SON DAKİKA
Hava Durumu

AYM iptal beklentilerini boşa çıkardı; Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi onaylandı

Anayasa Mahkemesi, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından çıkarılan, 'Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin iptali istemini oybirliği ile reddetti. AYM, 2003 yılında yine AKP iktidarı tarafından bütçe hedeflerinin tutturulması amacıyla çıkarılan Ek MTV Yasası'nı oy çokluğu ile iptal etmişti.

Haber Giriş Tarihi: 29.09.2023 09:29
Haber Güncellenme Tarihi: 29.09.2023 10:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
AYM iptal beklentilerini boşa çıkardı; Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi onaylandı

Anayasa Mahkemesi (AYM) 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin yol açtığı ekonomik kayıpların telafi edilmesi için iktidarın çıkardığı “Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi” alınmasını öngören hükmün iptali istemini oybirliği ile reddetti.

AYM Genel Kurulu, “6 Şubat 2023 Tarihinde Meydana Gelen Depremlerin Yol Açtığı Ekonomik Kayıpların Telafisi İçin Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi İhdası ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”un “ek Motorlu Taşıtlar Vergisi” alınmasını öngören birinci maddesinin ilgili hükümlerinin Anayasa’ya uygun olduğunu belirtti.

İptal kararı bekleyenler faizle ödeyecek

Ek MTV’nin ağustos ve kasım aylarında ödenmesi gerekiyordu. İlk taksit için süre 6 Eylül’e kadar uzatıldı. AYM’nin ek MTV’yi iptal etmesini bekleyen pek çok yurttaş, süresi dolmadan ödemeyi yapmadı. AYM’nin iptal istemini reddetmesinin ardından ilk taksiti yatırmayanlar faizle ödeme yapacak. İkinci taksit kasım ayında ödenecek.

Başvuruyu CHP yapmıştı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 6 Şubat merkezli depremlerin ardından Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) ikinci kez alınmasını öngören yasal düzenlemenin yürütmesinin durdurulması ve iptali için AYM’ye başvurmuştu.

AYM 2003 yılında benzer uygulamayı iptal etmişti

Anayasa Mahkemesi, 2003 yılında yine AKP iktidarı tarafından bütçe hedeflerinin tutturulması amacıyla çıkarılan ek vergi yasasının iptali davasında, ek motorlu taşıtlar vergisi başlığı altındaki 1. maddenin iptaline ve yürürlüğünün durdurulmasına oy çokluğu ile karar vermişti.

Yüksek Mahkeme, anamuhalefet partisi CHP tarafından açılan davada, 4387 Sayılı Kanun'un Ek Emlak Vergisi başlığı altındaki 2. maddesinin ise Anayasa'ya aykırı olmadığına oy çokluğu ile karar vermişti.

Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin birinci taksidinde ödenmesi gereken 550 trilyon liralık tutarın 393.7 trilyon lirası tahsil edilmişti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.