SON DAKİKA
Hava Durumu

Sena Kaleli ilk sorusunu sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Bursa Milletvekili Sena Kaleli, Başbakan Tayyip Erdoğan'a AB ülkeleriyle Türkiye'deki ortalama tutukluluk sürelerinin ne kadar olduğunu sordu.

Haber Giriş Tarihi: 15.07.2011 19:50
Haber Güncellenme Tarihi: 15.07.2011 19:50
https://www.bursaport.com
Sena Kaleli ilk sorusunu sordu

Kaleli, TBMM Başkanlığı'na sunduğu yazılı soru önergesinde AB ülkelerinde cezaevinde tutuklu milletvekili olmadığını belirterek "Birilerinin 'ileri demokrasi var' dediği Türkiye'de hala tutuklu vekillerin olmasında 9 yıldır hükümette olan AKP'nin sorumluluğu var" dedi.

Kaleli Başbakan Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu soruları yöneltti:

BARAJI DA SORDU...

"Üyesi olmaya çalıştığımız AB ülkeleriyle Türkiye'de ortalama tutukluluk süreleri ne kadardır? AB ülkelerinin hangisinde ya da hangilerinde tutuklu sayısı hükümlü sayısından fazladır? Türkiye'nin AB ve BM raporlarında cezaevinde milletvekili bulunduran ülke konumunda olmasından 9 yıldır tek başına iktidarda olan AKP hükümetlerinin sorumluluğu yok mudur? Tutukluluk süresinin uzunluğu nedeniyle Türkiye'nin, AİHM tarafından tazminata mahkum edildiği kaç dava bulunmaktadır? Bugüne kadar ödenen tazminat tutarı ne kadardır? Tutukluluk sürelerinin kısaltılmasına yönelik TBMM'de bir yasal düzenleme yapılması konusunda hükümet adına bir çalışma başlatılacak mıdır? Bu konuda hükümetinizin öngördüğü bir tarih var mıdır? Tutukluluk süresinin kısaltılması, seçim barajının düşürülmesi ve siyasi partiler yasasındaki değişikliklerin, Anayasa değişikliğinden bağımsız olarak bir an önce yaşama geçirilmesi konusuna hükümetinizin yaklaşımı nasıldır?"
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.