SON DAKİKA
Hava Durumu

Pala'dan Bakanlara Kızılay sorusu: 'Kızılay sağlığın ticaretini yapamaz'

CHP Bursa Milletvekili Halk Sağlığı Profesörü Dr. Kayıhan Pala, Türkiye Kızılay Derneği Genel Sekreteri Murat Ellialtı'nın sağlık hizmetleri karşılığında mevzuata aykırı olarak yüzde bin katının alındığı sözlerini Bakanlara sordu.

Haber Giriş Tarihi: 03.07.2024 13:31
Haber Güncellenme Tarihi: 08.07.2024 11:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Pala'dan Bakanlara Kızılay sorusu: 'Kızılay sağlığın ticaretini yapamaz'

Türkiye Kızılay Derneği Genel Sekreteri Murat Ellialtı, Kızılay’a ait hastanelerde vatandaşlara sunulan sağlık hizmetleri karşılığı olarak Sağlık Uygulama Tebliğinde (SUT) belirtilen ücretlerin, mevzuata aykırı olarak yüzde 1.000 katının alındığını itiraf etmişti.

CHP Bursa Milletvekili Halk Sağlığı Profesörü Dr. Kayıhan Pala, bu durumun bir suç olduğunu, bu durumu ortaya çıkarmayarak suça seyirci kaldığı iddiasıyla hem Sağlık Bakanlığına hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına iki ayrı soru önergesi verdi.

Türkiye Kızılay Derneği’nin internet sitesinde ‘Sağlık Hizmetleri’ bölümü altında “Kurulduğu günden bu yana sağlık hizmeti veren Türk Kızılay, Konya ve Kayseri’deki hastaneleri, İstanbul’daki 1 hastane ve 2 tıp merkezinde yüksek kaliteli cihazları ve deneyimli sağlık çalışanları ile vatandaşlarımıza uygun ücretlerle modern sağlık hizmeti sunar.” yazdığını anımsatan CHP’li Pala, “Kızılay’ın sağlık hizmeti karşılığında yüzde 1.000 katkı payı talep etmesi hem mevzuata hem de Kızılay’ın kuruluş amacına aykırıdır. Türkiye Kızılay Derneği, kural ihlalinin ötesinde suç işlemiş, her iki Bakanlık da bu suçun işlendiği sürece, bu durumu ortaya çıkarmayarak, seyirci kalmış görünüyor” dedi.

Kızılay’ı denetleme yetkisinin Cumhurbaşkanlığı Hükümetinde olduğunu hatırlatan Pala, “Her iki Bakanlığa da Kızılay sağlık kuruluşlarına bakılan hasta sayısı ve bu hastalar için SGK’nın yaptığı ödemeler başta olmak üzere Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) değerlerinden 5 kat fazla alınan katkı payının (yüzde 1.000), bakanlık müfettişleri tarafından bulgu olarak tespit edilip edilmediğini sordum” dedi.

Soru önergelerinin süresi içinde yanıtlanması gerektiğini vurgulayan Pala, “Ortada hem bir suç hem de bir güven sorunu var, Kızılay depremde çadır satması ve hastalardan çok yüksek katkı payı alması gibi uygulamalarla maalesef güven kaybediyor, Kızılay’ın ne kadar zamandır hastalardan yasal üst sınırın 5 katı kadar ücret aldığını açıklaması gerekiyor. Bu konuda vatandaşlar aydınlatılmalı!” diye açıklama yaptı.

Kızılay’ın bu usulsüz uygulama karşılığında herhangi bir ceza alıp almadığı ile Sağlık Uygulama Tebliği’nde belirtilen ücretlerin yüzde 1.000 katının alındığı itirafı ile ilgili olarak herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığı da CHP’li Pala’nın her iki Bakanlığa sorduğu sorular arasında yer aldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.