SON DAKİKA
Hava Durumu

İş güvenliği uzmanlarını bekleyen tehlike

Bursa İş Sağlığı ve Güvenliği Derneği Başkanı Mesut Toraman, Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararı verdiği Yönetmeliğin geçici 3. maddesi sonucunda Türkiye genelinde bulunan 4 bin 500 İş Güvenliği uzmanının ekmeğinden olacağını ileri sürdü.

Haber Giriş Tarihi: 30.07.2011 17:06
Haber Güncellenme Tarihi: 30.07.2011 17:06
https://www.bursaport.com
İş güvenliği uzmanlarını bekleyen tehlike

Kısa adı BİGDER olan Bursa İş Sağlığı ve Güvenliği Derneği Başkanı Mesut Toraman, Danıştay 10'uncu Dairesi tarafından yürütmesi durdurulan Yönetmeliğin geçici 3. maddesi sonucunda Türkiye genelinde bulunan 4 bin 500 İşgüvenliği uzmanının ekmeğinden olacağını söyledi.

BİGDER Başkanı Mesut Toraman ve yönetim kurulu üyelerinin katıldığı kahvaltıda iş güvenliği uzmanlığı konusunda yaşanan sıkıntılar tartışıldı. Bu sıkıntıların en önemlisinin Danıştay 10'uncu dairesi tarafından iptal edilen yönetmelik geçici maddesi ile ilgili olduğu ve iptal edilen bu madde yüzünden sertifikalı 4bin 500 iş güvenliği uzmanının işlerinden olacağı, işverenlerin yasal sorumluluğunu yerine getiremeyeceği ve iş kazalarının daha da artacağı vurgusu yapıldı
.
Bursa İş Sağlığı ve Güvenliği Derneği Başkanı Mesut Toraman, gerekli mercilerin biran önce yaşanan bu kaos ortamının çözüme kavuşması için ilgili tarafların görüşlerini dikkate alarak el atmalarının gerektiğini dile getirdi. Toraman, Özellikle AB uyum süreci içerisinde İş Güvenliği Uzmanı çalıştırmanın şirketlere yasal yükümlülük olarak getirildiğini yalnız bu durumun denetlenmesinde aksaklıkların olduğu gibi bir takım eksikliklerin mevcut olduğunu kaydetti.

'KAVGA DEĞİL UZLAŞI İSTİYORUZ'

İş kazalarında Dünya'da 3'üncü Avrupada ise 1'nci olan Türkiye'nin biran önce İş Güvenliği konusunda gerekli adımların atılmasının gerektiğini savunan Toraman, şunları söyledi:

"Biz kavga değil uzlaşı yolu arıyoruz. Bu zamana kadar uzmanlık sertifikalarımızla işyerlerinde hizmetler verirken bugün birçok arkadaşımız işsiz kalacak, vermiş olduğu emek ve harcamış olduğu paralar ziyan olacak. Sertifikalı iş güvenliği uzmanlarının yeniden kursa gidip sınava tabi tutularak zaman kaybına uğratılmasının sebeplerini bir türlü anlayamıyoruz. Bu durumun biran önce çözüme kavuşması için başta Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik olmak üzere ilgili kişileri işbirliğine çağırıyoruz."

Bu hususta ellerinden gelenleri yapacaklarını yineleyen BİGDER Başkanı Toraman, gerekirse tüm sivil toplum kuruluşlarını, işçi ve işveren sendikaları başta olmak üzere herkesin kapısını tek tek çalarak çözüm arayışına ortak olmaları için kendilerini davet edeceklerini söyledi.

Toplantıda ayrıca Kasım ayında gerçekleştirecekleri olağan genel kurulda görevi yeni gelecek kişilere bırakacağını belirten BİGDER Başkanı Mesut Toraman, işgüvenliği konusunda başarılı tüm kişilerin bu dernek çatısı altında bulunması gerektiği, yeni gelecek kişilerin bu derneğin misyonuna uygun hareket etmesini ve derneğin misyonunun dışına çıkılmamasının şart olduğunu ifade etti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.