SON DAKİKA
Hava Durumu

Ülkesini İslam ve Marksizm'e karşı savunmak istemiş

Norveç'te 93 kişinin ölümüne yol açan saldırıları düzenleyen Anders Behring Breivik, ülkesini İslama ve Marksizme karşı savunmak istediğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 25.07.2011 17:53
Haber Güncellenme Tarihi: 25.07.2011 17:53
https://www.bursaport.com
Ülkesini İslam ve Marksizm'e karşı savunmak istemiş

Oslo'daki mahkemede 35 dakika süren duruşma sonunda hakim kararını yazılı olarak açıkladı.

Yaptıklarını kabul eden, ancak suçlu olduğunu kabul etmeyen Breivik, ülkesini İslama ve Marksizme karşı savunmak istediğini belirtti.

Batı Avrupa'yı Müslümanların ''ele geçirmesinden'' korumak istediğini de söyleyen Breivik, İşçi Partisi'nin ülkeye ihanet ettiğini ve bu partinin gelişmesine engel olmak istediğini kaydetti. Breivik, İşçi Partisini çok sayıda Müslümanın ülkesine gelmesine izin vermekle de suçladı.

Mahkemeye askeri üniformayla gelmesine izin verilmeyen Breivik, kendisiyle birlikte ''iki hücrenin'' daha bulunduğunu ifade etti.

Mahkeme Breivik'in silahla adam öldürme suçuyla tutuklanmasına karar verdi. 

Yargıcın aktardığı ayrıntılara göre, Norveç'e hasar verdiğini öne sürdüğü İşçi Partisi'ne keskin bir mesaj vermek istediğini kaydeden Breivik, İşçi Partisi'nin ihanetin bedelini ödemesi gerektiğini, müslümanların ülkeyi sömürgeleştirmeye çalıştıklarını'' söyledi.

Breivik, yine İşçi Partisi'ni ülkeye ''Müslümanları kitlesel bir şekilde ithal etmekle'' de suçladı.

Yargıç, Breivik'in ''İşçi Partisi'ne yeni gençlerin katılımı önleyecek kadar ağır bir hasar vermek istediğini'' de söylediğini aktardı.

Davaya bakan yargıç, duruşmanın basına kapalı yapılmasına hükmetti.

SUÇLAMALARI KABUL ETTİ

32 yaşındaki Breivik, başkent Oslo'daki bombalı saldırı ile bir gençlik kampındaki silahlı katliamı kendisinin gerçekleştirdiğini kabul etti.

Toplam 100'e yakın kişinin ölümüne yol açan saldırganın aşırı uçta sağcı gruplarla bağlantılı olduğu ve düzenlediği eylemleri yıllardır en ince ayrıntısına kadar planladığı söyleniyor.

Duruşmadan önce Anders Behring Breivik, ''korkunç ama gerekli'' olan saldırıları neden gerçekleştirdiğini yargıca anlatacağını belirtmişti.

Breivik'e aşırı uçta görüşleri için platform sağlanmamasını talep eden kimi gruplar medyanın davayı tamamen boykot etmesi çağrısında bulunuyor.

Norveç yasaları uyarınca suçlu bulunması halinde maksimum 21 yıl hapis cezası alacak olan Breivik'in cezası kamuya bir tehdit oluşturduğuna hükmedilirse daha da uzayabilecek.

Polis de, zanlının insanları öldürdüğünü itiraf ettiğini, ancak kriminal bir sorumluluk üstlenmediğini söylüyor.

Breivik'in avukatı, ''Breivik, kafasında, bu saldırıları gerekli görüyordu. Topluma ve toplum yapısına saldırmak istiyordu'' dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.