SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP Bursa’da Turgut Özkan İl Başkanlığına adaylığını açıkladı

İsmet Karaca'nın 14 Mayıs Seçimlerinde milletvekili adaylığı için istifasının ardından CHP İl Başkanlığına Yönetim Kurulu içinden seçilen Turgut Özkan 17 Eylül'de yapılacak İl Kongresi'nde İl Başkanlığına aday olduğunu açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 09.09.2023 21:13
Haber Güncellenme Tarihi: 14.09.2023 00:37
https://www.bursaport.com
CHP Bursa’da Turgut Özkan İl Başkanlığına adaylığını açıkladı

İsmet Karaca'nın 14 Mayıs Seçimleri nedeniyle istifasından bu yana CHP Bursa İl Başkanlığı görevini yürüten Turgut Özkan İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısı ile 17 Eylül'deki 38. İl Kongresinde İl Başkanlığına aday olduğunu açıkladı. Önseçim kuralının parti tüzüğüne konması ve ödünsüz uygulanmasından yana olduğunu belirten Özkan, yerel seçimlerde herhangi bir göreve adaylık düşüncesinde olmadığını söyledi.

CHP İl Başkanlığında, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Yıldırım eski İlçe Başkanı ve İl Başkan adayı Nihat Yeşiltaş ile bir grup partilinin katıldığı basın toplantısında adaylığını açıklayan Turgut Özkan, CHP'nin başarısı için sürekli sahada, sorunları kamuoyunun gündemine taşıyan bir muhalefet anlayışıyla görev yaptıklarını belirtti.

2020 yılındaki İl Kongresi'nde verdikleri sözü tutarak, İl Başkanlığını kiracı olmaktan çıkarıp halen kullanılan binada mülk sahibi olmasını sağladıklarını kaydeden Özkan, şunları söyledi:

"Bursa’nın her sorununu söz verdiğimiz üzere kamuoyu gündemine taşıyan aktif muhalefet anlayışımızın sonucu olarak, Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanlığı bu dönemde toplumun vicdanını temsil eden çok önemli konuları gündeme taşıdı" dedi.

CHP'nin ülke genelinde oyunu arttırdığı illerden birinin de Bursa olduğunu söyleyen Özkan, şöyle devam etti:

"6 milletvekili çıkardık. Aslında vekil sayımızı 1 artırmış olmamıza karşın, 2 vekil ittifak ortağı partilere gitti. Buna karşın CHP’nin Bursa’daki ağırlığının arttığını söyleyebilmemiz mümkün. Çok büyük umutlarla girdiğimiz seçim maalesef umduğumuz gibi sonuçlanmadı. Bunda, devletin tüm olanaklarını kendi siyasi çıkarları için yüzü kızarmadan kullanan, CHP’ye ve ittifak ortaklarımıza hakaretler yağdıran, montaj videolar yayınlayan iktidar partisinin iftira kampanyalarının etkili olduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz.

2023 seçimini kazanamadık ve maalesef büyük hayâl kırıklığı yaşadık. CHP’de ve ittifak ortaklarımızda seçim sonucuyla yaşanan hayâl kırıklığını, geleceğe dönük kronik karamsarlık haline dönüştürmeye çalışan havuz medyasının dikkâte alınacak bir yönü yoktur. Ciddiye almıyorum, ciddiye almayın!

Size soruyorum:

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük iki eserinden biri olarak nitelediği Cumhuriyet Halk Partisi’nde umutsuzluğa yer var mı? Kazanamadık diye pes mi edeceğiz?

Elbette hayır! Pes etmek yok…

Hem kurumsal olarak ilçesinden-iline ve genel merkezine kadar tüm parti örgütümüzde hem de bireysel olarak kendimizde hatalarımızı tespit edip, eksiklerimizi belirleyeceğiz ve önümüzdeki yerel seçimlerde tüm belediye başkanlıklarını kazanmak için yeniden yola koyulacağız.

İleriye umutla bakmak zorundayız. Asla vazgeçmeyeceğiz, asla yolumuzdan dönmeyeceğiz. İhtiyacımız olan tek şey, birlik ve beraberliğimizi korumak, tek adam rejimine karşı omuz omuza mücadele etmek, bütünleştirici olmaktır. Örgütümüzle birlikte, hedefe emin adımlarla yürüyeceğiz.

İki ilçe kongresi dışında, tüm ilçe kongrelerine katıldım. Üyelerimizin, örgütümüzün kılcal damarları sayacağımız mahalle temsilciliklerinin, mahalle delegelerinin görüş ve düşüncelerini aldım. Elbette bu görüşlerden çıkaracağımız dersler var. Örgütümüzün ferasetine, demokrasiye, Cumhuriyete ve CHP’ye olan inancına güvenim sonsuz.

‘ÖNSEÇİM TÜZÜĞE KONMALI VE ÖDÜNSÜZ UYGULANMALI’

Bugünden sonra yapılması gerekenlerin en başında, örgüt iradesinin belediye başkanı ve belediye meclis üyesi adaylık listelerine yansıması geliyor.

Önseçim konusu amir hüküm olarak acilen parti tüzüğüne konmalı ve ödünsüz uygulanmalıdır.

Bilinsin ki, önümüzdeki seçimler için başka bir göreve adaylık düşüncem yok. Ben CHP Bursa İl Başkanlığına adayım… Bu onurlu görevi 38’nci dönemde seçilmiş il başkanı olarak da yürütmek istiyorum. Örgütümle beraber, CHP için örgüt kademelerinde sonuna kadar görev yapmaya adayım.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.