SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP lideri çözümün adresini gösterdi

Başbakan Erdoğan'ın yemin krizini değerlendirdiği konuşmasına CHP Lideri Kılıçdaroğlu'ndan yanıt: Başbakan'ın sözlerini yadırgadım. Kılıçdaroğlu, tutuklu vekillerle ilgili krizin çözümü konusunda ''Sorun Adalet Bakanlığı bürokrasisi içinde çözülmeli'' diye konuştu.

Haber Giriş Tarihi: 30.06.2011 15:16
Haber Güncellenme Tarihi: 30.06.2011 15:16
https://www.bursaport.com
CHP lideri çözümün adresini gösterdi

Başbakan Tayyip Erdoğan, grup toplantısında CHP ve BDP'nin boykot kararını eleştirdi. Kılıçdaroğlu ise Başbakan'ın yargıya müdahale sözlerine şaşırmadığını söyledi.

Gazeteciler Başbakan'ın ''Ana muhalefet diyor ki; 'Başbakan bu işi çözsün'. Başbakan ne yapacak? Hakimleri arayıp talimat mı verecek?'' sözlerini Kılıçdaroğlu'na sordu.

Kılıçdaroğlu, ''Kimseden yargıyı arayın talimat verin gibi bir talebimiz olmadı. Başbakan'ın sözlerini yadırgadım. Sadece şunu istedik. Anayasa'nın 90. maddesi var. AİHM var. BM var. Hukukun üstünlüğü evrensel hukuktur. Bu yerine getirilsin dedik. Biz de bunu istedik'' cevabını verdi

KÖŞK DEVREDE

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bağımsız ve CHP milletvekillerinin yemin etmemesiyle patlak veren krize el attı.

Gül, gelişmeler hakkında saat 11.00'de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi.

Kılıçdaroğlu Gül ile yaptığı görüşmenin ardından şunları söyledi: "Görüşmede TBMM'de yaşanan krizi değerlendirdik. Cumhurbaşkanı krizin çözümü konusunda CHP'nin görüşlerini sordu. Aktardık. cumhurbaşkanı uzun tutukluluk süresinin yarattığı rahatsızlığı dile getirdi. Sorunun çözümü için katkı vereceğini, benim düşüncelerimi değerlendireceklerini ifade ettiler."

Gül, cuma günü saat 11.30'da da bağımsız milletvekillerini temsilen Şerafettin Elçi ve Ahmet Türk'le görüşecek.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise, program yoğunluğunu gerekçe göstererek Köşk'ten gelen davete ret cevabı verdi.

CHP, Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal'ın mahkeme tarafından serbest bırakılmamaları nediyle Meclis'teki yemin törenine katılmış ancak yemin etmemişti. BDP destekli bağımsız milletvekilleri de, Hatip Dicle ve 5 KCK tutuklusu milletvekili nedeniyle yemin törenini boykot edip Meclis'e gitmemişti.

Ortaya çıkan kriz sonrası siyasi partiler arasında diyalog kurulamaması gündeme gelmişti.

'ADALET BAKANLIĞI BÜROKRASİSİ İÇİNDE ÇÖZÜLMELİ'

Kılıçdaroğlu, tutuklu vekillerle ilgili krizin çözümü konusunda ''Sorun Adalet Bakanlığı bürokrasisi içinde çözülmeli'' diye konuştu.

Pazartesi günü yapılacak Meclis Başkanlığı seçiminde oy kullanmayacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, Gül 'uzlaşma kültürüyle bütün sorunlar çözülmeli' dedi'' şeklinde konuştu. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.