SON DAKİKA
Hava Durumu

Orhan Sarıbal: Alevi inancı torbaya sığmaz

Mecliste görüşmeleri devam eden torba yasadaki Alevilere yönelik düzenlemelere tepki gösteren CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, "Alevi inancı torbaya sığmaz. Bu düzenlemeler ile 'Aleviliği tarif edip bir elbisenin içine sıkıştırabilir miyiz' düşüncesindeler. Olmaz" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 15.11.2022 20:27
Haber Güncellenme Tarihi: 15.11.2022 22:25
https://www.bursaport.com
Orhan Sarıbal: Alevi inancı torbaya sığmaz

CHP Bursa Milletvekili ve PM Üyesi Orhan Sarıbal, Mecliste görüşmeleri devam eden torba yasasındaki Alevilere yönelik düzenlemelere ve “Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı” kurulmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine tepki gösterdi. “Alevi inancına kafalarına göre bir elbise dikmek istiyorlar” diyen Sarıbal, “Bunu kabul etmiyoruz. Torba yasadaki maddeler oylanmadan geri çekilmeli, Cumhurbaşkanlığı Kararı iptal edilmeli. Alevi toplumunun talepleri dikkate alınarak yeni bir düzenleme getirilmeli” diye konuştu.

Meclis’teki basın açıklamasın, Taksim’deki terör saldırısını kınayarak başlayan Sarıbal, kimden gelirse gelsin her türlü terör eylemini kınadıklarını söyledi.

"İnancı tarif yetkiniz yok"

Sarıbal, daha sonra Genel Kurulda görüşmeleri devam eden Torba Yasa Teklifindeki Alevilik düzenlemeleri ve 112 no’lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesini değerlendirdi. Her iki düzenlemenin de Alevi inancını “kültürel faaliyet” seviyesine indiren ve bir inanç olarak kabul etmeyen düzenlemeler olduğunu ifade eden Sarıbal, hiç kimsenin inançları tarif hakkı olmadığını vurguladı.

Getirilen torba kanun teklifinin hem usul açısından hem içerik açısından yanlış olduğunu belirten Sarıbal, “Alevilerin temel hak ve taleplerini görmezlikten gelen bir tutumla ortaya çıkmış bir kanun teklifi. Alevilerin yıllardır talep ettiği haklarını hiç alakasız maddelerin barındıran Torba kanunun teklifinin içine atmak 35 milyon insanı, kendini Alevi olarak gören tarif eden insanlara karşı büyük bir ayıp ve hakarettir. 35 milyon insanın yaşam biçimini, kültürünü, inancını bir torba kanun teklifinin içine atarak, yanına hiç alakasız şeyleri koyarak iktidarın tam da anlatmak istediği bir yöntem. İtibarsızlaştırma, ciddiye almama, istediği gibi hareket etme. Alevi toplumunun değerleri, inancı, kültürü, felsefesi torba kanunla değiştirilemez, torba kanun içine konulamaz” dedi.

"Yok sayma"

“Kanun teklifi hazırlanırken Alevi toplumunun kanat önderleri, dernekleri, konfederasyonları, Cemevlerinin Pirleri ve Dedeleri dinlenmedi” diyen Sarıbal, “Bu kadar büyük bir kitleyi, 1500 yıldan fazla tarihi bir geçmişi olan Alevi inancının temsilcilerinin, önderlerinin, örgütlerinin, Cemevlerinin Pirlerinin, Dedelerinin görüşü alınmadan yapılan bu düzenlemeyi kabul etmiyoruz. Torba kanun teklifinin içine konulan 6 maddelik düzenleme Aleviliği yok etmeye dönüktür. Asimilasyona dönüktür. İnkara, zapturapta dönüktür. Kanunun ortaya çıkması ve buraya gelmesi tamamen yanlıştır. İlgili komisyonlarda konuşulmamış, tartışılmamış, alakasız komisyonlarda konuşularak buraya getirildi. Usul açısından tamamen yanlış” diye konuştu.

Kanun teklifinin Meclise geldiği akşam çıkarılan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kurulduğunu hatırlatan Sarıbal, “Dünyanın neresinde inanç merkezlerinin başkanlığı var? Caminin, Kilisenin, Sinagog, Havranın başkanlığı var mı? Bunlar Alevi inancını itibarsızlaştırmak, yok saymak, inkar etmektir.  Hem kanun teklifi hem Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi bir inancı, bir kültürü, bir felsefeyi nasıl itibarsızlaştırıldığına dair kararlardır” dedi.

"Düzenlemeler iptal edilsin"

Getirilen torba kanun teklifini Cemevlerinin ibadethane statüsünün yok sayıldığını ve Cemevlerinin turistik tesise dönüştürüldüğünü ifade eden Sarıbal, şunları söyledi:

“Bunu kabul etmiyoruz. Alevi inancı torbaya sığmaz. Bu düzenlemeler ile “Aleviliği tarif edip bir elbisenin içine sıkıştırabilir miyiz” düşüncesindeler. Olmaz. Siyasilerin görevi inançları tarif etmek değil tanımaktır. Alevilerin talepleri çok net: Eşit yurttaşlık istiyoruz. Zorunlu din derslerinin kalkmasını istiyoruz. İnanç özgürlüğü istiyoruz. Bu yasayı da kararnameyi de kabul etmiyoruz.

Alevilerin yaşadıkları sorunları çözmek konusunda samimi iseler bu yasa teklifindeki Alevilere ilişkin düzenlemeler ve 112 no.lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi iptal edilmelidir. Mecliste bir komisyon kurulmalı ve bu komisyon eliyle Alevi toplumu da dinlenerek bu meselenin çözüme kavuşması konusunda Alevi toplumuyla ilişki kurulmalıdır.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.