SON DAKİKA
Hava Durumu

ÇGD Bursa: 2022'de en az 33 gazeteci tutuklandı

Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi: "Sadece 2022 yılında 174 davada 263 gazeteci yargılandı, en az 33 gazeteci tutuklandı."

Haber Giriş Tarihi: 10.01.2023 22:25
Haber Güncellenme Tarihi: 10.01.2023 22:25
https://www.bursaport.com
ÇGD Bursa: 2022'de en az 33 gazeteci tutuklandı

Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi Yönetim Kurulu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla açıklamada bulundu. Açıklamada, 2022'de 263 gazetecinin yargılandığı, en az 33 gazetecinin tutuklandığı belirtilirken dezenformasyon yasasına da değinildi. 

ÇGD Bursa Şubesi'nin açıklaması şöyle:

"Sadece 2022 yılında 174 davada 263 gazeteci yargılandı, en az 33 gazeteci tutuklandı. RTÜK ve Basın İlan Kurumu, biat etmeyen televizyon ve gazetelere akıl almaz cezalar yağdırarak iktidarın sopası görevini başarıyla yerine getirdi. AKP iktidarı, sermayenin yüzde 90’ını kontrol altına alırken, kontrol edemediği gazete, dergi, radyo ve televizyon kanallarını ise cezalarla susturmak istemekte.

Aykırı hiçbir sese tahammülü olmayan iktidar bloğu, sözde “dezenformasyonla mücadele” adı altında bir de “Sansür Yasası”nı hayata geçirdi.

Türk Ceza Kanunu’na, “Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” başlığıyla eklenen madde ile sadece iktidar uygulamalarına eleştirel ve sorgulayıcı bir anlayışla yaklaşan gazeteciler değil, milyonlarca insanın da düşünce ve ifade özgürlüğü hedef alınmış oldu.

Ülkemizde gazetecilik için kapkara bir yılı geride bıraktık. Bir 10 Ocak’ı daha fazla gazetecinin işsiz kaldığı, haksız yere tutuklandığı, işinden edildiği, sansüre uğradığı, şiddet gördüğü, haklarının gasp edildiği bir karanlıkta karşılıyoruz.

Evet, 1961 yılında gazetecilerin çalışma koşullarını iyileştiren ve önemli bazı haklar düzenleyen yasanın içeriği, yıllar geçtikçe boşaltıldı.  Elde kalan olumlu taraflarından ise tamamen patronların inisiyatifine bırakıldığı için sektör emekçilerinin ağırlıklı çoğunluğu yararlanamıyor.

Yani, geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da 10 Ocak, bir bayram ya da kutlanacak bir gün değil, bir dayanışma günüdür.

Tek sesli bir medya isteyen, gazetecileri Saray’ın memuru olarak gören, “basın mensupları da hiç alkışlamıyor ha…” zihniyeti bir kenarda dursun, halk adında kamusal alanı denetleme görevini sürdüren gazeteciler olarak, özgür, bağımsız ve eleştirel gazetecilik için sürdürdüğümüz yoğun çaba, mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.

Gazetecilerin, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, baskısız, sansürsüz bir çalışma ortamı ve özgür gazetecilik için sadece 10 Ocaklarda değil, hergün dayanışmadan başka çaresi de yok.

Üstelik sadece gazetecileri değil, toplumun düşünce ve ifade özgürlüğünü hedef alan uygulama ve yaptırımların giderek artması, dayanışma ağını güçlendirmeyi ve büyütmeyi de zorunlu kılmıştır."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.