SON DAKİKA
Hava Durumu

Erhan Sevimli çekildi, Akdoğan ve Çelik yarışacak

CHP Bursa Olağanüstü İl Kongresi'nde başkan adaylarından Erhan Sevimli 107 delegeden imza toplayarak gerekli olan 120 rakamına ulaşamadı ve Kongre üyelerine teşekkür ederek yarıştan çekilmek zorunda kaldı. Metin Çelik 140, Gürhan Akdoğan ise 282 delegeden adaylık için destek bulmayı başardı.

Haber Giriş Tarihi: 07.08.2011 15:14
Haber Güncellenme Tarihi: 07.08.2011 15:14
https://www.bursaport.com
Erhan Sevimli çekildi, Akdoğan ve Çelik yarışacak

CHP Bursa Olağanüstü Kongresi sürüyor. 

Divan Başkanlığı adaylara Tüzük gereği başkan adayı olabilmek için en az 120 delegenin imzasını taşıyan önergelerin verilmesi için saat 15.00'e kadar süre tanırken, bu süre içerisinde üç adaydan Erhan Sevimli yeterli imzayı toplayamayarak çekilmek zorunda kaldı.

Ancak 95 delegeden destek bulan Sevimli, söz alarak Kongre üyelerine seslendi ve yarıştan çekildiğini açıkladı.

Erhan Sevimli, Tüzüğü eleştirdiği konuşmasında şunları söyledi:

"3,5 aya varan bir süre içerisinde seçimler başta olmak üzere değerli örgüt arkadaşlarımla beraber mücadele verdik. Bu çalışmalarda bize destek veren ilçe örgütlerine ve partililerimize yürekten teşekkür ediyorum.

Kongre düzeni içerisinde tüzüğe göre toplanması gereken 120 imzaya bu uygulamalar sonunda maalesef ulaşamadık. Bana destek veren, vermek isteyen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bundan sonra seçilecek olan arkadaşlarıma yürekten başarı diilyiyoruim.

CHP'de başta bu tüzük hükümleri olmak üzere aksayan çok şeyler var. Divan önünde imzaların dürüstçe toplanmasını istedik. Bu yönde bir uygulamaya girdik ama Divan'ın uygulaması beni üzmüştür. Demokratik bir tavır olmamıştır, onu da belirtmek istiyorum. Kongremize, partimize ve halkımıza hayırlı olmasını diliyorum."

Erhan Sevimli'nin konuşmasını tamamlamasının üzerinden Divan Başkanı Yahya Şimşek Sevimli'ye yanıt vererek, özel bir uygulama yapmadıklarını, yalnızca Tüzük hükümlerini uyguladıklarını, kendilerinin de zaman zaman bu tüzüğü eleştirdiklerini anımsattı.

YARIŞA İKİ ADAY DEVAM EDECEK

Divan Başkanı Yahya Şimşek, delegelerin imzalarının gerçek olup olmadığını belirlemek için isim okumak istediklerini ancak gerek Gürhan akdoğan, gerekse Metin Çelik'in önergeleri bu haliyle kabul ettiklerini belirtmeleri üzerine iki adaylı bir yarışa geçileceğini söyledi.

Bunun üzerine Divan Kurulu iki adayın lisetlerini onayladıktan sonra görevini Seçim Kurulu'na devredecek.

Biraz sonra iki adaylı seçime geçilecek.


 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.