SON DAKİKA
Hava Durumu

Eğitim İş Bursa: Riyakarlığa sırtımızı dönüyoruz

Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yaptığı basın açıklamasında "Madem bugün bizim günümüz, riyakarlığa sırtımızı dönüyoruz. Bu acınası tiyatronun zorunlu figüranları olmuyoruz” diyerek MEB’in organize ettiği hiçbir etkinliğe katılmadıklarını dile getirdi. 

Haber Giriş Tarihi: 24.11.2022 21:44
Haber Güncellenme Tarihi: 24.11.2022 21:44
https://www.bursaport.com
Eğitim İş Bursa: Riyakarlığa sırtımızı dönüyoruz

Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yaptığı basın açıklamasında "Madem bugün bizim günümüz, riyakarlığa sırtımızı dönüyoruz. Bu acınası tiyatronun zorunlu figüranları olmuyoruz” diyerek MEB’in organize ettiği hiçbir etkinliğe katılmadıklarını dile getirdi. 

Basın açıklaması için saat 16.00'da bir araya gelen öğretmenler, Atatürk Anıtı'na karanfil bıraktı. Toy, şöyle konuştu: 

"Öğretmenlerin çalışma koşullarını ağırlaştırdılar; mesleki alanlarındaki söz hakkını gasp ettiler. Anayasal bir hak olan güvenceli istihdamı çiğneyerek kadrolu/sözleşmeli/ücretli diye ayrıştırdılar. Yetmedi, öğretmenleri Saray’ın talimatı ve yandaş sendikaların oluruyla hazırlanan ÖMK denilen garabetle uydurulmuş yeni unvanlarla bölmeye giriştiler. Bir teneffüs arasında hazırlanabilecek basitlikte olan bu kanunla öğretmenlerin uzmanlıklarını, diplomalarını, emeklerini, meslekteki kıdemlerini görmezden geldiler. Öğretmenleri geçinemez, eve boynu bükük sınıfa ise düşünceli biçimde girer hale getirdiler. Yaşanabilir bir emeklilik hayalini çaldılar. Liyakatsizce atanan yandaş yöneticilerin mobbingleriyle bunalttılar. Liyakatsiz mülki amirler arasında öğretmen azarlamayı adeta bir geleneğe dönüştürdüler. Biz hakkımızı aradığımızda “trol” deyip, “çapulcu” deyip hedef gösterdiler. Öğretmenlerin Başöğretmenlerinin kendilerine emanet ettiği öğrencilerine çağdaş, laik ve adil bir eğitim verebilmesini engellediler ve şimdi bugün utanmadan takiyye yapacak, öğretmenliğin kutsallığından bahsedecekler."

"Öğretmenlerin yüzde 90'ı kredi kartı borcunu ödemekte zorlanıyor"

Toy, Öğretmenler Günü için ülke genelinde 16 bin öğretmen ile görüşülerek yapılan araştırmanın sonuçlarını açıkladı:

"Öğretmenlerin yüzde 83,1’inin hane gelirinin yoksulluk sınırının altında, yüzde 61,40’ının ise geliri giderlerini karşılamıyor.         

Yoksulluğa mahkûm edilen öğretmenler borç batağında. Yüzde 90’ı kredi kartı borcunu ödemekte zorlanıyor, yaklaşık yüzde 32’sinin şahıslara borcu var, yüzde 43’ü ise her ay borç para bulmaya çalışıyor.         

Bize yaşatılan ekonomik buhran o kadar derin ki öğretmenlerin yüzde 94’ü kıyafet ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyor. Öğrencilerini kendi çocuğu gibi okutan öğretmenlerin yüzde 90’ından fazlası çocuklarının eğitim masrafları karşısında çaresiz durumda. Öğretmenlerin yüzde 97’si köyüne ve ailesinin yazlığına gitmek dışında bir tatil bilmiyor.         

Bu ağır geçim sıkıntısı yüzünden öğretmenlerin yüzde 91’i ek iş arıyor. Ailece ayda bir kez dışarıda yemek yiyebilen öğretmenlerin oranı sadece yüzde 63. Öğretmenlerin yaklaşık yüzde 97’sinin maaşlarının düşüklüğü nedeniyle toplumdaki saygınlığının azaldığını düşünmesi de sendika olarak eylemliliğimizi “öğretmene saygı” diye kurmamızın sağlaması niteliğinde.

Öğretmenlerin neredeyse yüzde 99’u ÖMK’nın kendilerine bir kariyer sağlamayacağından emin. Yüzde 97’si bu kanunun, sorunlarına çözüm getirmediğini düşünüyor, yüzde 99’u ise bu kanunla mesleki itibarının artmayacağının farkında. Hatta öğretmenlerin yüzde 92’si için bu kariyer basamakları sadece bir oyalama taktiği."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.