SON DAKİKA
Hava Durumu

Borusan Lojistik'te işçiler işten atılmakla tehdit edildi

Gemlik'te faaliyet gösteren Borusan fabrikasındaki işçiler sendikalaşmak istedi. İşveren, sendika yetki hakkı kazanmışken 4 işçiyi işten çıkardı. Bunun üzerine işçiler, iş bıraktı.

Haber Giriş Tarihi: 22.03.2024 15:25
Haber Güncellenme Tarihi: 22.03.2024 20:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Borusan Lojistik'te işçiler işten atılmakla tehdit edildi

PELİN AKDEMİR / BURSAPORT

Bursa'nın Gemlik ilçesinde faaliyet gösteren Borusan Lojistik A.Ş'de sendikalaşmak isteyen işçilerden 4 kişi işten çıkarıldı. İşverenin diğer işçileri de işten çıkarmakla tehdit etmesine karşı işçiler dün iş bıraktı. İşçilerin eylemleri, bugün de devam ediyor. İşçiler, kötü çalışma koşullarından ve işverenin tehditlerinden şikayetçi. 

'FABRİKADA İŞ KANUNUNA AYKIRI ÇALIŞMALAR OLUYOR'

Borusan Lojistik A.Ş.'de çalışan işçiler, maaş adaletsizliği, fazla çalışma saatleri nedeniyle Liman-İş sendikasına üye oldu. Sendika iş yerinde yetkiyi alma seviyesine geldi. Ancak sendikalaşmaya karşı olan işveren, sendikaya üye olan 4 işçiyi 20 Mart'ta işten çıkardı. Sendika işçilerle birlikte basın açıklaması yaptı. İşveren, bunun üzerine diğer işçileri de işten çıkarmakla tehdit etti. Tehditlere karşı işçiler, fabrikada işi durdurdu.

Liman-İş sendikası Gemlik Temsilcisi Ahmet Göral, "İşçiler kendi kararlarıyla işi bıraktı. Biz de işçileri destekliyoruz. İşverenin tehditleri nedeniyle işler buraya kadar geldi. Bölgedeki üç fabrika da bu eylemden etkileniyor" diye konuştu.

Fabrikada iş kanununa aykırı çalışmaların olduğunu belirten Göral, "Gece çalışma saati kanuna göre 8 saatle sınırlıyken Borusan liman fabrikasındaki 14 saat süreyle çalışmalar oluyor. Haftalık izinleri verilmiyordu. Ücret politikasında da adaletsizlik yapılıyor. Diğer fabrikalardaki ücret ve sosyal haklar bu fabrikada verilmiyor. İşçiler üçte biri kadar haklarını alabiliyor burada" dedi.

Göral, işten atılan işçiler geri alınana kadar eyleme devam edeceklerini söyledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.