SON DAKİKA
Hava Durumu

Sosyal hizmet uzmanları 'Dünya Sosyal Hizmet Günü'nü kutladı

21 Mart Dünya Sosyal Hizmet Günü'nü kutlayan Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Bursa Şubesi hazırlanan yardımları deprem bölgesine gönderdi.

Haber Giriş Tarihi: 21.03.2023 22:50
Haber Güncellenme Tarihi: 25.03.2023 23:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Sosyal hizmet uzmanları 'Dünya Sosyal Hizmet Günü'nü kutladı

2023 Yılı Dünya Sosyal Hizmet Günü "Ortak Sosyal Eylem Yoluyla Çeşitliliğe Saygı Duymak" teması 21 Mart'ta kutlandı. Gün nedeniyle bir araya gelen Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Bursa Şubesi yöneticileri hazırladıkları yardımları deprem felaketinin etkilediği bölgedeki vatandaşlara gönderdi.

Dünya Sosyal Hizmet Günü'nün teması bu yıl Sosyal Hizmet Uzmanları Dernegi'nin üyesi oldugu Uluslararası Sosyal Hizmet Uzmanları Federasyonu (IFSW) öncülüğünde "Ortak Sosyal Eylem Yoluyla Çeşitliliğe Saygı Duymak" olarak belirlenerek kutlandı.

Tüm sosyal hizmet uzmanlarının Dünya Sosyal Hizmet Günü'nü kutlayan Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Bursa Şubesi Başkanı Alican Özden, sosyal hizmet uzmanları olarak sürdürülebilir bir geleceğe vurgu yaptıklarını belirterek, "Bu kapsamda her insanın kendine özgü bir değeri vardır ve bu değer onun saygı görmesini gerektirir. Sosyal hizmet uzmanları kendilerinin yardımına ve tavsiyesine gereksinim duyan herkese (cinsiyet, yaş, özürlü olma, renk, ırk, toplumsal sınıf, dil, din, siyasal görüş ve cinsel tercih durumuna göre ayrım yapmaksızın) mümkün olan en iyi hizmeti sunar. Kişilerin yaşadıkları ayrımcılık karşısında savunucu rol üstlenir. Sosyal hizmet uzmanı kültürü, kültürün insan davranışı üzerindeki etkisini ve toplumdaki  işlevini anlamalı; her kültürün güçlü yönleri olduğunu kabul etmelidir" dedi.

Özden açıklamasına şöyle devam etti:

"Sosyal hizmet uzmanı müracaatçının kültürü hakkında bilgi sahibi olmalı, kültürel farklılıkları kabul etmeli ve duyarlı olmalı, hizmetleri sunarken bunlara göre davranmalıdır. Sosyal hizmet uzmanı sosyal farklılıkların doğasını, ırk, renk, etnik ve ulusal köken, cinsiyet, yaş, medeni durum, siyasal görüş, dinsel inanç, cinsel tercih, zihinsel ya da fiziksel özür
gibi farklılıklara yönelik baskıları anlamaya çalışmalı, bu konuda eğitim programlarına katılmalı ve kendini geliştirmelidir.

Ayrıca gelecek nesillerin esenliği, insanların yüksek yararı için tüm dünyada savaş ve şiddet içermeyen bir yaşam inşa edilmelidir! Savaş ve şiddetin önlenmesi, güvenin geliştirilmesi ve çeşitliliğe karşılıklı saygı gösterilmesi yoluyla olanaklı hale gelebilir."
 
 
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.