SON DAKİKA
Hava Durumu

Odalardan BTÜ'ye akademik destek

Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen'i ziyaret eden İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Necati Şahin, Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Nizamettin Kaya, Şehir Plancıları Odası Bursa Şube Başkanı Füsun Uyanık, Jeoloji Mühendisleri Güney Marmara Şube Başkanı Mustafa Arık, BTÜ'nün kampus yeri konusuna bilimsel ve kalıcı çözüm önerdiler.

Haber Giriş Tarihi: 27.07.2011 14:25
Haber Güncellenme Tarihi: 27.07.2011 14:25
https://www.bursaport.com
Odalardan BTÜ'ye akademik destek

Akademik Oda Başkanlarını ağırlayan Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen, üniversitenin kurulacağı yerle ilgili önerilen araziler arasında en uygun olanın Kestel'de bulunan ancak orman vasfı konumunda olan Çataltepe'nin olduğunu hatırlattı.

Ziyarette konu hakkında görüşlerini açıklayan İnşaat Mühendisler Odası Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, BTÜ'nün yerinin hazırlanmakta olan, gerek 1/100 bin planlama çalışmaları ile gerekse eş güdümlü olarak hazırlanan ulaşım planlaması bütünlüğünde kararlaştırılması gerektiğini belirtti. Şahin, bu süreçte verilecek kararların doğru olacağını ve üniversitenin kent ile bütünleşik olacağını dile getirdi.

BTÜ için şu anda el yordamı ile yapılan yer arayışlarını hayretle izlemekte olduklarını vurgulayan Başkan Şahin, akademik odalar olarak BTÜ'nün menfaatine yapılacak olan her türlü çalışmaya destek vereceklerini ve yapılan yer seçimi dayatmalarına karşı duracaklarının altını çizdi.

KAYA: FİKİRLERİN ORTAYA KONMASI VE GÖRÜŞLERİN PAYLAŞILMASI ÇOK ÖNEMLİ

Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Nizamettin Kaya da, BTÜ'nün kurulması aşamasında ortaya çıkacak sonuç ve önerilerin değerlendirilmesi bakımından yapılan toplantının son derece yararlı olduğunu söyledi. BTÜ'nün nasıl ve nerede kurulması gerektiği konusunda önerilen arazilerin dışında kendilerinin de en uygun noktanın belirlenmesinde sonuna kadar yardıma hazır olduklarını belirten Kaya, "Fikirlerin ortaya konulması ve akademik görüşlerin paylaşılması çok yerinde bir karar. Teknik Üniversite'nin kent planlaması ve ulaşım gibi tüm konular göz ardı edilerek kurulması hususunda yardıma hazırız" diye konuştu.

ARIK: KESTEL VE DOĞANBEY JEOLOJİK AÇIDAN SON DERECE UYGUN

Jeoloji Mühendisleri Güney Marmara Şube Başkanı Mustafa Arık da, akademik odalar olarak BTÜ'nün kurulması noktasında her türlü yardım ve desteğe hazır olduklarını tekrarladı. Üniversite'nin kurulması hususunda önerilen 4 nokta için hazırlanan raporu gerçekleştirdikleri yönetim kurulu toplantısında detaylı bir şekilde inceledikleri bilgisini veren Arık, jeolojik ve morfolojik açıdan Kestel Çataltepe ile Nilüfer Doğanköy bölgelerinin uygun oldukları görüşünü Rektör Ali Sürmen'e iletti.

Şehir Plancıları Odası Bursa Şube Başkanı Füsun Uyanık da, sivil toplum kuruluşları ve akademik odalar olarak BTÜ'nün kurulmasına sonuna kadar destek olmaya hazır olduklarını yineledi.

REKTÖR SÜRMEN: BTÜ'NÜN KAMPÜSÜ İÇİN ÖN GÖRÜLEN 4 YER VAR

Akademik oda başkanlarını kabulünde, yer konusunda hazırlanan raporları sunan BTÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen ise, bugüne kadar alternatifler arasında 4 yerin olduğunu hatırlatarak; bunlardan ikisinin Samanlı bölgesinde, birinin Kestel Çataltepe Mevkii'nde diğerlerinin ise Osmangazi'deki Altınova'da bulunan arazi ile Nilüfer'deki Doğanköy'ün olduğunu ifade etti. Araziler arasında en uygun olanın Kestel'de bulunan ancak orman vasfı konumunda olan Çataltepe'nin olduğunu hatırlatan Sürmen, burasının orman vasfından çıkarılarak üniversiteye tahsis edilmesinin ardından kampüsün buraya yapılmasının önünde hiçbir engelin olmadığını da dile getirdi. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.