SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa Genç Gazeteciler Derneği ilk genel kurulunu yaptı

Bursa'da bir grup genç gazetecinin girişimiyle kurulan Genç Gazeteciler Derneği ilk genel kurulunu gerçekleştirerek yönetim ve denetim organlarını belirledi. Derneğin başkanlığına Ercan Çalışır seçildi.

Haber Giriş Tarihi: 03.04.2023 23:12
Haber Güncellenme Tarihi: 03.04.2023 23:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Bursa Genç Gazeteciler Derneği ilk genel kurulunu yaptı

Bursa Genç Gazeteciler Derneği’nin ilk genel kurulu Karaman Dernekler Yerleşkesi’nde yapıldı. Derneğin yönetim ve denetim kurulunun belirlendiği genel kurulda başkanlığa seçilen Ercan Çalışır “Tek derdimiz mesleğimizin itibarı ve niteliğinin daha fazla artırılmasıdır” dedi.

Divan Başkanlığını Ebru Taşdemir'in yaptığı genel kurulda konuşan Bursa Genç Gazeteciler Derneği Kurucu Başkanı Onuralp Özalp, “Yaklaşık bir yıl önce o dönemdeki yazı işleri müdürüm Ali Şahin ile birlikte bir fikir geliştirdik. Bursa’nın tüm genç gazetecilerini bir gruba toplayarak birlik, dayanışma ve yardımlaşmayı sağlamayı hedefledik" dedi.

Gruba, 40 yaşını aşmamış, muhabir, editör, sayfa tasarımcısı, web editörü, yazı işleri müdürü köşe yazarı, kameraman ve benzeri işleri yapan tüm basın çalışanlarını aldıklarını ifade eden Özalp, şunları söyledi:

"Onlarla tanışmak ve her gün sahada gördüğümüz arkadaşlarımızla birlikte çalışabilme gücünü göstermek istedik. Bu duygu ve düşüncelerle Bursa Genç Gazeteciler Grubunu oluşturduk. Sorunlarımız çok. Sorunlarımızı duyan yok!.. Alternatif bir çözüm arayışına girmeye karar verdik. Benimle aynı fikri paylaşan, Ali Şahin, Sercan Selçuk, Sibel Kahraman, Eşref Aydemir, Ercan Çalışır, Fikret Turan, Özgür Can ve Esra Kurak Can ile birlikte yaklaşık 2 ay boyunca neredeyse her hafta toplanarak bir dernekleşme fikri ve tüzüğü üzerinde çalışmalarımızı yaptık.
Ve son olarak da… 9 Ocak’ta Bursa Genç Gazeteciler Derneği’ni resmen kurduk. Biliyorum ki, Bursa Genç Gazeteciler Derneği’nin ilk seçilmiş başkanı olarak, güzel projelere öncülük edecektir."

'Bursa basını geçmişten gelen alışkanlıkları terk etmemekte ısrarcı'

Bursa'nın güçlü, dinamik bir basın camiasına sahip olduğunu belirten Başkan Ercan Çalışır, "Bursa’da, gazetecilik mesleğinin icra etmek hem güzel hem de zor bir süreci kapsıyor. Bursa’da yaşayan ve bu şehrin sesini, hakikatini vatandaşlara ulaştırmakla yükümlülüğü olan bir mesleği yani gazeteciliği icra eden gençler olarak, bir arada olmamız çok değerlidir. Mesleğimiz her gün değişiyor ve dönüşüyor fakat Bursa basınının geçmişten getirdiği alışkanlıkları terk etmemekte ısrarcı olduğuna tanık oluyoruz. Bu manada bizler yeni çağın gazetecileri olarak; hem mesleğimizi geliştirecek uygulamaları takip etmek hem de eğitimler ve alanında deneyimli, tecrübeli gazetecileri konuk ederek birbirimizi geliştirecek faaliyetlere başlamak zorundayız" dedi.

Hiçbir siyasi partinin ya da oluşumun gölgesinde olmadan sadece mesleki etik ve meslek onurunun hakim olduğu, genç kalemlerin değer bulduğu bir statüden ayrılmayacaklarını kaydeden Çalışır, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Çatımızın tüzüğümüzde belirtilen şartları taşıyan tüm meslektaşlarımıza açık olacağından kimsenin şüphesi olmasın. Kimseden icazet almadan, birey olarak, gazeteci olarak inisiyatif alarak çıktığımız bu yolda aksaklıklar, eksiklikler muhakkak vardır. İlk sefer olması hasebiyle bu konuda anlayışınıza sığınıyorum. İkinci kongremizde hem üye anlamında hem de kurumsallık anlamında çok daha gelişmiş organizasyon becerisi ile genel kurul yapacağımızdan şüphem yoktur."

24 üyesi ile ilk genel kurulunu yapan Bursa Genç Gazeteciler Derneği'nin yönetimi şu isimlerden oluştu:

Ercan Çalışır (Başkan), Sibel Kahraman Türkmen (Başkan Yardımcısı), Onuralp Özalp (Başkan Yardımcısı), Ali Şahin (Sekreter), Eşref Aydemir (Sayman) Kübra Coşar (Üye), Gürkan Demir (Üye)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.