SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP'li Özkan: Bursa'da hastaneler depreme hazır mı?

CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan, Bursa ve ilçelerinde bulunan kamu ve özel hastaneler ile Aile Sağlığı Merkezleri'nin olası bir depreme hazır olup olmadığını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya sordu.

Haber Giriş Tarihi: 12.03.2023 19:17
Haber Güncellenme Tarihi: 12.03.2023 19:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
CHP'li Özkan: Bursa'da hastaneler depreme hazır mı?

CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan, BMM'ye sunduğu soru önergesinde, Bursa ve ilçelerinde bulunan kamu ve özel hastaneler ile Aile Sağlığı Merkezleri'nin olası bir depreme hazır olup olmadığını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya sordu.

Yüksel Özkan soru önergesi ile ilgili olarak şunları söyledi:

"Kahramanmaraş merkezli ve 11 ilimizde yıkıma neden olan deprem felaketinde kamu ve özel hastaneler ile Aile Sağlığı Merkezleri'nin büyük çoğunluğunun yıkıldığını ya da ağır hasar aldığını gördük. Yeni yapılan hastane binaları dahi kullanılamaz hale geldi."

Marmara'da gerçekleşmesi beklenen olası depremin, aktif faylar üzerinde bulunan Bursa'yı da olumsuz etkileyeceğine dikkat çeken Özkan, yaşanabilecek depremlerde kritik bir öneme sahip olan kamu hastaneleri, özel hastaneler ve Aile Sağlığı Merkezleri'nin sağlık hizmetlerine kesintisiz devam etmesinin önemini vurguladı. Marmara Bölgesi'ndeki nüfus yoğunluğunun diğer bölgelere oranla fazla olmasına değinen Özkan, "Olası depremde bu binaların mutlaka ayakta kalması gerekiyor" dedi. 

'ŞEHİR HASTANESİ'NİN DEPREM İZOLATÖRLERİ KONUSUNDA ÇALIŞMA YAPILDI MI?'

Depreme dayanıksız olması nedeniyle İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ile Çapa'nın büyük bölümünün boşaltıldığı ve taşınmaya başlandığını hatırlatan Özkan, "Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi ile ilgili durumu kamuoyu merak ediyor" dedi.

Yüksel Özkan şöyle devam etti:

"Bursa'da bulunan diğer kamu ve özel hastaneler ile Aile Sağlığı Merkezleri'nin son durumunu öğrenmek istiyoruz. Ayrıca Sayıştay Raporları'na da yansıyan Şehir Hastanesi'nin eksik yapılmış "deprem izolatörleri" konusunda herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığını bilmiyoruz. Sayın Bakan'a Bursalılar adına sorularımızı yönelttik, yanıtlamasını bekliyor ve konuyu yakından takip ediyoruz."

Yüksel Özkan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya şu soruları yöneltti:

1 . Bursa ve ilçelerinde depreme dayanıksız olduğu tespit edilen kamu hastanesi, özel hastane ve Aile Sağlığı Merkezi bulunmakta mıdır?

2 . Bursa ve ilçelerinde kamu hastaneleri, özel hastaneler ve Aile Sağlığı Merkezleri'nin depreme dayanıklılık tespitleri yapılmış mıdır? Bu testler en son hangi tarihte yapılmıştır?

3 . Bursa ve ilçelerinde kuvvetlendirme çalışması yapılmış kamu hastanesi bulunmakta mıdır?

4 . Bursa Şehir Hastanesi'nin deprem izolatörlerinin bir kısmının şartnameye uygun olarak yapılmadığı Sayıştay raporlarına yansımıştır. Bu konuyla ilgili herhangi bir çalışma yapılmıştır?

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.