SON DAKİKA
Hava Durumu

Ağaoğlu Bursa'da rüzgar santralı kuracak

Ağaoğlu, elektrik üretiminde Türkiye'nin en yüksek kapasiteli rüzgar santralini Bandırma'da devreye aldı. Ali Ağaoğlu, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Kocaeli ve Yalova'da bulunan rüzgâr santrali projelerinde ise lisanslama çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 04.08.2011 15:10
Haber Güncellenme Tarihi: 04.08.2011 15:10
https://www.bursaport.com
Ağaoğlu Bursa'da rüzgar santralı kuracak

2015 yılına kadar 1.000 MW kurulu Güce ulaşmayı hedefleyen Ağaoğlu, Türkiye'nin en büyük elektrik üretim kapasitesine sahip, Şah Rüzgar Enerjisi Santrali'ni tamamen işletmeye soktu.

Enerji sektöründe de liderliği hedefleyen Ağaoğlu, 2010 yılının Eylül ayında Bandırma'da temelini attığı ve yaklaşık 250 milyon TL'lik yatırımla hayata geçirilen, Şah Rüzgar Enerjisi Santrali'nin tamamını ticariişletmeye soktu. Türkiye'nin yenilenebilir enerji üretiminde en yüksek kapasiteli rüzgar santrali olan 93 MW kurulu gücündeki santral ile birlikte, Ağaoğlu'nun enerjideki toplam işletme kapasitesi 126 MW Güceyükselmiş oldu.

Bölgede zor geçen kış koşullarına karşın santralin 60 MW'lık ilk bölümünü 8 aydan daha kısa bir sürede devreye alan Ağaoğlu, inşaat projelerindeki süratini santral yapımına da taşıyarak 93 MW'lık projenin tümünü bir yıldan daha kısa sürede tamamladı. Ağaoğlu, Şah RES'de üreteceği toplam 380 milyon kilovat saatlik "temiz enerji" sayesinde yılda yaklaşık 240 bin tonluk karbondioksite eşdeğer sera gazı emisyonunu azaltmış olacak.

9 RES VE ÜÇÜ YURT DIŞINDA 6 HES DAHA YOLDA

Hedeflerinin 2015 yılına kadar enerjide 1.000 MW kurulu Güce ulaşmak olduğunu belirten Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, toplam yıllık enerji üretimi 380 milyon kWh olan Şah RES'in modern ve çevre dostu bir enerji santrali olduğunu vurguladı. Ali Ağaoğlu, Şah RES'in, nüfusu 140 bin olan Bandırma'nın elektrik ihtiyacını tek başına karşılayabileceğini söyledi.

Enerji yatırımlarına yine Bandırma'da bulunan Edincik RES ve Seferihisar RES projeleriyle devam edeceklerini belirten Ali Ağaoğlu, diğer yandan Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Kocaeli ve Yalova'da bulunan rüzgâr santrali projelerinde ise lisanslama çalışmalarının devam ettiğini ve toplam kurulu gücün 760 MW'a ulaşacağını söyledi. Ağaoğlu ayrıca; toplam kurulu güç 200 MW Amasya, Bingöl ve Gürcistan'da toplam 6 HES projesinin inşaatına önümüzdeki aylarda başlamak üzere çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti.

Yapılan enerji yatırımlarının cari açığın azaltılmasına ve ülke ekonomisine katkılar sağladığına değinen Ali Ağaoğlu, enerjide önümüzdeki yıllarda yaşanabilecek sıkıntılara karşı önlem alınması adına yeniyatırımların son derece önemli olduğunu ifade etti. Ali Ağaoğlu, "Türkiye'nin rüzgarda toplam kurulu gücü 1.500 MW olduğu halde biz Ağaoğlu Enerji Grubu olarak bir yılda Türkiye'nin 12 yılda ulaştığı rüzgar gücünün yüzde 8'lik bölümüne ulaştık" dedi. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.