SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa'da 'iki bakan' sevinci

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni Bakanlar Kurulu listesinde yer alan iki Bursalı bakan, iş dünyası tarafından olumlu karşılandı.

Haber Giriş Tarihi: 06.07.2011 16:41
Haber Güncellenme Tarihi: 06.07.2011 16:41
https://www.bursaport.com
Bursa'da 'iki bakan' sevinci

BARIŞ GÜLKAYA

İşadamları, Başbakan Yardımcısı olan Bülent Arınç ve yeniden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na getirilen Faruk Çelik'in, başta Bursalılar olmak üzere ekonomiye de büyük katkılar sağlayacağı düşünülüyor.

Seçim sonrasında Bursa kamuoyunda sıkça dile getirilen iki bakan düşüncesi gerçekleşti. Hükümetin en üst düzey kadrosunda yer alan deneyimli iki Bursalı siyasetçi, Bursa iş dünyasının elindeki kozları da güçlendirmiş oldu.

"BURSA HAK ETTİĞİ DEĞERİ GÖRECEKTİR"

Özellikle Faruk Çelik'in yeniden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yapılmasını manidar bulduğunu söyleyen Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği (DOSABSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yedikardeş, Faruk Çelik'in eski bakanlığı döneminde yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı bir kez daha Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na seçilmesinin kendilerini de mutlu ettiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı olan Bülent Arınç'ın ise deneyim konusunda herhangi bir sorunu olmadığını vurgulayan Yedikardeş, Bursa'nın bu iki önemli isimle birlikte önümüzdeki günlerde büyük bir atılım yakalayacağına inandığının altını çizdi. Sanayi şehri olan Bursa'dan iki Bakan çıkmasını sevindirici bir gelişme olarak nitelendiren Yedikardeş, "Kentimizi elbirliği ile geçmişte olduğu gibi yeniden yapılandırarak hak ettiği yere getireceğiz. İki değerli Bakanımız da bu konuda sonuna kadar destekçimiz olacaktır. Hükümetin en önemli iki mevkisine getirilen bu isimler ile Bursalı olarak gurur duyuyoruz. Kendilerinin Bursa için çalışacağına hiç kuşkumuz yok. Mevcudiyetin bu şekilde sağlanmış olmasının hem hükümet yönüyle hem de muhalefet yönüyle kentimizi ciddi katkılar getireceğine inanıyoruz" diye konuştu."TBMM ROTAYA GİRMELİ, GÜNDEM YENİDEN EKONOMİ OLMALI"

Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı listede Başbakan Yardımcısı olarak yer alan Bülent Arınç ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na getirilen Faruk Çelik'in Bursa kökenli olmalarının Bursalı olarak kendilerini mutlu ettiğini söyleyen Nilüfer Sanayici ve İşadamları Derneği (NİLSİAD) Başkanı Yalçın Aras ise, TBMM'nin bundan sonra bir rotaya oturtulması gerektiğini vurguladı.

Yüzde 35'lik bir milletvekili kesiminin henüz yemin etmediğini hatırlatan Yalçın Aras, bu karışıklığın bir an evvel giderilmesi gerektiğinin altını çizdi. Sorunların birlik içerisinde çözülmesi gerektiğini belirten Aras şöyle konuştu:

"Meclise giren tüm vekillerin ortaklaşa hareket etmelerini ve bu kaos ortamını sonlandırmaları gerektiğini düşünüyoruz. Herkesin artık şapkasını önüne koyması gerekiyor. Önce kendi içlerindeki sorunları çözmeli ve sonrasında da gündemlerine ekonomik sorunları getirmeleri gerekmektedir. Biz seçmen ve sanayici olarak daha uyumlu çalışan bir Meclis istiyoruz. Bir an önce tüm vekillerin yemin etmesi ve uyum içinde ülke adına çalışmaya başlaması gerekiyor. Yaratılan kaos ortamı hem ekonomi hem de dışarıdan bakanlar için hiç hoş bir görüntü oluşturmuyor."

"BURSA KAZANACAKTIR"

Bülent Arınç ve Faruk Çelik'in hükümetin yeni kabinesinde önemli görevler almasından dolayı sevindiklerini kaydeden Bursa Genç İşadamları Derneği (BURSAGİAD) Başkanı ve TÜGİK Yönetim Kurulu Üyesi Nilüfer Çevikel ise her Bursalının bu tablo karşısında gururlanması gerektiğinin altını çizdi. Başbakan Yardımcılığı'na getirilen Bülent Arınç'ın Bursa'yı artık çok iyi tanıdığına işaret eden Çevikel, "Kentimizi ve sorunlarımızı çok iyi bilen iki bakanımız var. Hükümetin en önemli görevleri kendilerine verildi. Bursalı olarak bu anlamda çok mutluyuz. Ayrıca Bursa'yı çok iyi bilen Faruk Çelik'in kenti için geçmişte yaptığı başarılı çalışmaları da unutmuş değiliz. Şimdi Sayın Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın da bu başarılı çalışmalara yenilerini birlikte ekleyeceklerini biliyoruz. Kentin ekonomik sorunlarına da diğer sorunlarına da daha hassas yaklaşacaklarına inanıyorum. Bursa'nın ve Bursalının daha iyi hizmet alabilmesi adına çalışacaklarından şüphemiz yoktur. Herkes için hayırlı olsun diyorum" şeklinde konuştu.

