SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa CHP'de Nihat Yeşiltaş dönemi

Üç adayın yarıştığı Cumhuriyet Halk Partisi 38. Bursa Olağan İl Kongresi'nde 323 oy alan Nihat Yeşiltaş yeni İl Başkanı oldu.

Haber Giriş Tarihi: 17.09.2023 22:42
Haber Güncellenme Tarihi: 18.09.2023 10:23
https://www.bursaport.com
Bursa CHP'de Nihat Yeşiltaş dönemi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa 38. Olağan İl Kongresi, 17 Eylül pazar günü Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Üç adayın yarıştığı kongrede, 323 oy alan Nihat Yeşiltaş yeni CHP Bursa İl Başkanı oldu. Adaylardan CHP eski İl Başkanı ve Atatürkçü Düşünce Derneği Bursa Şubesi Başkanı Gürhan Akdoğan 152, mevcut İl Başkanı Turgut Özkan 120 oy aldı.

Divan başkanlığına CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan'ın getirildiği kongrede seçimlerin blok liste ile yapılmasına oy çokluğuyla karar verildi. Blok liste ile seçime gidilmesine bazı parti üyeleri tepki gösterdi. Konuşmaların uzun sürmesi partililer tarafından tepkiyle karşılandı. 

'13 YILDA KILIÇDAROĞLU İLE GİRİLEN BÜTÜN SEÇİMLER KAYBEDİLDİ'

CHP Genel Başkan Adayı Örsan Öymen, kongrede ilk konuşmayı yaptı. Öymen, Kemal Kılıçdaroğlu ile 13 yılda girilen bütün seçimlerin kaydedildiğini hatırlattı. Partinin oylarının yüzde 25 bandında sıkışıp kaldığını ifade eden Öymen, sorunun geçmiş dönemlerden süregeldiğini, Kılıçdaroğlu yönetiminde de bu sorunun aşılamadığını ifade etti. Öymen, şunları söyledi:

"Bazıları CHP'nin oyu yüzde 25'in üzerine geçemez diyerek karamsar bir tavır içerisinde. Ben bunu kabul etmiyorum. Geçmişe bakmak bunu anlamak için yeterli. Ecevit ve İnönü döneminde girilen seçimlerde CHP yüzde 42 oy aldı. Geçmişte CHP'nin oyu nadiren yüzde 30'lara inmiştir. Erdal İnönü öncülüğünde SHP Türkiye birinci parti oldu. Bunun çok nedeni vardır, tek bir nedeni yoktur. Bunları doğru tespit edersek çözümü buluruz."

CHP Genel Başkan Adayı Örsan Öymen

Parti içi demokrasinin olmamasının,  sorunların parti içinde yeterince tartışılmamasının seçimlerin kaybedilmesinde etkisi olduğunu ifade eden Öymen, "Oligarşik bir yapı seçimle ilgili kararları almıştır" dedi. Seçimde 38 milletvekilliğinin başka partilere hediye edildiğini söyleyen Öymen, partinin bu kararını eleştirdi. Öymen, "Bu halkın egemenliğine ilkesinin, temsiliyet ilkesinin gasp edilmesidir" ifadelerini kullandı. 

Genel seçimlerde alınan yüzde 48 oyu değerlendiren Öymen, geçmiş cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de benzer orana ulaşıldığını söyledi. Öymen bu seçimde de daha önce muhalefet adayının aldığı oy oranının üzerine geçilemediğini söyledi. 'Kazanacak aday' söylemine değinen Öymen, aday belirleme sürecinde parti teşkilatına danışılmadığını aktardı. Öymen, parti içi demokrasi gereği seçimlere ön seçim ve çarşaf liste ile girilmesi gerektiğini belirterek, "Devrimi önce CHP'den başlatmalıyız" sözleriyle konuşmasını tamamladı. 

'SİYASETİ GENEL MERKEZDEN DIŞARI ÇIKARMALIYIZ'

Öymen'in ardından milletvekilleri ve delegeler konuşma yaptılar. CHP eski Milletvekili Berhan Şimşek, siyasetin sokaklarda, alanlarda yapılması gerektiğini söyleyerek, "Cumhuriyet Halk Partisi sokaklarda, mitinglerde olmalı. Siyaseti genel merkezden dışarı çıkarmalıyız. Siyaset sadece il, ilçe kongrelerine, başkanlık seçimlerine indirgenecek sıradanlıkta olamaz" diye konuştu. Üye sayısının az olduğuna değinen Şimşek, üyelik sayısının 3-4 milyona çıkarılması gerektiğini söyledi. 

