SON DAKİKA
Hava Durumu

Hükümet 'Silvan saldırısı'nı merceğe aldı

Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulunda, İçişleri Bakanlığına da Silvan'da 13 askerin şehit düştüğü saldırıyla ilgili inceleme yapılması talimatı verildiğini bildirdi.

Haber Giriş Tarihi: 19.07.2011 00:52
Haber Güncellenme Tarihi: 19.07.2011 00:52
https://www.bursaport.com
Hükümet 'Silvan saldırısı'nı merceğe aldı

Başbakan Yardımcısı Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İç güvenlikle ilgili konular kapsamında, Diyarbakır Silvan kırsalındaki saldırı konusunda Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın bilgiler verdiğini anlatan Arınç, daha sonra konunun bütün bakanlar tarafından görüşüldüğünü, konu hakkında yeterli bilgi edinilmeye çalışıldığını anlattı.

Arınç, şöyle devam etti:

''Şüphesiz basına yansıdığı kadarıyla 13 askerimizin şehit edildiğini ve 7 askerimizin yaralı olarak tedavi altında bulunduğunu biliyoruz. Olay takip edilmektedir. Genelkurmay Başkanlığımız idari soruşturma açmıştır ve bununla ilgili komutanları görevlendirmiştir. İdari bakımdan yapılacak soruşturma sonuçları daha sonra Başbakanımıza takdim edilecektir.

Bakanlar Kurulumuzda konunun İçişleri Bakanlığımızın da görev alanında olduğu düşünülmüş ve İçişleri Bakanlığımız tarafından da olayla ilgili inceleme yapılması talimatı verilmiştir. Dolayısıyla İçişleri Bakanlığımızın da kendi görev alanı içinde bulunan konular üzerinde inceleme yapacağını söyleyebilirim.''

YENİLENECEK KANUN TASARILARI

Bülent Arınç, Meclis'in geçen günlerde tatile girdiğini ve yeni yasama döneminin 1 Ekim 2011'de başlayacağını belirterek, geçen dönemde Bakanlar Kurulu tarafından Meclis'e sevk edilen kanun tasarılarının, iç tüzük gereğince kadük olduğunu anımsattı.

Bunların sayılarının 30 civarında olduğunu bildiren Arınç, bunlardan yenilenecek olanların tespit edildiğini, bu tasarıların, bakanlıklar tarafından yenilenmek suretiyle Bakanlar Kurulundan tekrar Meclis'e gönderileceğini anlattı.

Arınç, bir gazetecinin, ''Muhalefetin sınır ötesi operasyon çağrıları var. Sınır ötesi operasyon gündemde mi?'' sorusu üzerine, ''Sınır ötesi operasyon her zaman konuşulur. Bugünkü toplantımızda böyle bir ihtiyaç ve böyle bir operasyonun yapılması konusunda hiçbir görüşme olmadı" dedi.

Arınç, ''bakan yardımcılarının belirlenip belirlenmediğine'' ilişkin soru üzerine, ''Bu artık hükümetin konusu olmaktan çıktı. İlgili bakanlıkların kendi yapacakları tercih ve atamaya yönelik olarak gündeme gelebilir'' yanıtını verdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.