SON DAKİKA
Hava Durumu

'Bilimsel ilerleme için özerk üniversiteler şarttır'

Bursa Akademik Odalar Birliği: "Üniversitelerin çok hızlı bir biçimde kendi yöneticilerini seçebilecekleri demokratik ve özerk bir yapıya kavuşturulmalarının, gerek idari gerekse de akademik yönden şeffaf ve hesap verebilir olmalarının gerektiğine inanıyoruz"

Haber Giriş Tarihi: 31.01.2021 15:44
Haber Güncellenme Tarihi: 31.01.2021 15:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
'Bilimsel ilerleme için özerk üniversiteler şarttır'

Bursa Akademik Odalar Birliği, "Bilimsel İlerleme için Demokratik ve Özerk Üniversiteler Şarttır" başlıklı basın açıklamasında bulundu.

Türkiye'de 2002 yılında 1'i vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 74 üniversite varken bu sayı 2002-2017 yılları arasında açılan 61 devlet 46 vakıf üniversitesi ile 2017 yılında 144'ü devlet 47'si vakıf olmak üzere toplam 191'e yükseldi. 2020 yılı itibariyle ise 127'si devlet 71'i vakıf üniversiteleri olmak üzere toplam 198 üniversite ve 3 tane de vakıf meslek yüksekokulu bulunmaktadır.

Üniversiteler açılırken dünyada bilim alanında yaşanan gelişmeler ile geleceğe yönelik planlama ve projeksiyonların dikkate alınmadığını, üniversitelerin bir bölgesel kalkınma aracı olarak görüldüğünü kaydeden Bursa Akademik Odalar Birliği'nden yapılan açıklamada şunlar belirtildi:

"Son yıllarda sayısı giderek artan vakıf üniversiteleri de dikkate alındığında bu gelişmenin ticari ve ekonomik boyutları olduğu da göze çarpmaktadır. Plansız bir biçimde artan üniversite ve buna bağlı olarak eğitim programları sayısı mezun sayılarına da yansımış ve bunun sonucunda kısa vadede üstesinden gelinmesi olanaksız bir istihdam sorunu yaratmıştır. Her ne kadar YÖK'ün yükseköğretimde kaliteyi arttırma ve akreditasyona yönelik attığı olumlu adımlar olsa da iyi ve kaliteli bir eğitim sürecinin sonunda mezun olanlar ya iş bulamamakta ya da piyasada hak ettikleri saygıyı görememekte, ücreti alamamaktadırlar."

"Üniversitelerin yönetim yapısının demokratik ve özerk bir kimliğe kavuşturulmasına gereksinim vardır"

ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde 2009 yılında Türk ve dünya üniversitelerini akademik performanslarına göre sıralamak amacıyla kurulan URAP'ın 2020-2021 dönemine ilişkin dünya sıralamasında; ilk 500'de Türkiye'den sadece Hacettepe Üniversitesi'nin yer aldığının anımsatıldığı açıklamada, "Üniversitelerimizin bu sıralamada daha yukarılara çıkabilmeleri için araştırma alt yapısını güçlendirecek yeterli mali kaynaklara sahip olmalarının yanında, öğretim elemanlarının niteliklerinin yükseltilmesine ve yönetim yapısının demokratik ve özerk bir kimliğe kavuşturulmasına gereksinim vardır." denildi.

"Son yıllardaki uygulamalar akademik başarıları olumsuz etkilemiş"

Rektör atamalarının, Boğaziçi Üniversitesi'ne yapılan rektör atamasıyla ülke gündemine oturduğunun belirtildiği açıklamada, "Rektör atamaları üniversitelerin demokratik yapılarının yeniden sorgulanması gerekliliğini doğurmuştur. 2016 yılında çıkarılan KHK öncesinde de tam demokratik bir atama süreci olmasa da en azından üniversite öğretim üyelerinin oylarıyla belirlenen 6 aday YÖK'e sunulmakta, YÖK tarafından da bu 6 aday arasından 3'ü atanmak üzere Cumhurbaşkanı'na arz edilmekteydi. Son yıllarda yapılan uygulamalar üniversitelerin akademik başarılarını olumsuz etkilemiş, örneğin; URAP sıralamasında 2016 yılında 671. sırada yer alan gündemdeki Boğaziçi Üniversitesi 2020 yılında 1096. sıraya gerilemiştir." ifadeleri kullanıldı. 

"Üniversitelerin çok hızlı bir biçimde kendi yöneticilerini seçebilecekleri demokratik ve özerk bir yapıya kavuşturulmalarının, gerek idari gerekse de akademik yönden şeffaf ve hesap verebilir olmalarının gerektiğine inanıyor, üniversitelerimizin rektör atamalarıyla değil uluslararası arenadaki başarılarıyla ülke gündemine oturmalarını yürekten diliyoruz." diyen Bursa Akademik Odalar imzacıları şöyle:

Bursa Barosu Bursa Eczacı Odası

Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası

Bursa Tabip Odası

Bursa Veteriner Hekimler Odası

TMMOB Çevre Mühendisleri OdasıBursa Şubesi

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi

TMMOB İç Mimarlar Odası Bursa Temsilciliği

TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Bursa Temsilciliği

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Bursa Şubesi

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Bursa Şubesi

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şubesi

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Bursa Şubesi

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi

TMMOB Meteoroloji Odası Bursa Temsilciliği

TMMOB Mimarlar Odası Bursa Şubesi

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Bursa Şubesi

TMMOB Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi

TMMOB Tekstil Mühendisleri Odası Bursa Şubesi

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.