SON DAKİKA
Hava Durumu

Asırlık okulun arazisinde neler oluyor?

Bursa'nın Hürriyet semtimdeki Tarım Meslek Lisesi ya da eski adıyla Ziraat Okulu arazisinde Büyükşehir Belediyesi'nin spor kompleksi adıyla bir inşaata başlaması meslek odaları ve ilgili sendikalar başta olmak üzere sivil toplum kuruluşlarıı ile vatandaşların tepkisiyle karşılandı.

Haber Giriş Tarihi: 28.08.2011 12:05
Haber Güncellenme Tarihi: 28.08.2011 12:05
https://www.bursaport.com
Asırlık okulun arazisinde neler oluyor?

Tarım İl Müdürlüğü'nün alt tarafında, pazarın kurulduğu alandaki yolun solunda kalan tarım uygulama alanına yapılan kazı ve hafriyat çalışmalarının bulunduğu yerde yapılan basın açıklamasında TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu İl Sekreteri Fikri Düşünceli, Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Mart, Ziraat Mühendisleri Odası Başkan Vekili Orhan Sarıbal, Tarım Orkam Sen Bursa Şubesi Başkanı Fikret Gizir, Doğader Başkanı Murat Demir ile semt sakinleri de katıldı.

Basın açıklamasını okuyan Orhan Sarıbal, okulun 1890 yılında tarım alanında teknik eleman yetiştirmek için 26 bin dekarlık bir alanda kurulduğunu ve ilk mezunlarını 1894 yılında verdiğini anımsattı.

Bursa'nın işgalinde ağır hasar gören okulun, Bursa'nın kurtuluşu ve Cumhuriyet'in ilanından sonra 1924-1925 yılında onarılarak eğitime açıldığını anlatan Sarıbal, önce ilkokul mezunlarının kabul edildiğini, 1930 yılından sonra ise ailesi çiftçi olmak kaydıyla ortaokul mezunlarının parasız yatılı olarak alındığını belirtti. Okulun başlangıçtaki arazisini 1950 yılına kadar koruduğunu, bu tarihte arazinin bir kısmının Bulgaristan'dan gelen göçmenlerin iskanına açıldığını anlatan Sarıbal, 1980 yılından itibaren ise okulun Ziraat Meslek Lisesi olarak faaliyet gösterdiğini ifade etti.

26 BİN DEKARDAN 500 DEKARA DÜŞTÜ!

Günümüzde ise kentin içinde kalan Meslek Lisesi arazisinin 500 dekara kadar düştüğünü ve Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürdüğünü belirten Orhan Sarıbal şunları söyledi:

"Yüz yılı aşkın süredir tarımımıza hizmet eden ve ülke tarımı için ara eleman yetiştiren bugünkü adıyla Bursa Tarım Meslek Lisesi arazilerinde, amacı, niteliği bilinmeyen kazı çalışmaları başlatılmıştır. Bunun Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştiriliyor olması kaygı verici."

BÜYÜKŞEHİR SİT ALANINDA NE YAPIYOR?

Bursa Tarım Meslek Lisesi'nin kuruluşunda 26 bin dekar olan arazisinin 500 dekara kadar düştüğünü ifade eden Sarıbal, 50 dekarlık arazinin ise Bursa Büyükşehir Belediyesi'nce çevrilerek altyapı çalışmaları yapılmakta olduğunu içeren tabelalar konulduğunu belirtti. Sarıbal, "Ancak SİT alanı olan ve hiçbir çalışma yapılmaması gereken bu alanda başlatılan çalışmaların kapsamı hakkında ise spor tesisi, Sukay Park, peyzaj ve çiçekçilere kullanım alanı, sosyal tesisler gibi çok farklı duyumlar olmuştur" dedi.

OVADA YAPILAŞMA BASKISI ARTIYOR...

Sarıbal, son dönemde Bursa Ovasında Samanlı Sağlık Kompleksi, Samanlı Bağlantı Yolu, Bursa Ovası Toplulaştırma Projesi, Yeniceabat Mesleki Teknik Eğitim Kampusu gibi büyük kamu yatırımlarında Bursa Ovası'nda yer seçilerek ovadaki yapılaşma baskısının arttığına işaret etti:

Sarıbal sözlerini şöyle sürdürdü:

"TMMOB ve bağlı meslek odaları bugüne kadar ülkemizde kamu yararına verilen pek çok mücadeleden başarıyla çıkmıştır. Dolayısıyla meslek odaları, kar alanı sıkışmış sermayeye doğal varlıkları servis etmeye kalkan iktidarların ve yerel yönetimlerin en çekindiği örgüt konumundadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü'ne mimarlık, mühendislik kuruluşlarına ilişkin mevzuatı hazırlamak ve bunları denetlemek görevinin verilmiş olması, meslek odaları ile bu bakanlık arasında hiyerarşik bir ilişki yaratılarak kamu yararına verilen mücadelenin zayıflatılmak istenmesi anlamına gelmektedir. Etkisizleştirilmek istenen TMMOB'a bağlı meslek odaları ve tüm demokratik kitle örgütleri adına, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin hukuk dışı çalışmalarını kamuoyunun dikkatine sunuyoruz ve toprağımızdan, ağaçlarımızdan yeşil alanlarımızdan elini çekmesini ve bu hukuksuz çalışmayı durdurmasını kamu yararı adına talep ediyoruz."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.