz kurumadı. Dün öyle söyleyeceksiniz, bugün de bize 'yargıya saygılı olun' diyeceksiniz.''

Günümüzde bahsi geçen yargının Anayasa Mahkemesi olmadığını, tayin edilmiş 3 tane özel yetkili yargıç olduğunu belirten Tekin, ''Şimdi böylesi bir hukuk sistemi olabilir mi? 2007'de farklı bir hukuk sistemi, 2011'de farklı bir hukuk sistemi. Bu insanlar 3 yıldır cezaevlerinde yatıyorlar. 3 yıldır 'Belgesini bulamadık' diyorlar. Bunun süresi nedir kardeşim? 30 yıl mı yani'' dedi.

"TABANIN KURULTAY TALEBİ YOK"

Tekin, aynı gazetecinin ''CHP'de olağanüstü genel kurul toplanıyor. Bu konuyla ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?'' sorusuna ise ''Hiç kurultay gündemimizde yok. Biz onunla meşgul değiliz'' diye cevap verdi.

Tekin, ''Kurultay olmayacak mı?'' sorusuna, ''Bilemiyorum. Olacaksa tabii bizim delegenin iradesine saygımız var. İmzalar gelirse elbette biz de gereğini yaparız. Ama inanıyoruz ki tabanımızın, örgütümüzün böyle bir talebi söz konusu değil?'' diye cevap verdi.

''BALKONDAN 10 GÜN GEÇTİ MEYDAN OKUYOR''

Tekin, ''TBMM toplanacak. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun da bir açıklaması oldu. Oy kullanacağı yönünde. Yemin edilmeden oy kullanılması söz konusu mu?'' sorusuna ise şöyle cevap verdi:

''Hayır, oy kullanma açısından değil. Sayın Başbakan biliyorsunuz her seçim dönemi böyle bir balkon konuşması yapar, şirinlikler yapar. Üstünden daha 10 gün geçmedi. 10 gün sonra meydan okuyor. Sayın Başbakan unutmasın, o devlet olanaklarını kullanarak meydan okuyabilir ama biz hayatımızın her alanında faşizme karşı, gericiliğe karşı meydan okumuş insanlarız. Eğer bize karşı meydan okuyacaksa, sayın Başbakan yanlış adres arıyorsunuz. Bizi korkutamazsınız. Siz, basını, medyayı, iş dünyasını herkesi korkutabilirsiniz, ama korkutamayacağınız bir adres var o da CHP ve onun genel başkanı. Herkes haddini bilecek. Herkes demokrasi içerisinde. Biz meşru hakkımızı arıyoruz. Hiç kimsenin bunu küçültmeye, bunu eleştirmeye, bunu ötekileştirmeye hakkı yok. O yandaş medyaların köşe yazarlarına, hepsine hatırlatmak istiyorum, Anayasa Mahkemesi'nin kararlarını şiddetle eleştireceksiniz, 'olmaz böyle bir yargı' diyeceksiniz, onlara her türlü hakareti yapacaksınız ama buraya gelince bize yargıyı hatırlatacaksınız. Bu iki yüzlülükten herkesin vazgeçmesi lazım. Demokrasi herkese lazım. Onlara daha çok lazım olacak.'' 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.