SON DAKİKA
Hava Durumu

Sebze meyve ihracatçısına Rusya kapısı açılıyor

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB), Bursa ile simgeleşmiş ürünlerinden siyah incir, şeftali ve armudun ihracatta yakaladığı başarıları sürdürülebilir kılmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Haber Giriş Tarihi: 13.07.2011 16:01
Haber Güncellenme Tarihi: 13.07.2011 16:01
https://www.bursaport.com
Sebze meyve ihracatçısına Rusya kapısı açılıyor

Rusya Federasyonu Federal Bitki Karantina ve Veterinerlik Servisi yetkililerinden oluşan heyet, Bursa'da siyah incir, şeftali ve armut yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı köylerde üreticilerle bir araya geldiler.

Rusya Federasyonu Federal Bitki Karantina ve Veterinerlik Servisi Başkan Yardımcısı Aleksey Saurın başkanlığındaki 7 kişilik heyet, Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü uzmanları, Bursa İl Tarım Müdürlüğü yetkilileri ve UYMSİB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Salih Çalı'nın yer aldığı gezide, ilk olarak Nilüfer'e bağlı Fadıllı Köyü'nde Bursa Siyahı İnciri yetiştirme teknikleri hakkında bilgi aldılar.

Tarım ilacı kullanılmadan, organik olarak üretilen siyah incire hayran kalan yetkililer, Bursa Siyahı İnciri'nin iç ve dış piyasada yakaladığı başarılar hakkında da bilgilendirildiler. Ardından şeftali yetiştiriciliğinin yoğun olduğu Samanlı Mahallesi'nde Dikencik Çiftliği'nde şeftali bahçelerinde incelemelerde bulunan yetkililer, üreticilerden bilgi aldılar. Son olarak armut yetiştiriciliğinin önemli merkezlerinden Gürsu'ya bağlı Ağaköy'de çiftçilerle buluşan Rus yetkililer, armut bahçelerinde incelemelerde bulundular.

Yaş meyve sebze ihracatının en fazla yapıldığı ülkelerin başında gelen Rusya Federasyonu ile YMS ihracatında Türkiye'nin aldığı tedbirlerin yerinde incelendiği ziyaretler sırasında, Rus uzmanlar Türk üreticisinin üretim kalitesini yerinde görme imkanını yakaladılar.

Türkiye'nin son yıllarda büyük bir proje ile uygulamaya koyduğu 'Entegre Kontrollü Ürün Yönetimi'nin (EKÜY) Rus yetkililere tanıtımının yapıldığı ziyaretler sırasında, Rusya Federasyonu'na yönelik yaş meyve sebze ihracatında yaşanılan sıkıntıların giderilmesi adına atılan adımlar detaylarıyla incelendi.

ÇALI: GIDA GÜVENLİĞİNDE TARIM İLACI KALINTI KONUSU HER ZAMAN ÖNCELİKLİ ALANIMIZ

Bursa Siyahı İnciri, şeftali ve armut yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı üretici köylerine yapılan ziyaretlerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Salih Çalı, YMS ihracatında gıda güvenliği alanında, özellikle tarım ilacı kalıntı konusuna her zaman büyük önem verdiklerini söyledi.

Rusya Federasyonu üst düzey yetkililerinin ziyaretleri sırasında sıkça belirttikleri üzere, YMS ticareti ve tüketiminde bu konunun önceliğini her zaman koruduğunu hatırlatan Çalı, "Gerek üreticiler, gerek tüketiciler gerekse de bu işin teknik ve idari bölümlerinde yer alanların, ortaklaşa herhangi bir sorun yaşanmadan sonuca gitmeleri büyük önem taşıyor. İhracatımızda önemle üzerinde durduğumuz gibi Rusya'ya yapılan ihracatta da her türlü gıda güvenliği ile ilgili önlemleri en ince ayrıntısına kadar almaktayız" diye konuştu. 

Herhangi bir rehavete kapılmadan bu konudaki titizliklerini sürekli koruduklarının altını çizen Çalı, heyetin üretici bazında üzerinde durdukları konuların başında, üretim sırasında yapılan uygulamaların kayıt altına alınması ve izlenilebilir olması gerektiği bilgisini verdi.

Çalı son olarak, "Bizimde her zaman söylediğimiz gibi üreticilerimizin kayıtlarını tutmaları ve bu kayıtların izlenilebilir olmasını sürekli tekrarlıyoruz" ifadelerini kullandı.

SAURIN: PESTİSİTLERİN DOĞRU, ZAMANINDA VE İSTENİLEN DÜZEYDE KULLANILMASI ÇOK ÖNEMLİ

Ziyaretler sonunda yaptığı açıklamada; mühendis gözetiminde, belirli bir sistemde, düzenli ve disiplinli üretim tekniklerinden son derece memnun kaldıklarını belirten Rusya Federasyonu Federal Bitki Karantina ve Veterinerlik Servisi Başkan Yardımcısı Aleksey Saurın de, özellikle bahçelerin temizliği ve çiftçilerin konulara olan hakimiyetleri nedeniyle çok sevindiklerini söyledi. Pestisitlerin doğru, zamanında ve istenilen düzeylerde kullanılmasının son derece önemli olduğunu hatırlatan Saurın, şunları söyledi:

"Ümit ediyoruz ki, Tarım İl Müdürlüğü'nün tedbirleri, üreticilerin de bilinçli davranışları ile kaliteli ve sağlıklı ürünler elde edilir. EKÜY projesinin daha da genişlemesi gerekiyor. Türkiye bizim dost ülkemiz ve ilişkilerimizi her zaman iyi tutmaya özen gösteriyoruz. Geçmiş yıllarda tarım ilacı kalıntı sorunları konusunda yaşadığımız sorunlarda büyük ölçüde azalma var ve bu durum son derece önemli. Çiftçilerin ürettikleri ürünlerin hangi ülkelere ihraç edileceği konusunda bilgilendirilmeleri ve o ülkenin normlarına göre yetiştiricilik yapmalarına özen gösterilmeli. Dostça ilişkilerimizin korunması adına ilerleyen günlerde sürekli temas halinde olacağız." 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.