SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP'li muhalifler havlu attı

CHP'de başını Deniz Baykal ve Önder Sav'ın çektiği muhalifler olağanüstü kurultay taleplerinden vazgeçtiler. Kurultay'ı toplama girişiminden vazgeçtiklerini açıklayan Bursa eski İl Başkanı Gürhan Akdoğan, yemin krizi gölgesinde olağanüstü kurultaya gitmeyi doğru bulmadıklarını belirterek, kurultay kararını Parti Meclisi'nin almasını istediklerini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 04.07.2011 11:18
Haber Güncellenme Tarihi: 04.07.2011 11:18
https://www.bursaport.com
CHP'li muhalifler havlu attı

CHP'de 12 Haziran Seçimleri'nde alınan sonuçları başarısız bularak Parti Meclisi'nin yenilenmesi amacıyla olağanüstü kurultay için imza toplayan muhalifler taleplerinden vazgeçtiler.

12 Haziran seçimlerinde alınan yüzde 26'lık o oranını başarısız bulan CHP'li muhalifler, delegelerden imza toplayıp Kurultay toplamayı planlıyordu.

Ancak beklenen desteği alamadığı görülen muhalifler havlu attı. Kurultay toplama taleplerinden vazgeçtiklerini açıklayan muhalifler Parti Meclisi'nin Kurultay'ı toplaması gerektiği yönünde bir çağrı yaptı.

280 İMZADA KALDILAR

Kemal Kılıçdaroğlu'nu genel başkanlık koltuğundan indirmek için "olağanüstü kurultay" toplamaya çalışan CHP'li muhalifler havlu attı. Deniz Baykal ile Önder Sav'ın başlattığı muhalif hareket 280 imzada kalınca "Kurultaydan vazgeçtik" açıklaması yapıldı.

Kurultay'ı toplama girişiminden vazgeçtiklerini açıklayan Bursa eski İl Başkanı Gürhan Akdoğan, yemin krizi gölgesinde olağanüstü kurultaya gitmeyi doğru bulmadıklarını belirterek, kurultay kararını Parti Meclisi'nin almasını istediklerini söyledi.

CHP'de "Olağanüstü Kurultay Çağrısı" yapan muhalifler, yemin krizinin ardından CHP yönetiminin başka bir krizle karşı karşıya kalmaması için kurultay çağrısını şimdilik durdurma kararı aldıklarını duyurdu.

Gordion Otel'de basın açıklaması yapan muhalifler, Bursa eski İl Başkanı Gürhan Akdoğan sözcülüğünde kurultay çağrısıyla ilgili son görüşlerini dile getirdi. Akdoğan, 20'ye yakın eski CHP İl Başkanı ile bir değerlendirme yaptıklarını ve ortak bir metin hazırladıklarını belirterek, o metinin eski il başkanlarının ortak sesi olduğunu söyledi.

"Genel Başkanımızın ve örgütümüzün tüm özverili çalışmalarına, gayretine ve ülke için kader seçimi olmasına karşın, genel seçimlerde beklenen sonuçlar alınamadı" ifadelerinin yer aldığı metni okuyan Akdoğan, CHP'nin Meclis'te tutuklu vekillerinin tahliye edilmemesi için yemin etmemesini de değerlendirerek, bir karara vardıklarını kaydetti.

Akdoğan, "Milletvekillerinin göreve başlamadan önce Anayasa'da tanımı yapılan biçimde and içmemeleri, bu eylemi Sayın Balbay ve Sayın Haberal'ın tahliyelerine kadar sürdürecek olmalarının açıklanması, giderek bu durumu bir krize dönüştürmesi nedeniyle Parti Meclisi seçimi içeren olağanüstü kurultay çağrımızı tekrar değerlendirme gereğini duyduk" dedi.

Kurultay delegelerinin noterden imzalarıyla beyanda bulunmalarının halen sürdüğünü ifade eden Akdoğan, "İllerimizden bize ulaşan Olağanüstü Kurultay isteğini içeren başvuruların sayısından CHP tüzüğünde belirtilen toplanma sayısına ulaşılmakta olduğu anlaşılıyor. İl kongrelerinden seçilerek gelen kurultay delegesinin toplam sayısının yarısından fazlasının kurultay talebi olduğunun gerçeği dikkate alınmalıdır" diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU: SAYGIYLA KARŞILIYORUM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, olağanüstü kurultaya yönelik imza toplama çalışmalarına ilişkin, ''İmza toplamalarını da vazgeçmelerini de saygıyla karşılıyorum. Demokrasilerde bunlar olur'' dedi.

Kılıçdaroğlu, TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''Muhalifler kurultay için imza toplamaktan vazgeçtiler. Konuya ilişkin değerlendirmeniz nedir?'' sorusuna, ''Ben onları muhalif olarak görmüyorum. Onlar bizim partililerimiz. Saygıyla karşılıyorum. İmza toplamalarını da vazgeçmelerini de saygıyla karşılıyorum. Demokrasilerde bunlar olur'' yanıtını verdi.
Bir başka gazetecinin, ''(Parti Meclisi kurultay kararı alsın) diyorlar'' sözleri üzerine Kılıçdaroğlu, ''Her görüşe saygılıyız'' dedi. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.