SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa Barosu'ndan 1 Mayıs raporu: İşsizlik, düşük ücret ve kayıt dışı çalışmada rekor!

Bursa Barosu İş ve sosyal Güvenlik Hukuku Komisyonu'nun 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı dolayısıyla yayınladığı raporda, işsizlik, düşük ücret ve kayıt dışı çalışmada artışa dikkat çekildi.

Haber Giriş Tarihi: 29.04.2023 00:30
Haber Güncellenme Tarihi: 29.04.2023 00:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Bursa Barosu'ndan 1 Mayıs raporu: İşsizlik, düşük ücret ve kayıt dışı çalışmada rekor!

Bursa Barosu İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Komisyonu, 1 Mayıs İşçi Bayramı öncesi Türkiye’deki tabloyu gözler önüne serdi. Komisyonun açıklamasında ekonomik sorunların faturasının emekçilere kesildiği belirtildi.

Bursa Barosu Başkan Yardımcısı Av. Aslı Evke Yetkin, yönetim kurulu üyeleri Av. Müberra Gülen Aydın ve Av. Umut Mısır ile komisyon üyesi avukatların katıldığı basın açıklamasını, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Komisyonu Başkanı Av. Murat Kaya Kılıç okudu. Kılıç, işçilerin dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayıs’ı, 2023 yılında ekonomik kriz ve deprem felaketinin yıkıcı etkileri altında karşıladıklarını belirterek, “Bir kez daha ekonomik krizin yükü emekçilerin, işsizlerin ve emeklilerin sırtına yıkılmıştır” dedi.

Kılıç şunları söyledi:

"Resmi verilere göre enflasyon oranı son 12 ay için yüzde 70 seviyelerindedir. ENAG tarafından yayınlanan raporda ise son 12 aya ilişkin enflasyon oranı yüzde 112 olarak açıklanmıştır. Ücretlere yapılan zamlar, gıda-barınma-elektrik-ısınmadaki fiyat artışları başta olmak üzere enflasyon karşısında kısa sürede erimiştir. Bu koşullarda asgari ücret başta olmak üzere ücretlere yapılan zamların enflasyon oranlarının altında kalması emekçilerin alım gücünü ciddi oranda azaltmıştır. Özellikle asgari ücretle çalışmanın giderek yaygınlaşması ve asgari ücretin fiilen ortalama ücret haline gelmesi, asgari ücrette yapılan yetersiz zammın olumsuz etkilerini arttırmıştır."

GERÇEK RAKAMLAR

TÜİK verilerinde işsizlik oranının yüzde 10 olarak tespit edildiğini belirten Kılıç, DİSK tarafından yapılan araştırmaya göre geniş tanımlı işsizlik oranının yüzde 23,4’ü bulduğunu kaydetti. Genç işsizliği oranı ise yüzde 19 olarak tespit edildi. Resmi olarak işsiz kabul edilen yurttaşların yüzde 87’si işsizlik ödeneğinden yararlanıyor. Kayıt dışı-güvencesiz çalışma resmi rakamlara göre yüzde 30’lara yakın. İşgücüne katılma oranı erkeklerde yüzde 72,5 iken kadınlarda yüzde 36,1. Kılıç, çalışma yaşamındaki önemli sorunlardan bir diğerinin de toplumsal cinsiyet eşitsizliği olduğunu söyledi. 

2022 yılında en az 1843 işçi iş kazalarında hayatını kaybettiğini ifade eden Kılıç, "2023’ün yalnızca ilk üç ayında iş kazalarında hayatını kaybeden işçi sayısı en az 463’tür. Ne yazık ki bu veriler İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun lafzı varlığının yeterli olmadığını, etkin uygulanabilirlik denetimi yapılmadığını göstermektedir." bilgisini paylaştı. 

SENDİKALI ORANI DÜŞTÜ

2003 yılında yüzde 58 olan sendikalı çalışan oranının bugün yüzde 14’lere düştüğünü söyleyen Kılıç, açıklamasına şöyle devam etti:

"Milli güvenlik ve genel sağlık gerekçeleriyle grev ertelemeleri olağan hale gelmiş, sendika özgürlüğü ve güvencesinin içi boşaltılmıştır. Tüm tabloya bakıldığında; yaygın işsizliğin, düşük ücretli ve kayıt dışı çalışmanın, güvenliksiz işyeri düzeninin ve sendikasızlaştırılan çalışma hayatının olağanlaştığı, ekonomik sorunların faturasının emekçilere kesildiği görülmektedir. Yaşanan deprem felaketi ardından alınan tedbirler de yetersiz kalmıştır. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanma koşullarını sağlayamayan depremzedeler günlük yalnızca 133 TL ile hayatını idame ettirmek zorunda bırakılmıştır."

AVUKATLAR AÇISINDAN 1 MAYIS

Akademik kadronun yeterli olup olmadığı ve hâlihazırda faaliyet gösteren avukat sayısı dikkate alınmaksızın açılan hukuk fakülteleri ile her yıl binlerce avukatın mesleğe başladığını belirten Kılıç, sözlerini şöyle tamamladı:

"Mesleğe yeni başlamış ve başlayacak avukatların karşılaştığı zorlukları arttırmıştır. Bağlı çalışma avukatlar arasında hızla yaygınlaşmaktadır. Bağlı çalışan avukatların gelirlerinde de enflasyon karşısında büyük bir erime meydana gelmektedir. CMK ve adli yardım ücretlerinin de angarya düzeyinde oluşu sarf edilen emeği karşılıksız bırakmaktadır. Gelinen aşamada avukatlar arasında “home office” tipi çalışmanın olağanlaştığı görülmektedir. Emekçilerin insan onuruna yaraşır koşul ve ücretlerle çalıştığı, istihdama katılımın önündeki fiili engellerin kaldırıldığı, kadın işçilerin eşitsiz uygulama ve mobbinge maruz kalmadığı, Anayasal ve sendikal haklarının tanındığı bir çalışma düzeni talep ve mücadelemiz devam ediyor. Barolar halkın avukatıdır. Bursa Barosu da emekten yana taraftır. Hukukun egemen olduğu, eşit, özgür, adil bir Türkiye umuduyla 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutluyoruz.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.