SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa moda ve tasarım merkezi olacak

Uludağ Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) kurumsal sosyal sorumluk projesi olarak Ocak 2012'de hayata geçirmeyi planladığı Bursa Moda Tasarım Akademisi için sektörün bileşenlerinin, akademisyenler ve yerel yöneticilerin katıldığı bir çalıştay düzenledi.

Haber Giriş Tarihi: 03.07.2011 16:01
Haber Güncellenme Tarihi: 03.07.2011 16:01
https://www.bursaport.com
Bursa moda ve tasarım merkezi olacak

Hazır giyim ve tekstilin başkenti sayılabilecek Bursa, moda ve tasarım alanında eğitim verecek bir akademi kurulmasının heyecanını yaşıyor.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Çırağan Otel'inde Uludağ Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) tarafından hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün moda tasarımı alanında nitelikli eleman ihtiyacının karşılanması, moda ve tasarım konusunda global trendlerin takip edilerek, özgün trendlerin oluşturulması, moda tasarımında bölgenin inovatif yaklaşımlarla tanışması için sektör hakkında söyleyecek sözleri olan herkesin fikir alışverişi yaptığı bir çalıştay gerçekleştirildi.

Çalıştaya, Türkiye İhracatçılar Meclisi Eski Başkanı Oğuz Satıcı, Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, Dış Ticaret Müsteşarlığı yetkilileri, Anadolu Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Ege Üniversitesi, İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi gibi Türkiye'nin seçkin üniversitelerinin moda ve tasarım konusunda birikim sahibi hocaları, BUSİAD Başkanı ve UHKİB YK Üyesi M. Arif Özer, İpekyol Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın'ın yanı sıra, Adil Işık, De Facto, Hamzagil Tekstil, Yeşim Tekstil gibi hazırgiyim sektörünün bilinen markalarının temsilcileri katıldı. UHKİB Yönetim Kurulu'ndan ise Nüvit Gündemir, Burak Anıl, Hüsnü Çayhan ve Ergun Hadi Türkay katıldılar.

Toplantıya ev sahipliği yapan Uludağ UHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Şankaya, UİB olarak Bursa'da kurulacak Moda ve Tasarım Akademisi ile sektörün ihracatına katkı sağlamayı ve moda - tasarım konusunda bölgeyi bir çekim merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Şankaya, kurulacak akademi ile Türkiye'ye yeni marka ve yeni tasarım anlayışı kazandıracaklarını ifade etti. Türkiye'nin büyüyen ekonomisinde üretimi ve oluşturduğu istihdam ile ülkenin ihracatına yaklaşık yüzde 20'lik bir katkı sağlayan tekstil ve konfeksiyon sektörünün önemini vurgulayan Şankaya, "Rekabetin gün geçtikçe hızlandığı küresel pazarda, Türkiye'ye yeni markalar, yeni tasarımlar kazandırmak, ihracatçı firmalarımızın yurtdışı pazarlardaki rekabet gücünü ve ihracatını, ürün çeşitliliği ve özgünlüğünü artırmak için sadece Bursamız için değil, başta tekstil ve konfeksiyon sektörümüz olmak üzere Türkiye ekonomisine büyük kazanımlar sağlayacağız" dedi.

Bursa Moda ve Tasarım Akademisi'nin, Kurucu Danışmanı Prof Dr. C. Ruhi Kaykayoğlu da, "Bursa'da 2012 yılında hizmete açmayı planladığımız Moda ve Tasarım Akademi'miz, Bursa ve yakın çevresinin moda tasarımı alanındaki vizyonuna hizmet edecek bir öğrenme projesidir. Amaç öncelikli olarak en uygun moda tasarım becerileri ile donanmış kısa, orta ve uzun vadede insan kaynaklarını oluşturmak, uluslararası düzeyde ve sektöre yön gösterecek uzmanlar ve liderler yetiştirmektir. Ayrıca bir 'School of Excellence' mantığı ile seçilecek öncelikli alanlarda sektöre öncülük etmek temel amaçtır" şeklinde konuştu.

Sürekli ve yaşam boyu eğitim ve öğrenme felsefesini tüm dünya işletmelerinin kabul ettiği şirket üniversitelerinin yeni yüzyılın en önemli öğrenme projesi olduğunun altını çizen Kaykayoğlu, "Şirket akademileri yeniçağın yeni öğrenme organizasyonlarıdır. Klasik öğrenme kurumları olan yüksekokul ve üniversite eğitim programlarının, eksik kaldığı alanlarda şirket üniversiteleri akademileri nitelikli işgücü geliştirme becerisine sahip bu yeni öğrenme kurumları yüz binlerce profesyonel öğrenciye hitap etmektedir" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.