SON DAKİKA
Hava Durumu

Anatolium'a şok karar!

Bursa'nın en büyük alışveriş merkezlerinden Anatolium'un inşa edildiği Şehirlerarası Otobüs Terminali yanındaki arazinin 4 yıl önce Büyükşehir Belediyesi'nce yapılan ihalesi, mahkeme kararıyla iptal edildi.

Haber Giriş Tarihi: 06.08.2011 12:39
Haber Güncellenme Tarihi: 06.08.2011 12:39
https://www.bursaport.com
Anatolium'a şok karar!

Olay Gazetesi'nde Halil Özçoban imzasıyla yer alan habere göre, Büyükşehir Belediyesi avukatları, kararın temyiz edileceğini açıkladı.

Büyükşehir Belediyesi, 1995 yılında Hayrettin ve Mehmet Ersin'e ait toplam 59 bin metrekarelik arazinin 55 bin metrekaresini şehirlerarası otobüs terminali yapacağını gerekçe göstererek kamulaştırmıştı. Bu kamulaştırmadan sonra Büyükşehir Belediyesi, adına tapuya tescili yapılan arazinin 20 bin metrekaresine terminal binası ve eklentilerini inşa etti.

Kalan 35 bin metrekarelik kısım ise, şuyulandırmanın ardından ticaret alanına dönüştürülerek, Hikmet Şahin'in Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde 2007 yılında yapılan ihaleyle bir inşaat firmasına satıldı. Fakat arsa vasfındaki arazinin 18 ayrı varisi, söz konusu bu ihalenin usulsüz olarak gerçekleştirildiğini iddia ederek mahkemeye başvurdu. Bursa 2. İdare Mahkemesi'nin davayı reddetmesi üzerine davacılar, soluğu Danıştay'da aldı. Yüksek mahkeme, kamu yararı ortadan kalkan arazinin ihalesi öncesinde arsanın ilk sahiplerine duyuru yapılması gerektiğini ve bunu geri almaları için 3 aylık bir süre tanınması gerektiğini bildirdi. Bunun üzerine davayı tekrar ele alan Bursa'daki yerel mahkeme, davalı belediyenin Kamulaştırma Kanunu'na göre ihale öncesinde arsa sahiplerine kendi yerlerini geri almaları için duyuru yapması gerektiğini, fakat bunu yapmayıp satmasını hukuka aykırı buldu. Duruşmalar sonunda ihalenin iptaline karar verildi. Büyükşehir Belediyesi avukatları, kararın temyiz edileceğini açıkladı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.