"İKİ BAKAN LAZIM DEDİK, HAKLI ÇIKTIK"

Seçim öncesinde yaptıkları tüm açıklamalarda Bursa'nın iki bakana ihtiyaç duyduğu söylemlerinin boş çıkmadığına işaret eden Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi Başkanı Hasan Çepni de seçim öncesi söyledikleri sözlerin doğru çıkmasından dolayı mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı 4 Başbakan Yardımcısı'ndan birisinin Bursa milletvekili olmasının çok önemli bir gelişme olduğunu aktaran Şube Başkanı Çepni, ekonominin nabzının attığı kent olan Bursa'dan bir Başbakan Yardımcısı bir de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Başkanı'nın çıkmasının kendilerini de gururlandırdığını ifade etti. Her iki bakanın da Bursa'ya katkı sağlayacağını söyleyen Çepni: "Sanayici olarak moralimiz yükseldi. Yıllarca Bursa'ya hizmet etmiş Sayın Faruk Çelik, her ne kadar Şanlıurfa'dan milletvekili olsa da Bursa'nın da bakanıdır. Kendisi bundan sonraki süreçte de Bursa'ya hizmet etmeye devam edecektir. Sayın Bülent Arınç'ın da artık Bursa'daki gelişmeleri yakından takip edeceğini ve sık sık Bursa'ya geleceğini biliyoruz. Kent adına çok olumlu bir gelişme oldu. Bursa'mız için düşünülen projelerin bundan sonra çok daha hızla hayata geçirileceğini düşünüyoruz. MÜSİAD'ın son açıkladığı ekonomi raporunda belirttiğimiz 'istikrar ortamında inovasyona dayalı istihdam odaklı imalat sanayinin harekete geçirilmesi' konusu işlenmişti. Sayın Faruk Çelik'in de istihdam odaklı bir bakanlığın başına geçmiş olması da bizim için ayrı bir önem taşıyor. Ayrıca Bursa'nın sorunlarının üst makamlara ulaştırılması ve çözüm yollarının aranması adına bundan sonra Bursalılar'ın elinde iki bakanlı bir koz bulunmaktadır" diye konuştu.

"ÇÖZÜM BEKLEYEN PROJELER HIZLANACAK"

Bursa Mühendis ve Mimar İşadamları Derneği (BUMİAD) Başkanı İlker Özaslan ise Faruk Çelik'in yeniden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na seçilmesinden dolayı memnuniyet duyduklarını dile getirdi. Çelik'in yeniden aynı bakanlığa getirilmesini 'Çok yerinde bir karar' olarak yorumlayan Özaslan, "Sayın Faruk Çelik, eski dönemde aynı bakanlığı yürütürken gerçekten önemli çalışmalara imza atmıştır. Özelikle Sosyal Güvenlik Kurumu ile büyük bir çalışmaya öncülük etmiştir. İşverenler için yetirdiği istihdamı arttırıcı çalışmaları da göz ardı etmemek gerekiyor. Yani iyi bildiği bakanlığa yeniden getirilmesini memnuniyet ile karşıladık" dedi. Bursa'dan çok uzun zamandır bir Başbakan Yardımcısı'nın da çıkmadığını hatırlatan İlker Özaslan, Bülent Arınç'ın bu göreve getirilmesinin de Bursalılar için ayrıca bir gurur vesilesi olduğunun altını çizdi. AK Parti hükümetinin 3. döneminde Bursalı bir milletvekiline Başbakan Yardımcılığı vermesinden dolayı sevindiklerini söyleyen Özaslan, "Böylelikle Bursa'nın yürütülen projelerinin daha hızlı tamamlanması sağlanacaktır. Düşünülen ve hayata geçirilecek her türlü projenin de devreye alınmasında Sayın Bülent Arınç'ın olumlu katkılar sağlayacağından umutluyuz" dedi.

"BİZİ BİRBİRİMİZE KENETLEYECEK ÇALIŞMALAR YAPILMALI"

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Bursa Şubesi Başkanı Ali Tombaş ise yeni kabine ile ilgili memnuniyetini dile getirerek, hükümetten beklentilerini dile getirdi. Yeni kabinenin Türkiye'ye hayırlı olması dileklerinde bulunan Tombaş; "ASKON olarak değişik zamanlarda ülkemizin ekonomi yönetiminde önemli boşlukları oluştuğunu ifade etmeye çalışıyorduk. 22 Temmuz seçimlerinin başarısı kabine revizyonu ihtiyacını örtmüştü. Ancak revizyon beklentisi toplumda had safhada idi. Bugüne kadar gelişen şartlar, küresel kriz ve ülkemizde yaşadığımız yerel seçim süreci, revizyon ihtiyacını herkese hissettirdi ve gerekli düzenlemelerle Sayın Başbakanımızın girişimi ile bu ihtiyaçlar giderilerek beklenen revizyon gerçekleşmiş oldu. Hayırlı olsun" diye konuştu.

12 Haziran seçimlerinde, ülkenin sanayi, ticaret, kültür ve turizm değeri olan Bursa'dan milletvekili adayı gösterilen değerli devlet adamı Bülent Arınç ile Bursa'ya önemli emekleri geçmiş olan Faruk Çelik'in yeni kabinede önemli görevler üstlenmiş olmasının kendilerini memnun ettiğini vurgulayan Tombaş şöyle konuştu:

"Zaman deneme zamanı değil, bilgiyi ve tecrübeyi etkin bir şekilde kullanma zamanıdır. Özellikle yeni ekonomi yönetiminin, yeni kabinenin uyumlu dinamik ve kriz gerçeklerini iyi kavramış bir yaklaşımla toplumun sorunlarına merhem olacak ve bizi birbirimize kenetleyecek çalışmalara sarılmalarını bekliyor, tekrar hayırlı olmasını diliyoruz."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.