SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya'ya ihracatın sırrı...

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB), Bursa'nın önemli pazarları arasında yer alan Rusya, Ukrayna ve Ortaasya Türk cumhuriyetlerine ihracatta aranan Gost-R sertifikası hakkında firmaları bilgilendirdi.

Haber Giriş Tarihi: 11.07.2011 15:45
Haber Güncellenme Tarihi: 11.07.2011 15:45
https://www.bursaport.com
Rusya'ya ihracatın sırrı...

UİB'in, bilişim sektörünün öncü kuruluşlarından İNONOVA ile birlikte organize ettiği Rusya, Ukrayna ve Türk cumhuriyetleri İçin kalite sertifikaları (Gost-R) semineri, çeşitli sektörlere ait firma temsilcilerinin iştirakiyle UİB Genel Sekreterliği'nde yapıldı.

İNONOVA Genel Müdürü M. Emin Direkçi ve Sercons Genel Müdürü Kerem Bozkurt'un konuşmacı olarak katıldığı seminerde, Rusya pazarı hakkında yapılan bilgilendirmenin ardından, Gost-R sertifikası, sertifikanın alınması için gerekenler, prosedürler ve bu süreçte dikkat edilecek hususlar anlatıldı.

Rusya Federasyonu'nun güçlenen ekonomisi ile Türkiye ve Bursa'daki pek çok sektör için cazip bir pazar olduğunu vurgulayan İNONOVA Genel Müdürü M. Emin Direkçi, 2001 yılında 3,5 milyar dolar olan iki ülke arasındaki ticaret hacminin, 2010 sonu itibariyle 26 milyar dolar seviyelerini yakaladığını hatırlattı.

Bugün Rusya'da 150'ye yakın Türk inşaat firmasının yanı sıra birçok sektöre ait Türk yatırımcılarının bulunduğu bilgisini veren Direkçi, "Rusya, Türkiye'yi turizm hareketinde ana hedef olarak belirlemiş durumda. Vizelerin kaldırılmasıyla beraber turist sayısının 6 milyona ulaşması bekleniyor. Bursa'nın iki ülke arasındaki ilişkilerde ciddi bir ağırlığı var. Özellikle UİB aracılığıyla yapılan otomotiv ihracatı, ticaret hacminin önemli bir kısmını oluşturuyor" dedi.

Ülkenin en önemli zenginliği olarak eğitimli insanları işaret eden Direkçi, Orta Doğu, Afrika ve Avrupa'nın durumu ele alındığında Rusya'nın hemen yanımızda hazır bir pazar olarak durduğunu söyledi. Türkiye olarak dış ticarette, Çin ve Hindistan gibi uzak pazarlara yönelmek yerine, Türkiye ve Türklere her alandaki yakınlığı ile Rusya'nın büyük potansiyelinden daha fazla yararlanmayı seçmek gerektiğini belirten Emin Direkçi şunları söyledi:

"Rusya dünya için olduğu kadar Türkiye için de önemli bir pazar ve bu pazara doğru adım atarak girmek gerekiyor. Şu anda kendi içerisinde var olan yasadışılıkları ortadan kaldırmak için ciddi çalışmalar yapılıyor. Bu da kayıt dışının önüne ciddi oranda geçecektir. Göz ardı etmememiz gereken önemli bir ülke. Bursa'daki sanayiciler Rusya ile olan ilişkilerinde, kendi alanında profesyonel, akredite olmuş, güvenilir kurumlarla işbirliklerine gitmelidir. Bu ülkeye yapılan ihracatta her türlü mal geçişinde mecburi hale getirilen Gost-R sertifikasını almak da, gümrük geçişlerinde kolaylık ve iç piyasa marka değerinin korunması adına son derece önemli hale geldi. İhracatçılara tavsiyemiz, sertifikayı almadan önce iyi bir piyasa araştırması yapmaları ve fizibilite çalışmalarını tamamlamalarıdır."

Seminerin diğer konuşmacısı Gost-R sertifikasını firmalar adına temin eden kurumlardan olan Sercons'un Genel Müdürü Kerem Bozkurt da, sertifikanın alınması ve bu süreçte dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi. Firmalara Rusya'ya açılmadan önce kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemeleri tavsiyesinde bulunan Bozkurt, "Rusya'da her ürüne ilişkin belirli sertifikalar var. Rus hükümeti bu konuda işi çok sıkı tutuyor ve her şeyi resmiyete döküyor. Rusya pazar yapısı itibariyle de farklı bir ülke, yabancı ürünler ciddi bir rağbet ve ilgi görüyor. Ürünlerde de Gost-R sertifikası öne çıkıyor. Yüksek eğitimli ve bilinçli tüketici kitlesinden ötürü bu pazara girişte Gost-R sertifikasını temin etmek önemli hale geliyor" şeklinde konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.