SON DAKİKA
Hava Durumu

Kayıhan Pala CHP'den milletvekili aday adayı

Prof. Dr. Kayıhan Pala Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı'ndaki görevinden istifa ederek CHP'den milletvekili aday adayı oldu.

Haber Giriş Tarihi: 20.03.2023 00:40
Haber Güncellenme Tarihi: 20.03.2023 00:51
https://www.bursaport.com
Kayıhan Pala CHP'den milletvekili aday adayı

14 Mayıs'ta yapılması için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın karar aldığı seçimler için aday adaylığı başvuruları sürüyor. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kayıhan Pala bu görevinden istifa ederek CHP'den milletvekili aday adaylığı için başvuruda bulundu.

Kamuoyunun halk sağlığı konusundaki çalışmaları ve koronavirüs salgını dönemindeki uyarı ve açıklamaları ile yakından tanıdığı Kayıhan Pala istifasını ve aday olma gerekçelerini sosyal medya hesabından paylaştı.

Açıklamasına, "Yurttaşı olmaktan onur duyduğum güzel ülkemin son yıllarda karşı karşıya kaldığı sorunlardan büyük sıkıntı duyuyorum." sözleriyle başlayan Prof. Dr. Kayıhan Pala, "Eğitimde fırsat eşitliğinin azalmasından, yoksulların ve dar gelirlilerin nitelikli sağlık hizmetine erişememesinden, kadınların çocuk yaşta evlendirilmesinden, çocukların örselenmesi ve ihmal edilmesinden, hayatın hemen her alanındaki şiddetten, gelir dağılımı adaletsizliğinin artmasından, insan hakları ihlallerinden, hukukun üstünlüğü ilkesinden uzaklaşılmasından, bilim ve sanatın değersizleştirilmesinden endişe duyuyorum." ifadelerini kullandı.

Prof. Pala'nın Facebook'tan yaptığı açıklama şöyle:

"Başta hava kirliliği olmak üzere çevresel kirliliğin artışından, küresel ısınma ve iklim değişikliğine karşı yeterli önlem alınmamasından endişe duyuyorum.

Demokrasimizin zayıflatılmasından, kamu kaynaklarının kamu yararı gözetilmeksizin harcanmasından, kamu yönetimi ve harcamalarında saydamlık olmamasından endişe duyuyorum. Kamu adına yanlış karar verenlerin hesap vermemesinden sıkıntı duyuyorum.

Yirmi beş yıldır akademide görev yapan otuz yıllık bir hekim olarak, çok sevdiğim öğretim üyeliğinden, ülkemizde yaşanan eşitsizliklere karşı siyasi alanda mücadele etmek üzere ayrılıyorum.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları tarafından Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti'nin devamı olarak kurulmuş Cumhuriyet Halk Partisi'nin tüzüğünün 2.Maddesinde yer alan 'insan hakları, hukukun üstünlüğü, özgürlük, eşitlik, dayanışma, barışçı ve adil bir dünya, emeğin yüceliği, gönenç, doğanın ve çevrenin korunması, çoğulcu ve katılımcı demokrasi' değerlerinin savunulmasına katkı koymak için uğraş vereceğim.

Her türlü ayrımcılığı reddediyorum. Çocuklarımızın tüm farklılıklara saygı gösterilen, herkesin eşit olduğu bir Türkiye'de yaşamaları için uğraş vereceğim.
Yaşasın kardeşlik, yaşasın dayanışma!"

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.