Eski Milletvekili Ekonomi Profesörü Hurşit Güneş, "Kuşkusuz Cumhuriyet Halk Partisi'nin tepeden tırnağa yenilenmesine ihtiyaç var. İzmir Kongresi'nde blok liste- çarşaf liste tartışması çıktı. Mutlaka partiyi kalıcı olarak daha demokratik bir yapıya dönüştürmeliyiz. Cumhuriyalet Hlak partiis sosyal demokrat bir partidir. Her görüşten onsanlar yer alamaz. Kendimizi yenilersek 2028'de Cumhuriyet Halk Partisi iktidar olur" dedi. 

'UYANIN, YOKSA BELEDİYELERİ DE KAYBEDEBİLİRİZ'

CHP'nin yerel seçimlerdeki Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mustafa Bozbey, genel seçimlerin kaybedilmesine ilişkin "Önce çuvaldızı kendimizi batıralım" diyerek seçim sürecinde bire bir insanlara değişimin anlatılmadığını söyledi. Yerel seçimlere ilişkin Bozbey, "Uyanın, ayağa kalkmalısınız. Eğer ayağa kalkmazsanız kazanılan belediyeleri de kaybedebiliriz. Önümüzdeki yerel seçimleri mutlaka kazanmak zorundayız. Umudumuzu tazelememiz lazım" dedi.

'DÜNÜ UNUTARAK YENİ BAŞARILAR YAZAMAYIZ'

CHP Bursa Milletvekili Hasan Öztürk, değişim tartışmalarına ilişkin, "Değişim sadece insanlarla olmaz. Öncelikle değişimle ilgili çağın gerekliliklerini yerine getiren bir parti konumunda olmalıyız. Bizim tek gücümüz üyelerimiz. Yaşadığımız yerlerden başlayarak mahallenin kültürünü digital veri haline getirmeliyiz. Mahalle bazlı çalışmalar yapmalıyız. Kurumsal bir hafıza, kurumsal bir bellek yaratmak zorundayız. Her seçime yeniden başlayarak başarılı bir sonuç elde edemeyiz. Dünü unutarak yeni hikayeler, yeni başarılar yazamayız" diye konuştu. 

Turgut Özkan

'SEÇİMİ KAYBETTİREN KADRODAN KURTULMAYA VAR MISINIZ?'

Adaylardan Turgut Özkan, seçimden sonra oluşan umutsuzluğu kırmak amacıyla yeniden aday olduğunu anlattı. Hedefinin Bursa'da yerel seçimleri kazanmak olduğunu belirten Özkan, "Sağdan gelen adaylara son. Bu şehre bir daha asla sağdan aday gelmeyecek. Bunun için partide değişimi mutlaka başarmalıyız. Benim listem, örgüt için çalışan, canını dişine takanların listesidir. Örgütü artık emekçiler yönetecek. Mevcut belediye başkanlarını kurultay delegesi olarak yazmadım" diye konuştu. 

Özkan, CHP'nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Mustafa Bozbey'in 2019 yılındaki yerel seçimlerde kaybetmesinin nedenini diğer aday Nihat Yeşiltaş'ın da örgütte çalışmaması olarak söyledi. Özkan, seçim kaybettiren birinin desteklenmemesi gerektiğini savunarak, "Bursa örgütünü kimseye dizayn ettirmem. Benim arkamda milletvekili, belediye başkanı ve adayları yok. Benim yanımda CHP'nin özveriyle çalışan emekçileri var. Bize seçimi kaybettiren bu kadrodan kurtulmaya var mısınız?" diye konuştu.

Nihat Yeşiltaş

'BURSA'DA PARTİMİZİN ROTASINI OLUŞTURMAYI İSTİYORUZ'

Hatay Milletvekili Can Atalay'a selma göndererek ve özgür kalmasını isteyerek konuşmasına başlayan Nihat Yeşiltaş, "Aday olmamın en büyük sebebi halkçı anlayışı örgütün her alanına yaymaktır. Rotasız kalmış bir gemiyi rüzgar fayda etmiyor. Biz de Bursa'da partimizin rotasını oluşturmayı istiyoruz" dedi. 

