SON DAKİKA
Hava Durumu

Metro duvarında halı saha maçına buyurun!

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Bursaray'ın koruma duvarlarını yapay çimle kaplatıp üzerine de aydınlatma sistemi kurması akıllara "acaba bu yolla birileri zengin mi edilmek isteniyor" sorusunu getirdi. Çünkü, egsoz gazları dahil her türlü dış etkiye açık olan "metro duvarının yapay çimle kaplanması"nın bir örneğine rastlanmış değil.

Haber Giriş Tarihi: 13.08.2011 17:44
Haber Güncellenme Tarihi: 13.08.2011 17:44
https://www.bursaport.com
Metro duvarında halı saha maçına buyurun!

Zafer OPSAR - ÖZEL HABER                       

Konuyu başından beri yakından takip eden CHP eski İl Başkan Yardımcısı Ali Küçüksarı, Büyükşehir Belediyesi'nin merak uyandıran bu işe 4 ay önce Davutdede ve Duaçınarı istasyonları arasında başladığını belirterek, bu bölgede zift ile yapıştırılan yapay çimlerin ertesi gün tamamen yere düştüğünü söyledi.

Bu olaydan sonra başka bir yöntem denenerek çim halının monte edilmeye çalışıldığını ancak bunun da başarısızlıkla sonuçlandığını anlatan Küçüksarı, bu kez çim halının daha maliyetli bir yolla duvara yapıştırılıp üzerine de aydınlatma sistemi kurulmaya başlandığını aktardı.

Başka bir yerde rastlanmayan böylesi bir çalışmaya gerek olup olmadığının sorgulanması gerektiğini dile getiren Ali Küçüksarı, yapılan bu çalışma ile ilgili kalem kalem maliyet hesabı yaptığını belirtti. Şu an yapay çimle kaplama işinin Arabayatağı'nda devam ettiğini bu işin yapımı sırasında yolun bir şeridinin kapatıldığını ve trafiğin aksadığını da belirten Küçüksarı şunları söyledi:

"TOPLAM MALİYET 4 MİLYONA YAKIN"

"Her elli metrede bir konulan transformatörler dahil aydınlatmanın her bir metredeki maliyeti 40-45 lirayı buluyor. Yapay çimin metrekaresinin ise en iyimser rakamlarla 35-40 lira olduğu düşünülürse, toplam uzunluğu çift taraflı olarak 56 kilometreyi bulan hattın toplam maliyeti 4 milyon 200 bin lirayı buluyor. Hattın bazı bölümleri yeraltından geçtiği için rakam bu kadar olmayacak ancak ekonomik sıkıntının kapımıza dayandığı böyle bir zamanda başka yerde örneği olmayan ve Bursa'ya yakışmayan zevksiz bir imalat kimin işine yarar."

"HANGİ AKLIN ÜRÜNÜ ACABA?"

Metro duvarını bu şekilde yapay çimle kaplayıp bir de aydınlatmanın hangi aklın ürünü olduğunu çok merak ettiğini dile getiren Ali Küçüksarı, "Her şeyden önce böyle bir harcamaya gerek var mı? Eğer belediye duvarın kirlendiğini düşünüyorsa tazyikli su ile yıkama yaptırabilir ya da boyatabilir. Bu çimlerin ileride daha da sorun olacağından kuşkum yok. Egsoz gazları bu çimleri kısa sürede karartacak. Ayrıca göz hizasındaki gece aydınlatması da araç sürücülerinin dikkatini dağıtarak kazalara yol açabilir" dedi.

"YÜZDE 10'LUK ZAMMIN SEBEBİ BU MU YOKSA?"

Kıt kaynaklarla Bursa'ya hizmet etmeye çalıştığını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin buraya harcanan parayı kamuya daha yararlı başka bir projede kullanması gerektiğini sözlerine ekleyen Küçüksarı, "Yoksa kent içi toplu ulaşıma yapılan 10 kuruşluk zamla yapay çimlerin maliyeti halkın sırtına mı yüklenmek isteniyor. Belediye yol yakınken başı ağrımadan bundan vazgeçsin. Eğer Sayın Altepe metro duvarlarını güzelleştirmek istiyorsa, Almira Hotel yakınındaki 'bat-çık'ta olduğu gibi Bursa'yla özdeşleşmiş figürler kullanarak metro istasyonlarını güzelleştirebilir" diye konuştu.


 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.