SON DAKİKA
Hava Durumu

Uluğ Enerji işçileri: Karar çıkmazsa işi bırakacağız

Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinden sonuç çıkmayan Uluğ Enerji işçileri, Bursa Kent Meydanı’nda bir araya geldi. İşçiler, 7 Şubat’ta da sonuç çıkmazsa işi bırakacaklarını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 05.02.2023 18:51
Haber Güncellenme Tarihi: 05.02.2023 18:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Uluğ Enerji işçileri: Karar çıkmazsa işi bırakacağız

DİSK Enerji Sen’e üye Uluğ Enerji işçileri, Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinden sonuç çıkmayınca Bursa Kent Meydanı’nda bir araya geldi. İşçiler, 7 Şubat’ta yapılacak görüşmelerden sonuç çıkmaması durumunda işi bırakacaklarını söyledi.

Uluğ Enerji, Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova illerini içeren Türkiye’nin Güney Marmara Bölgesi’ne elektrik ve dağıtım perakende hizmetleri veriyor. Limak Şirketler Grubu’nun bir parçası olan Limak Yatırım, Uluğ Enerji’yi Mart 2022’de İngiliz şirketi olan Actis’e satıldı. O zamandan beri Uluğ Enerji ve işçiler arasında Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri devam ediyor. Süreç, onuncu ayını geride bıraktı. 1 Şubat’ta yapılan beşinci görüşmelerden de sonuç çıkmayınca işçiler, Kent Meydanı’nda bir araya geldi. Çevre illerden aileleriyle gelen işçiler de oldu. Eyleme, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, KESK ve DİSK’e bağlı sendika temsilcileri katıldı. Bir sonraki görüşme, 7 Şubat Salı günü yapılacak.

‘İNSANCA YAŞAYACAK ÜCRET İSTİYORUZ’

Uluğ Enerji şirketinde bin 600 kişi çalışıyor. Uluğ Enerji işçileri, Türk-İş’e bağlı TES-İş’ten ayrılarak DİSK Enerji Sen’e geçen işçiler, ismin vermeden Gazete Duvar’a süreci anlattı. Süreci anlatan dört işçi, şirkette ikisi 6-7 yıldır, ikisi 18 yıldır çalışıyorlar. Kanunen grev hakkı olmayan işçiler, 7 Şubat’ta karar çıkmazsa iş bırakmaya hazırlanıyor.

Üç yılda bir olan toplu iş sözleşmesinin artık iki yılda bir yapılmaya başlandığını aktaran bir işçi, ücret talebini şöyle aktardı: “İnsanca yaşayacak ücret istiyoruz. Ocak ayında yatan maaş 9 bin 700. Zor şartlarda çalışıyoruz. Her türlü hava koşulunda enerji vermek zorundayız. Kaza geliyorum demiyor, kaza geçiren birçok arkadaşımız var.”

‘TES-İŞ BÜTÜN HAKLARIMIZI YEDİ’

“Ceketi bırakıp gideceğiz” diyen başka bir işçi, 2014 yılında Diyarbakır’da aynı eyleme katıldığını, çalışmak için oradan Bursa’ya geldiğini söyledi. İşçi, neden sendika değiştirdiklerini anlattı:

“TES-İş bütün haklarımızı yedi. Biz asgari ücretin yüzde 60 fazlasıyla çalışmaya başlamıştık. Şimdi aralık ayında aldığımız para 7 bin. Vergilere girdiğimiz zaman daha fazla düşüyor. Mesai yapmasak hiçbir şey alamayacağız. Şirket, TES-İş ile iyi geçindiği için önce DİSK’i kabul etmedi. Sonra mecburen kabul etmek zorunda kaldı. Şirket, sendikanın hakkımız için direnmesini kabul etmiyor. Bunu kabul etmediği için hakem heyetine gitmeyi düşünüyor. Biz de 7 Şubat’ta karar çıkmazsa işleri bırakacağız.”

Meclis’te konunun gündeme geldiği, hükümetin konuyu gündeme getiren CHP’li vekilleri yalanladığının hatırlatılması üzerine işçi, “O hükümette yalan olacak, tarihe karışacak. 7 Şubat’ta çözüldü çözüldü, çözülmedi Bursa düşünsün” diyerek yanıt verdi.

‘ÇALIŞIRKEN KAMUYUZ, MAAŞ ALIRKEN ÖZEL SEKTÖRÜZ’

Başka bir işçi, arkadaşlarının aldığı maaşla kendi aldığı maaşın arasındaki farkı, “Bursa şartlarında diğer fabrikalarda verilen ücreti istiyoruz biz. Otomotiv fabrikaları bugün saat ücretine yüzde 33 zam yapıyor. Arkadaşım Renault’ta çalışıyor, 19 bin maaş alacak. Biz 9 bin 700 liraya çalışmak istemiyoruz. Markette yeni çalışmaya başlayan işçi bile benden daha çok maaş alıyor” sözleriyle aktardı.

Başka bir işçi, işin kamu hizmeti olmasına rağmen hükümetin ‘özel sektör’ diyerek karışmadığını, “Yaptığımız iş kamu işi, ‘Siz kamusunuz’ diyorlar, maaşa geldiğinde ‘Siz özeldesiniz, biz karışmayız’ diyorlar. İşi gelince Avrupa standartları, paraya gelince Afrika standartları. Grev yasağımız olduğu için sıkıntıdayız. Ama en son işi bırakacağız” sözleriyle ifade etti.  

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.