SON DAKİKA
Hava Durumu

Doğanbey'de kriz giderek derinleşiyor

TOKİ Doğanbey'de kriz giderek derinleşiyor. Önce enkaz bedellerinin zamanında ödenmemesi ve dairelerin tesliminde sözleşme maddelerine uyulmaması nedeniyle isyan eden hak sahipleri, şimdi de ek maliyet artışını da içeren sözleşmeye imza atmaya zorlanıyor.

Haber Giriş Tarihi: 22.06.2011 13:46
Haber Güncellenme Tarihi: 22.06.2011 13:46
https://www.bursaport.com
Doğanbey'de kriz giderek derinleşiyor

TOKİ'nin yapımını sürdürdüğü Doğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi'nde sancı hergeçen gün büyüyor. Konuyla ilgili son gelişmeleri Yeni Dönem Gazetesi Köşe Yazarı Ayşe Aygör bugün köşesine taşıdı.

İşte Ayşe Aygör'ün yazısı:

Ayşe AYGÖR (Yeni Dönem Gazetesi)

TOKİ'nin borçlandırdığı Doğanbeyzedeler açıklama bekliyor

TOKİ Doğanbey'de kriz giderek derinleşiyor. Önce enkaz bedellerinin zamanında ödenmemesi ve dairelerin tesliminde sözleşme maddelerine uyulmaması nedeniyle isyan eden hak sahipleri, şimdi de ek maliyet artışını da içeren sözleşmeye imza atmaya zorlanıyor. 

Örneğin 149 metrekare daire için 57 metrekare brüt alan çıkartmışlar.  Bu da yaklaşık 150 bin lira borç demek.  Daha önce resmi sitesinde borç listesini yayınlayan ama daha sonra geri çeken TOKİ,  yeni bir duyuruyla 2 bin 341 konutluk sözleşmelerinin imzalanması için 20 Haziran'dan itibaren Halk Bankası'na gidilmesini istedi. 

Doğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi'nde önce bloklardaki kat sayısının artırılması, yine yeni blokların eklenmesini "rant" hesabı olarak yorumlayan hak sahipleri,  TOKİ'nin bu son uygulaması ile kandırılıp, soyulmak istendiklerini düşünüyorlar. Başta Başbakan olmak üzere, politikacıların kentin ortasında yükselenDoğanbey ucubesi ve hak sahiplerinin yaşadığı mağduriyete hiç değinmemiş olmalarını da manidar buluyorlar.

İşte okurum Emrah Tepe de, TOKİ Doğanbey'de sorunun çözümüne ilişkin en küçük bir adım atılmaması, tem tersine TOKİ'nin Halk Bankası Fomara Şubesi'neborç senetlerini göndermesi üzerine "Söz Hakkı"na bir ileti gönderdi. Osmangazi Belediyesi'nin sözleşmenin taraflarından olduğunu söyleyen Emrah Tepe, hak sahipleri adına Sayın Mustafa Dündar'dan bir açıklama bekliyor. Emrah Tepe'niniletisi kısaca şöyle:

"Başkan Dündar  "TOKİ'den gerekli belge ve bilgileri istedik" dediğinde köşenizde tarihler 03 Haziran 2011'i gösteriyordu. Ve TOKİ 24 Mayıs 2011tarihinde, haksız borç rakamları ilan etmişti resmi web sitesinde. Osmangazi Belediyesi '' bize gelen '' bir şey yok demişti. 2007 senesindeki sözleşmemizin taraflarından olan Osmangazi Belediyesi'ne 20 Haziran 2011 itibari ile "Gelen bir şey var mı?" bilmem. Ancak TOKİ yine, Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent ARINÇ'ın ''bekleyin'' talimatına rağmen, Sayın Recep ALTEPE'nin ''bu hesaplarda bir hata var '' demesine rağmen, Sayın Sedat YALÇIN'ın ''bir yanlış olduğunu'' ifade etmesine ve yüzlerce hak sahibinin gerek dilekçelerle gerekse pankartlarla itirazına ve kısacası her şeye rağmen yine yapacağını yaptı ve haksız borç listesini tekrar yayınladı. Bu kez yayınlamakla da kalmadı. Halk Bankası Fomara Şubesi'ne borç senetlerini gönderdi ve "imzalatın" dedi. Peki sözleşmenin taraflarından Osmangazi Belediyesi bu duruma ne diyor ? Yoksa hala listelerin kendilerine gelmesini mi bekliyor? Durumdan vazife çıkarıp hak sahiplerinin hakkını, hukukunu bu akıl almaz girişimlere karşın korumak adınaTOKİ'ye '' DUR '' demek için daha hangi listeyi ve neyi bekliyor?"


www.tokidoganbey.com sitesinden alınmıştır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.