SON DAKİKA
Hava Durumu

BUSİAD Başkanından İstanbul Sözleşmesi açıklaması: Şaşkınız, üzgünüz!

BUSİAD Başkanı Ergun Hadi Türkay, "Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadele Hakkındaki Avrupa Konseyi Sözleşmesi", ya da bilinen adıyla İstanbul Sözleşmesi'nden, Cumhurbaşkanı Kararı ile çekilinmesini şaşkınlık ve büyük üzüntü ile karşıladıklarını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 20.03.2021 20:25
Haber Güncellenme Tarihi: 20.03.2021 20:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
BUSİAD Başkanından İstanbul Sözleşmesi açıklaması: Şaşkınız, üzgünüz!

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, her alanda kadının eşitliği için mücadele verilen, kadın cinayetlerine karşı daha fazla neler yapılabileceğinin konuşulduğu bir noktada, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilinmesini anlamakta güçlük çektiklerini belirtti.

Türkay, adında İstanbul olan ve TBMM'nin onayladığı bir sözleşmeden, yine altına imza atan iktidarın devamı tarafından çıkılması yerine, uygun olmayan yerlerin değiştirilmesi için çaba harcanması ve bunun gerekçesinin kamuoyuna doğru anlatılması gerektiğini de söyledi. Türkay, şunları söyledi:

"Kaygımız kadına yönelik şiddetin artması, kadının geri plana atılması, kazanımların ortadan kalkmasına ilişkindir. Kadının hayata eşit bir şekilde katılmadığı medeni bir toplum şansı yoktur. Umudumuz, 1934'de dünyanın çok önünde haklar elde eden kadınlarımızın haklarına sahip çıkacağı yönündedir. Kadın varsa hayat vardır. Bunu BUSİAD olarak son yıllarda tüm çalışma alanlarımızda özel olarak vurguluyoruz. Umarım, bu karar olumsuz sonuçlar doğurmaz."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.