Bursa'da yerel yönetim tarafından verilen sözlerin yerine getirilmediğini aktaran Yeşiltaş, şöyle konuştu:

"Bursa, Marmara Bölgesi'nin açık ara en kirli havasını soluyor. Yaşam kaynağımız Uludağ'ı sermayeye açan bir zihniyet bu kenti esir almış durumda. Göreve geldiğinde yaptığı ilk iş Kadın Voleybol takımını kapatmak olan bir zihniyet var. Türkiye'nin en borçlu ikinci belediyesi. Bu kentte doğan her bebek borçlu doğuyor. Yasaklanan festivalleriyle Bursa başka bir cehennem yaşıyor. Bu kadim şehir bu zihniyetten acilen kurtulmak zorundadır."

6 yıldır Yıldırım İlçe Başkanlığı görevini üstlendiğini söyleyen Yeşiltaş, Özkan'ın konuşmasının örgütte ayrımcılık oluşmasına neden olduğunu, "Siz kendi belediye başkanı adayınızı, siz kendi milletvekilinizi ayrıştırdığınızın farkında mısınız? CHP Bursa'da böylesi kişiler yüzünden hep çatıştı ama ben kol kola yürüyeceğiz diyorum. Bırakın şu kirli siyaseti, bırakın. İkiyüzlü olmanı kabul etmiyoruz" ifadeleriyle söyledi.  

Gürhan Akdoğan

'MEVCUT DURUM ANALİZİ OLMADAN DEĞİŞİMDEN SÖZ EDİLEMEZ'

Adaylardan son konuşmayı yapan Gürhan Akdoğan, değişim tartışmalarına ilişkin örgütte bir mevcut analizi yapılmadan bir değişimin söz konusu olamayacağını söyledi. Akdoğan, uzun süren konuşmalara dikkat çekerek, "Herkes kükrüyor, çok güzel bir demokrasi şöleni var. Ama hesap vermesi gereken yöneticilerdir. Bu örgüt en tepeden en aşağı bir mevcut durum analizi yaptı mı? Mevcut durum analizi olmadan bir değişimden söz edilemez" diye konuştu. Seçimden sonra travma yaşandığını söyleyen Akdoğan, "O travmadan sonra örgüt çöktü. Biz buna 'örgüt psikolojisinin çöküntüsü' diyoruz. Bu nasıl ayağa kalkacak?" diye sordu. Konuşurken elleri titreyen Akdoğan, "Örgütü bireştirdiğinize inanıyor musunuz?" diye sorarak, güçlü bir örgütün güçlü bir muhalefet ile olacağını söyledi. 

"Bursa'da bir muhalefet çetesi örgütlenmezse iktidar hayaldir. O muhalefet çetesi de sadece CHP ile değil, CHP'nin önderliğinde sivil toplum örgütleri ile olur" diyen Karacabey ilçesinde bulunan TEKNOSAB'a dikkat çekti. Akdoğan, "Bursa'da TEKNOSAB diye bir şey var. Kotiyak'in devamıdır. Kim yapıyor? Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın Başkanı (İbrahim Burkay). Oradaki bütün ihaleleri, bütün inşaat işlerini. Kaç kişi biliyor bunu Bursa'da? Niye siyasallaşmadı? Bunun siyasallaşmasını yapan sivil toplum örgütleri mi? Biziz, biz. Ben onlarla mücadele ettim. Burada kükreyen arkadaşlar neredeydi?" diye konuştu. 

Ön seçim ve çarşaf liste olması gerektiğini belirten Akdoğan, seçime blok liste ile gidilmesine tepki gösterdi. Akdoğan, blok listeye imza atanların isimlerinin açıklanmasını istedi. 

'SEÇİM ÇALIŞMASINA YARIN SABAHTAN BAŞLIYORUZ'

Kullanılan 599 oyun 595'i geçerli sayıldı. Turgut Özkan 120, Gürhan Akdoğan 152, Nihat Yeşiltaş 323 oy aldı. Yeşiltaş, partililere yaptığı teşekkür konuşmasında "Ben bu partinin vicdanına inanıyorum. Emekle öne çıkararak İl Başkanı yaptınız. Nereden gelirlerse gelsinler örgütte çalışarak sonra yükselecekler. Artık emek, artık mücadele diyoruz. Yerel seçim çalışmasına yarın sabahtan itibaren başlıyoruz" diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.