SON DAKİKA
Hava Durumu

İşçinin sendikayla arasına su fıskiyeleri girdi

Çorlu'da faaliyet gösteren Işıl Tekstil çalışanlarının Öz İplik iş Sendikasına üye olmasının ardından işveren işçilerin sendikayla temasını koparmak için fabrikanın önüne su fıskiyeleri döşetti.

Haber Giriş Tarihi: 02.10.2023 14:40
Haber Güncellenme Tarihi: 02.10.2023 15:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
İşçinin sendikayla arasına su fıskiyeleri girdi

Çorlu’da faaliyet gösteren Işıl Tekstil çalışanları, bir süre önce Öz İplik İş Sendikasına üye oldu. İşçilerin sendikaya üye olmasından haberdar olan işveren ve işveren vekilleri, işçilere baskı yapmaya başladı. İşveren sendika temsilcilerinin işçilerle temasını koparmak için fabrikanın önüne su fıskiyeleri döşetti. 

300 çalışanın bulunduğu fabrikada işçiler sendikaya üye olmaya başlayınca işveren, yıllardır aynı olan işçi servis güzergahlarını değiştirerek fabrikanın arka tarafından servis çıkışları yaptırdı. Fabrika girişlerine hoparlör koydurarak müzik yayınlarına başladı. 

Öz İplik İş Sendika temsilcisi Serkan Açıcı, "En düşük ücretlerle, en kötü koşullarda çalışan işçiler tekstil işçileri. İşçiler bu nedenle sendikalaşmaya çalışıyorlar" dedi. Sendikadan yapılan açıklamada, sendikaya üye olmanın anayasal hak olduğu hatırlatılarak, şu ifadelere yer verildi:

"İşveren aleni bir şekilde sendikalaşmayı engellemek istemektedir. Sendikalaşmayı engellemek suçtur. Işıl Tekstil İşverenliği Anayasanın 51'inci maddesi ve  6356 sayılı yasanın 25. maddesi olan sendikaya üye olma özgürlüğü ihlal ediyor. Işıl Tekstil yetkilileri söz konusu tutum ve davranışlarıyla Türk Ceza Kanunu’nun 118’nci maddesi kapsamında kamu davasına da konu olabilecek suç işliyor. Işıl Tekstil dünyaca ünlü markalara üretim yapıyor. Fabrikada işçilere baskı yapıyor. Biz baskılar son bulmasını, işçilerin sendika isteğinin  anlaşılmasını istiyoruz."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.