SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP 38. Olağan Kurultayı sonuç bildirgesi kabul edildi

CHP 38. Olağan Kurultayı'nda kabul edilen sonuç bildirgesinde, "Ülkemizde güçler ayrılığı ilkesine dayanan, yasama organı güçlü, denetleme mekanizmaları etkili bir şekilde işleyen, demokratik ve laik bir sistemi kuracağız." ifadelerine yer verildi.

Haber Giriş Tarihi: 04.11.2023 18:39
Haber Güncellenme Tarihi: 04.11.2023 18:39
Kaynak: Haber Ajansı
https://www.bursaport.com
CHP 38. Olağan Kurultayı sonuç bildirgesi kabul edildi

Ankara Spor Salonu'nda yapılan Kurultay'da hazırlanan sonuç bildirgesi, delegelerin onayına sunuldu.

Delege oylarıyla kabul edilen bildirgeyi, Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu'ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre okudu.

Sonuç bildirgesinde, 38. Kurultay tarafından belirlenen hedefler 10 maddede sıralandı.

Bildirgede öne çıkan hedefler şöyle:

"Hukuk güvenliğini sağlayarak vatandaşın alınan kararlara itimat ettiği ve adaletin sağlanmasından başka hiçbir amacı bulunmayan hakim ve savcıların olduğu bir Türkiye'yi kuracağız. İnsan haklarının garanti altına alındığı, şiddetin her biçimine karşı çıkılan ve asla tolerans gösterilmeyen, başta terör olmak üzere uyuşturucu, çeteleşme ve organize suçlar ile yoğun bir şekilde mücadele eden bir devlet mekanizmasına ülkemizi kavuşturacağız. Ülkemizde güçler ayrılığı ilkesine dayanan, etkin ve hızlı kararlar alabilme kabiliyetine sahip, yasama organı güçlü, denge ve denetleme mekanizmaları etkili bir şekilde işleyen, demokratik ve laik bir sistemi kuracağız.

Türkiye'de egemenlik bugün ne yazık ki gasbedilmiştir ancak CHP'nin mücadelesiyle kayıtsız ve şartsız milletin olacaktır. Türkiye güçlendirilmiş eğitim sistemi ve özgür üniversiteleri ile gelişen yeni teknolojileri ve inovasyonları pasif bir şekilde takip ve taklit eden değil, bu yeni teknolojilerin hem sivil hem de askeri alanlarda gelişmesine katkı sağlayan bir ülke konumuna gelecektir."

"AB'ye tam üyelik takip edilecek"

CHP iktidarında ekonomik ve sosyal politikaların birincil önceliğinin her vatandaşın insan onuruna yaraşan işlerde çalışabilmesi ve hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi olduğu vurgulanan bildirgede, kadına karşı şiddetin son bulmasının CHP'nin başlıca hedefleri arasında bulunduğu kaydedildi.

Milli güvenliğe, yaşam tarzına ve ekonomiye büyük zararlar veren, acımasız emek sömürüsünün öznesine dönüşen sığınmacıların ve kaçak göçmenlerin sebep olduğu sorunların insancıl, akılcı ve dünya standartlarında politikalarla çözüme kavuşturulacağına işaret edilen bildirgede, kente ve insana hizmeti önceleyen, demokratik katılım mekanizmalarını geliştirecek bir yerel yönetim modelinin oluşturulacağı belirtildi.

Deprem ve afetlere karşı dirençli kentlerin oluşturulacağı aktarılan bildirgede, iklim kriziyle mücadelenin önemine vurgu yapıldı.

Bildirgede, CHP iktidarında, Türkiye'nin, Avrupa Birliği'ne tam üyelik hedefinin kesin bir şekilde takip edeceği, AB'ye üyelik için gerekli siyasi ve ekonomik kriterlerin gerçekleştireceğinin altı çizildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurultayı tebrik etti

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da CHP Kurultayı'na bir tebrik mesajı gönderdiği Divan Başkanlığı tarafından açıklandı.

Bu arada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP 38. Olağan Kurultayı'nı ziyaret eden Sosyalist Enternasyonal Genel Sekreteri Benedicta Lasi ile bir araya geldi.

Kılıçdaroğlu ayrıca Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi Genel Başkan Yardımcısı Ahmed Ahmedov ve Trakya Temsilcisi Güner Çetin ile de görüştü.

CHP'nin eski genel başkanlarından Murat Karayalçın ile Hikmet Çetin de kurultayı takip etti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.