SON DAKİKA
Hava Durumu

'Meclisiniz yere batsın sizin'

Bağımsız Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Şişli'de Hatip Dicle'nin milletvekilliğinin düşürülmesini protesto etmek isteyen gruba polisin biber gazıyla müdahale etmesine tepki gösterdi. Sert ifadeler kullanan Önder, "Meclisiniz yere batsın sizin" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 26.06.2011 18:20
Haber Güncellenme Tarihi: 26.06.2011 18:20
https://www.bursaport.com
'Meclisiniz yere batsın sizin'

Şişli'de toplanıp Taksim'e doğru yürümek isteyen grup, polisin müdahalesiyle karşılaşınca polise taş, sopa ve su şişelerini fırlattı.

Çıkan olaylar sırasında bağımsız milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Sebahat Tuncel ile çok sayıda gösterici ve yoldan geçen vatandaşlar polisin sıktığı biber gazından etkilendi.

Zor anlar yaşayan Sırrı Süreyya Önder, müdahaleye tepki göstererek, şunları söyledi:

"Biz otobüsün üstünden açıklamamızı yapıp, dağılacağımızı açıkladık. Yürümeye polis izin vermedi. Biz de çıkıp bu anonsu yaptık. Bu anonsu yaptıktan sonra patlattıkları bombaları gördünüz. Bunun adı ileri demokrasi. Burada 4 tane halkın vekili var. Her biri iktidarın, muhalefetin bir milletvekilinin aldığı oyun 3-5 katıyla seçilmiş. Böyle bir temsiliyeti var. Bu vekillere 'Gelin Meclis'e, orada şöyle böyle' diyorlar. Meclisiniz yere batsın sizin. Bu muameleyi reva görenlere Meclis'te neler yapacaksınız? Hiç birimizi sokmuyorsunuz. 5-6 tane insanımızı provokasyonla geri çekiyorsunuz. Burada da bize reva görülen bu. Alın lan canımızı, alın. Başka da ne hüneriniz varsa yapmazsanız namertsiniz, namert oğlu namertsiniz. Gelin lan, ölümden öte köy var mı?"

'ŞİDDETSE, AL SANA ŞİDDET'

Şiddet çağrısı yaptıkları gerekçesiyle eleştirildiklerini anlatan Önder, "Al sana şiddet. Neresi şiddet çağrısı, kimmiş şiddet çağrısı yapan. Bunu herkes iyi anlasın, herkes iyi dinlesin; bu halkı gaz, bombayla susturamazsınız, susturamayacaksınız. Cumhurbaşkanı, bize hitap etme, bize çağrı yapma. Çağır sen kolluk kuvvetlerini 'ne lan bu, ne bu şiddet' diye onlara sor. Bombaysa bomba, gazsa gaz daha ne edeceksiniz bize. Bu halkın onayını almışız, bu suçsa bunu onurumuzla taşıyacağız" dedi. 

Bu arada, olaylar sırasında 40 kişinin göz altına alındığı ve işlemlerinin Şişli İlçe Polis Merkezi'nde sürdüğü bildirildi. Olaylar sırasında ara sokaklara kaçan göstericilerin yakalanmasına ilişkin polisin çalışmaları da sürüyor. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.