SON DAKİKA
Hava Durumu

Çelik'in koltuğu Köşk'te mi değişti?

Şanlurfa Milletvekili Faruk Çelik'in 61. Hükümet'te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak atanmasının perde arkası tartışılıyor.

Haber Giriş Tarihi: 07.07.2011 09:07
Haber Güncellenme Tarihi: 07.07.2011 09:07
https://www.bursaport.com
Çelik'in koltuğu Köşk'te mi değişti?

Olay Gazetesi Köşe Yazarı Ahmet Emin Yılmaz ile Bursa Hakimiyet Gazetesi Köşe Yazarı Mustafa Özdal, Faruk Çelik'in Başbakan Erdoğan'ın Çankaya'ya götürdüğü listede Başbakan Yardımcısı olarak yer aldığını, ancak Köşk'te değiştiğini öne sürdü.

İşte Yılmaz ve Özdal'ın yazıları...

Ahmet Emin Yılmaz (Olay Gazetesi)

Çankaya'dan önce, Çankaya'dan sonra...

1993'teki Çiller hükümetinde Bursa'dan iki bakan vardı. Dün Erdoğan'ın açıkladığı hükümette bir Bursa Milletvekili ile bir Bursalı siyasetçi yer aldı. Çelik'in adı Çankaya'ya giden listede Başbakan Yardımcısı olarak yer alıyordu. Fakat Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na 2 yıl sonra döndü...

Bugüne kadar... Her hükümet değişiminde, ya da seçim sonrası yeni hükümet kurulurken hep "Acaba Bursa'dan Bakan var mı?" diye dikkatle dinledik.
Dün ise...
İlk kez "Bursa Milletvekili bir Bakanımız tamam, bakalım Bursalı bir siyasetçiyi hangi görevde göreceğiz?" beklentisiyle televizyon ekranın karşısına merakla bekledik.
Çünkü...
AK Parti Bursa Milletvekili Bülent Arınç'ın devam eden Başbakan Yardımcılığı görevinin süreceğinden kimsenin kuşkusu yoktu.
O nedenle...
Gözler daha çok, 20 yıl Bursa'da siyaset yaptıktan sonra 12 Haziran seçiminde AK Parti Şanlıurfa Milletvekili seçilen Faruk Çelik'in üzerindeydi.
Dahası...
Çelik'le ilgili beklentilerin gerçekleşmesini bekleyenlerle, gerçekleşmemesi beklentisinde olanların ekran başındaki heyecanı birbirine karıştı.
Üstelik...
Geçtiğimiz hafta Bursa'daki kimi AK Parti çevrelerinde "Faruk Çelik hükümette yer almayabilir, Başbakan Faruk Bey'i dinlendirebilir" beklentisi dile getirilmişti.
Bu sütunların okurları biliyorlar...
1 Temmuz Cuma günü "Hükümet belli oluyor, Bursa yine Faruk Çelik'i merak ediyor" başlıklı yazımızda Çelik'in yeni hükümette Başbakan Yardımcısı olarak yer alacağı tahminimizi yazmıştık.
Ardından...
Ankara'dan değişik kaynaklardan aynı doğrultuda bilgi akışı geldi. Biz de 4 Temmuz Pazartesi günü yine bu sütunlarda Çelik için Milli Güvenlik Kurulu Üyesi bir Bakan profili yansıttık.
Fakat...
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün açıkladığı yeni Bakanlar Kurulu listesinde Faruk Çelik'in adı yeniden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak yer alıyor.
Doğrusu istenirse...
Beklentilerimizin Başbakan Yardımcılığı ve Milli Güvenlik Kurulu Üyesi bir bakanlık seviyesine ulaştığı ortamda Faruk Çelik'in iki yıl sonra yeniden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olması ilk anda sürpriz etkisi yapıyor.
Ama...
Hükümette yer almanın, yani Bakanlık görevinin devam etmesinin önemli olduğunu da unutmamak gerekiyor.
Dün...
Erdoğan'ın yeni hükümeti açıklamayı bitirdiği dakikalarda Bakan Çelik'i arayıp yeniden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na dönmesini kutladık.
Aslında...
Bu göreve ikinci kez gelişinin anlamlı bir yanı da var.
Çünkü...
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan Devlet Bakanlığı'na geçtiği gün, "Başarısız olduğu için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından alındı ve bir tabela, bir masa, bir sekreter, bir makam arabasından ibaret Diyanet'ten sorumlu Devlet Bakanlığına getirildi" yorumunu yapanlar olmuştu.


Mustafa ÖZDAL (Bursa Hakimiyet)

Çelik'in Başbakan Yardımcısı olamamasının perde arkası

Günlerce beklenen kabineyi Başbakan Erdoğan dün açıkladı...
Beklentilerin aksine kabinede ciddi revizyon olmadı.
Başbakan Erdoğan, ustalık diye nitelendirdiği bu dönemde de ağırlıklı olarak eski ekibiyle devam etmeyi tercih etti...
Gelelim dünkü yazımıza...
Faruk Çelik'in Başbakan Yardımcılığının kesinleştiğini yazmıştık.
İlk bakışta yanıldığım söylenebilir...
Ancak kabine listesi değişti.
Çünkü Başbakan Erdoğan'ın ilk listesi Köşk'ten dönmüştü.
Nitekim Ankara kulislerinden sızan bilgiye göre, ilk listede Milli Eğitim Bakanı olan Beşir Atalay, Köşk'ün isteğiyle Başbakan Yardımcılığı'na getirildi.
Burada bir noktanın altını çizmek gerekiyor.
Yine kulislerden aktarılanlara göre Köşk, Faruk Çelik'in ismine karşı olmasa da Beşir Atalay'ın Başbakan Yardımcılığı'nda ısrarcı oldu.
Başbakan Erdoğan'ın elindeki listede 3 ismin yerinin değiştirildiğini söyleyebiliriz.
İlk listede Faruk Çelik Başbakan Yardımcısı, Ömer Dinçer Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve Beşir Atalay Milli Eğitim Bakanıydı.
Ancak yapılan değişiklikle, Beşir Atalay Başbakan Yardımcığına kaydırılınca Atalay'dan boşalan Milli Eğitim Bakanlığına Ömer Dinçer getirildi.
Dinçer'den boşalan Çalışma Bakanlığına ise Faruk Çelik atandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.