SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP: 2250 yönetici kızağa çekildi

CHP, iptali için Anayasa Mahkemesi'ne götürdüğü Kanun Hükmünde Kararname ile Hükümet'in 2 bin 250 üst ve orta kademe yöneticiyi kızağa aldığını örneklerle açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 25.08.2011 04:28
Haber Güncellenme Tarihi: 25.08.2011 04:28
https://www.bursaport.com
CHP: 2250 yönetici kızağa çekildi

CHP'de, Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında yapılan ve yaklaşık 4 saat süren MYK sonrası açıklamalar, CHP Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Birgül Ayman Güler'den geldi.

Güler, gazetecilerin soruları üzerine, Genelkurmay eski başkanı Işık Koşaner'in ses kaydı, Ankara il başkanının istifası ve Gürsel Tekin iddiaları ile partinin Kürt raporu üzerine açıklamalarda bulundu.

Güner'in dikkat çektiği bir konu da, Hükümet'in, 28 Mart 2011 günlü Yetki Kanunu ile çıkardığı Kanun Hükmünde Kararnamelerdi.

CHP Sözcüsü Güler şunları söyledi:

''Çıkarılan KHK'ler, kabul edilmiş Yetki Kanunu'nun sınırlarını da içeriğini de aşmıştır. Aceleyle çıkarılan KHK'ler, başka bir KHK ile ortadan kaldırılmaktadır.

Bu düzenlemeler ile, 2250 üst ve orta kademe yönetici kızağa çekilmiştir. Partizan kadrolaşmanın tarihte görülen en kapsamlı örneklerinden biriyle karşı karşıyayız. Bu düzenlemelerle belediyelerin imar planlama ve uygulama yetkileri, en yüksek rant alanları bakımından merkezi yönetimin tekeline çekilmektedir. Şehircilik, hem hemşehrilerin karar alanından çıkarılmakta, hem de en değerli kentsel topraklar Hükümet yetkililerinin ellerine teslim edilmektedir. Devlet Planlama Teşkilatı kaldırılmış, kalkınma planlaması devri kapatılmıştır.

"TBMM'NİN HABERİ YOK"

TBMM bundan habersizdir. Tüm devlet sistemini değiştiren bu talanı önlemek, Anayasa Mahkemesinin elindedir. CHP olarak Yetki Kanununu Anayasa Mahkemesine götürmüş ve yalnızca iptal değil aynı zamanda yürürlüğü durdurma kararı da istemiştik.

Anayasa Mahkemesi hala sessizdir. Bu tutumu nedeniyle Hükümet'in bu yanlışlarını paylaşma konumuna düşmüştür. Anayasa Mahkemesinin bir an önce karar vererek, kendisini bu talihsiz durumdan kurtarmasını diliyoruz. Bürokrasi darbesini engellemek için KHK'leri de Anayasa Mahkemesine götürdük. Kamuoyunu ve basınımızı bu önemli süreçle yakından izlemeye çağırıyoruz.''

KOŞANER'İN SES KAYDI

Güner'in gazetecilerin soruları üzerine gündemdeki diğer konular üzerine yaptığı açıklamalar şöyle:

''Bu olmamalı, olmaması gereken, özel konuşmalarınızın hiç bilmediğimiz yetkili ya da yetkisiz kişiler tarafından hukuka aykırı olarak dinlenmesi arşivlenmesi ve kendileri için uygun bir zaman geldiğinde servis edilerek bizim birey olarak anayasal haklarımızın ihlal edilmesi. Olmaması gereken kuşkusuz bu... Konuşmanın içeriğine yönelik bir değerlendirme yapmadık."

SURİYE HEYETİ

"Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun da heyette yer alması düşünülüyor, böyle bir ihtimal söz konusu. Gezinin zamanı ise henüz netleşmedi."

ANKARA İL BAŞKANI'NIN İSTİFASI

"Konu gündeme geldi ancak İl Başkanlığına henüz atama yapılmadı. Biliyorsunuz, arkadaşımızın bazı iddiaları oldu, Doç. Dr. Tarık Şengül çok önemli bir akademisyendir... İddialar bakımından da biz durum nedir diye onun üzerinde araştırmalarımızı yapacağız."

(İddialar içerisinde bir Genel Başkan Yardımcısının da adının geçtiğinin hatırlatılarak, ''İl Başkanı açıklama yaparken, tenzili rütbe alan bir yönetici diyerek sayın Gürsel Tekin'i işaret etti. Bu konuyla ilgili sayın MYK'da Tekin açıklamada bulundu mu?'' yönündeki soru üzerine Güler, ''Öyle bir değerlendirme olmadı'' yanıtını verdi.)

KÜRT RAPORU GÜNCELLENMEDİ

"Bazı görüşmeler yapıldı bu Kürt raporunun güncellenmesi üzerine değil, günümüzde terörün ulaştığı boyut ve bununla mücadele etmede beceriksiz olan hükümet gerçeği nedeniyle güncel koşullar neler, bunun üzerinde daha dikkatli durma gereği vurgulandı.

Kürt Raporu'nun yenilenmesi için herhangi bir komisyon kurulmadı, raporun yenilenmesine yönelik de bir karar alınmadı."

DENİZ FENERİ

"Bu davanın savcısının görevden alınması, Hükümet'in yargı organlarını siyasallaştırma politikasının yeni bir uygulamasıdır. Bu uygulama hukukun üstünlüğü kuralına, soruşturmanın gizliliği kuralına, yani temel yargı ilkelerine uygun davranan yargıç ve savcıların, bundan böyle Hükümet'in görevden alma tehdidi altında bırakılacaklarının göstergesidir. Hükümet'i, yargının bağımsızlığı ve yargı adamlarının mesleki güvenceleri konusunda evrensel ilkelere uygun davranmaya çağırıyoruz."

ensonhaber.com

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.