SON DAKİKA
Hava Durumu

İran Türkiye'ye 'Karayılan' oyunu oynamış

İran'ın "Karayılan'ı yakaladık" açıklamasını bilinçli olarak yaptığı ileri sürüldü

Haber Giriş Tarihi: 20.08.2011 10:54
Haber Güncellenme Tarihi: 20.08.2011 10:54
https://www.bursaport.com
İran Türkiye'ye 'Karayılan' oyunu oynamış

Sabah gazetesi, geçen hafta sonu Türkiye gündemini meşgul eden PKK'nin iki numaralı ismi Murat Karayılan'ın yakalanma olayına ilişkin önemli bir ayrıntıya ulaştı.

Güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgiye göre Türkiye, 2-3 Ağustos tarihlerinde başta Murat Karayılan olmak üzere örgüt yöneticilerinin Kandil'de barındıkları bölgelerin koordinatlarını İran'a verdi.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından Kandil'in İran bölümüne ilişkin verilen 20 noktaya bir an önce operasyon düzenlenmesi talep edildi. Bu noktalardan ikisinin Murat Karayılan'ın sürekli olarak kullandığı bölge olduğu tespiti yapıldı. Buna rağmen İran güvenlik güçlerinin gerekli hassasiyeti göstermediği ortaya çıktı. Karayılan da bulunduğu yeri terk etti.

KASTEN YANLIŞ AÇIKLAMA

Devletin ilgili kurumları arasında yapılan değerlendirmeye göre 13-14 Agustos tarihlerinde İran kaynaklarından gelen "2 numara yakalandı" açıklaması bilinçli olarak yapıldı.

İran, "Karayılan'ı ancak ben istersem yakalarım" mesajını vermek için bu açıklamayı yaptı. İran tarafından daha sonra sehven yapıldığı belirtilen açıklamalar üzerine Türkiye, Kandil'in İran bölgesine operasyon önerisi getirdi. Ancak İran bunu kabul etmedi. İran'ın ağır davranması üzerine Türkiye, Kandil'e operasyon kararı aldı. Bu amaçla terör örgütü liderlerinin tüm hareketleri takip altına alındı.

Hükümetin Ramazan sonrasında başlatmayı düşündüğü operasyon Çukurca saldırısı ile öne çekildi.

Başbakan Erdogan'ın 17 Ağustos'ta verdiği talimat ile aynı akşam hava harekatı başlatıldı. İstihbarat birimlerine göre Türkiye'nin Karayılan ve Fehman Hüseyin'i ele geçirmesini istemeyen bölgesel güçler bu kişileri pazarlık unsuru olarak koruyor.

İran'ın bu tavrı MGK bildirisine de üstü kapalı olarak yansıdı. Bildirideki "Teröre ve terör örgütü yandaslarına yönelik dış desteğin kesilmesini teminen, basta komşu ülkeler olmak üzere tüm dost ve müttefik ülkelere bu yöndeki sorumluluklarını üstlenmeleri ve somut dayanışma sergilemeleri çağrısı yinelenmiştir" sözlerinin İran'in bu tavrına karşılık olduğu belirtildi. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.