SON DAKİKA
Hava Durumu

Yeni Adliye Fuar alanının arkasına yapılıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin de girişimleriyle kentin yeni adliye binasının, BUTTİM'in arkasındaki Tüyap Fuar Alanı'nın yanında bulunan 130 dönümlük Büyükşehir Belediyesi arazisine yapılmasına karar verildi.

Haber Giriş Tarihi: 29.07.2011 15:28
Haber Güncellenme Tarihi: 29.07.2011 15:28
https://www.bursaport.com
Yeni Adliye Fuar alanının arkasına yapılıyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Cumhuriyet Başsavcısı Namık Yılmaz, Başsavcıvekili Mehmet Dalgalı, Büyükşehir Belediyesi Hukuk Danışmanı Osman Orhan ve Genel Sekreter Seyfettin Avşar'la birlikte Adalet Bakanlığı'na devri yapılacak arazide incelemelerde bulundu.

Başkan Recep Altepe, Bursa'nın tüm sorunlarını çözme noktasında gayret sarf ettiklerini belirterek, en önemli sıkıntılarından birinin de adliye binası olduğunu hatırlattı. Mevcut adliye binasının yetersiz olması sebebiyle uzun süredir yeni yer arayışlarının sürdüğüne işaret eden Başkan Altepe, "Adalet Bakanlığı ve Başsavcılığın talebi doğrultusunda yeni adliye binası için çalışma başlattık. Çalışmalarımız sonucunda Bursa'nın en güzel yerinde, Yakın Çevre Yolu'nun hemen yanında Hilton Otel'in doğusundaki, Büyükşehir Belediyesi'ni ait 130 dönümlük arazinin bu sorunu çözeceğine karar verdik" dedi.

İMAR KOMİSYONU'NDAN KARAR ÇIKTI, SIRA MECLİSTE

Daha önce Ankara Yolu'nda belirlenen alanın küçük olması sebebiyle, Adalet Bakanlığı'nın o alandan vazgeçtiğini hatırlatan Başkan Altepe, şunları söyledi:

"Yeni belirlenen Tüyap Fuar Alanı'nın hemen arkasında bulunan Büyükşehir Belediyesi'ne ait arazi Yakın Çevre Yolu yanında olmasından dolayı oldukça ulaşılabilir bir alanda. Ayrıca Bursa'nın en merkezi bölgesinde yer alıyor. İmar Komisyonu 5000 bin ölçekli ve 1000 ölçekli planlarda araziyi adliye sarayı yeri olarak belirledi. Karar Büyükşehir Belediye Meclisi'nde de onaylandıktan sonra çalışmalar başlayacak. Kısa zamanda Bursa'ya ve bölgeye yetecek, bir adliye sarayı kazandıracağız. Şimdiden tüm adalet camiasına ve Bursa'ya hayırlı olsun."

YILDIRIM'DAKİ ALANA HASTANE YAPILACAK

Bu arada Başkan Altepe, daha önce adliye binası yeri olarak belirlenen ancak Adalet Bakanlığı tarafından yetersiz geldiği için uygun bulunmayan Ankara Yolu üzerindeki arazinin ise hastane alanı olarak değerlendirileceğini müjdeledi.

Ankara Yolu'ndaki araziye Yıldırım'ın ve Bursa'nın ihtiyaçlarına yanıt verecek bir hastane yapmayı planladıklarını belirten Başkan Altepe, "Büyükşehir Belediyesi olarak kentin her alandaki ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Yeni adalet sarayı için 130 dönümlük araziyi adliye camiasına tahsis ederken, Ankara Yolu'ndaki araziye de Devlet Hastanesi yapılması için çalışmalarımızı başlattık. Şimdiden her iki projemiz Bursa'ya hayırlı olsun" şeklinde konuştu.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NE TEŞEKKÜR

Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Namık Yılmaz da adalet camiasına verdiği değeri yeni adliye binası için tahsis ettiği 130 dönümlük arazi ile bir kez daha gösteren Büyükşehir Belediyesi'ne ve Başkan Recep Altepe'ye teşekkür etti.

Yeni adalet sarayı için uzun yıllardır yer arayışlarının sürdüğüne dikkati çeken Başsavcı Yılmaz, "Büyükşehir Belediyesi'nin şehrin en güzel yerindeki bu araziyi adalet camiasına devretmesiyle büyük bir problem çözüme kavuşmuş oldu. Bu çalışmadan ve gayretten dolayı başta Başkan Altepe olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Tahsis işlemlerinin tamamlanmasının ardından kısa zamanda Bursa'ya yeni adliye binasını kazandırmak istiyoruz" dedi. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.