SON DAKİKA
Hava Durumu

Burkay: Sanayici artık çevreye duyarlı olmalı

Yeşil Çevre Arıtma Tesisi İşletme Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Burkay, Büyükşehir Belediyesi tarafından arıtması olmayan sanayicilere tanınan bir yıllık ek sürenin çok önemli olduğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 22.06.2011 17:08
Haber Güncellenme Tarihi: 22.06.2011 17:08
https://www.bursaport.com
Burkay: Sanayici artık çevreye duyarlı olmalı

Bursa'nın en önemli arıtma tesisleri arasında yer alan ve Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı Bursa Valisi Şahabettin Harput'un yürüttüğü Yeşil Çevre Arıtma Tesisi İşletme Kooperatifi, 2010 yılı Mali Genel Kurulu'nu tamamladı. 

Yönetim kurulu üyeleri ve ortakların katıldığı genel kurulda açılış konuşması yapan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Burkay, Kooperatife yeni endüstriyel ortak alımının durdurulduğunu açıklayarak, tesisi kapasitesinin dolduğunun altını çizdi.

1998 yılında birçok sanayicinin bu işe inanarak Yeşil Çevre'nin kurulması için çabaladığını kaydeden Burkay: "O dönemde böyle bir girişimde bulunduk. Sağ olsun devlet büyüklerimiz de bizlere destek oldu. Kendi tesislerimize para yatırmayıp, bu tesise para yatırdık. Şimdi tüm ortaklarımızın sahip olduğu debi miktarları ile önemli bir kuruluş haline geldik. Yeşil Çevre ortakları olarak atıksularımızı çok daha kolay bir şekilde arıtarak bakanlığın öngördüğü kriterlerde deşarj ediyoruz." dedi.

TESİS KAPASİTESİ YÜZDE 50 ARTTIRILACAK

Mali Genel Kurul'da görüşülen maddelerden biri olan tesis kapasitesinin yüzde 50 arttırılması önerisine oy birliği ile karar veren Kooperatif ortakları daha sonra yönetimin de ibrasını gerçekleştirdi. Yönetimin her zaman ortak sanayicilerin faydasına çalışacağını vurgulayan Burkay, dilek ve temenni bölümünde yaptığı konuşmasında, tesis artık sanayicinin debi ihtiyacına cevap vermekte zorlandığını ifade ederek, kapasitenin yüzde 50 arttırılması ile birlikte mevcut kapasitenin 52,500 m3/gün den 80 binlere çıkaracaklarını söyledi.

ARITMASIZ SANAYİCİLER ACELE ETSİN

Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından alınan karar ile arıtması bulunmayan fabrikalara bir yıl daha ek süre tanınması konusunda da görüşlerini açıklayan Yeşil Çevre Arıtma Tesisi İşletme Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Burkay, belediyenin aldığı kararın arıtmasız çalışan fabrikalar için kaçırılmaması gereken bir fırsat olduğunu dile getirdi. Burkay şöyle konuştu:

"Gerek kooperatifimize gerekse herhangi bir arıtma tesisine ortak olmayan ya da kendi tesislerini kurmayan fabrikalar için Büyükşehir Belediyesi'nin aldığı kararın iyi bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Bizler arıtmasız çalışan fabrikaların haksız rekabet yarattığını yıllardır dile getiriyorduk. Belediye yetkilileri de çevre konusunda inanılmaz zararlar veren bu fabrikalara son bir şans verdi. Kendilerini acil olarak kalıcı önlemler almaya çağırıyoruz. Bundan sonra hiç kimse öyle istediği gibi atıklarını çevreye salamayacak."

Konuşmaların ardından gündem maddelerinin okunması ile birlikte 2010 yılı Mali Genel Kurulu Divan Başkanlığı tarafından toplantı noktalandırıldı. Yönetim Kurulu ise aldığı karar ile en kısa sürede tüm ortaklarla birlikte istişare toplantısı düzenleyip Yeşil Çevre'nin geleceğe yönelik projelerinin yeniden gözden geçirilmesini uygun gördü.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.