SON DAKİKA
Hava Durumu

Bülent Arınç yine basın sorumlu oldu

Bakanlar Kurulu'nun ilk toplantısında Başbakan Yardımcıları'nın görev alanları da belirlendi.

Haber Giriş Tarihi: 07.07.2011 16:28
Haber Güncellenme Tarihi: 07.07.2011 16:28
https://www.bursaport.com
Bülent Arınç yine basın sorumlu oldu

Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, önceki dönemde sorumlu olduğu Vakıflar Genel Müdürlüğü, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, TRT, Anadolu Ajansı, RTÜK, Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Danıştay ilgili ilişkili kurumların kendi görev sahasında olduğunu kaydetti.

Diğer Başbakan Yardımcılarının görev alanlarını ise Arınç şu şekilde sıraladı:

"Sayın Ali babacan geçtiğimiz zaman daha çok Hazine Müsteşarlığı, Merkez Bankası, Bankalar ve diğer kurumlarla ukdesine verilen görev alanı içerisinde kaldılar. Sayın Beşir Atalay Kıbrıs ile ilgili koordinasyon işleri, Terörle Mücadele Yüksek Kurulu ve diğer kurullarda görevlendirilmiş oldular. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ TBMM ile ilişkiler, Diyanet İşleri Başkanlığı, TİKA, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığıyla görevlendirildi."

BAKAN YARDIMCILIKLARINA ATAMALAR...

Hükümet Sözcüsü Arınç Bakan Yardımcılıkları konusunda Kurulda yapılan görüşmeye ilişkin soruları da yanıtladı. 21 bakanın bakan yardımcısı olacağını dile getiren Arınç "Hukuki niteliği soysal konumu atama usulleri 15 gün içinde yayınlanacak kararname ile ortaya konacak. Bunu takiben bakan arkadaşlarımız bakan yardımcısı olarak kendilerine siyasi konularda danışmanlık yapacak müsteşarla bakan arasındaki konumu güçlendirecek bir şekilde arkadaşlarımızın atamalarını üçlü kararname ile talep edebilecekler" diye konuştu. Arınç konuyla ilgili Başbakanlık Müsteşarlığının ilgili bakanlıklarla yaptığı çalışmaların sonuçlanmak üzere olduğunu da sözlerine ekledi.

Arınç ayrıca Erdoğan'ın toplantıda ustalık dönemi kabinesine 2023 vizyonu çerçevesinde fedakarca, yoğun ve uyumlu bir çalışma vurgusu yaptığını da dile getirdi.

AKMAN KONUSU RTÜK'ÜN KURUMSAL KİMLİĞİ İLE İLGİLİ DEĞİL...

Arınç açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Eski RTÜK Başkanı Zahid Akman'ın gözaltına alınması ile ilgili gelişmelerin sorulması üzerine Arınç, Zahid Akman ile ilgili konunun RTÜK'ün kurumsal kimliği ile ilgili olmadığını belirtti.

Arınç "Geçmişten bu yana tartışılan bir konudur. Deniz Feneri derneği ile ilgili bir olay sebebiyle daha önce de soruşturması yapıldığını biliyoruz. Dünden itibaren de başka kişilerle beraber gözaltına alındığını ve soruşturma kapsamında kendisinin de ifadesinin alınacağını basından duyuyoruz. Bu konuyla ilgili bir görüşme yapılmadı. Bir yargı kararı olarak görünüyor. Bunun en kısa zamanda ve en olumlu şekilde sonuçlanmasını dileriz. Bugüne kadar tüm soruşturmalar için söyleyeceğimiz budur. Yargının yürüttüğü bir soruşturma kapsamında bizim herhangi bir görüş ortaya koymamız mümkün değildir" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.