SON DAKİKA
Hava Durumu

Gürsu'da belediyenin yapacağı taş ocağı protesto edildi

Bursa'nın Gürsu ilçesinde Belediye tarafından işletilen ve genişletilmesi planlanan taş ocağı, DOĞADER, Ziraat Mühendisleri Odası ve mahalle muhtarlarınca ocağın yapılacağı yerde protesto edildi. Ocağın ilçenin tarımsal üretimine ve çevreye zarar vereceği nedeniyle karşı çıkılıyor.

Haber Giriş Tarihi: 05.06.2024 15:57
Haber Güncellenme Tarihi: 05.06.2024 16:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Gürsu'da belediyenin yapacağı taş ocağı protesto edildi

Bursa'nın Gürsu ilçesi Dışkaya Yolu'nda Gürsu Belediyesi tarafından işletilen ve genişletilmesi planlanan taş ocağına karşı yakın çevredeki mahalle muhtarları ve DOĞADER, 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

DOĞADER, Bursa Ziraat Mühendisleri Odası, Gürsu Ziraat Odası, Gürsu Esnaf Odası, Adaköy, Ağaköy, Hasanköy, Canbazlar, Karahıdır, Kazıklı, Dışkaya, Ericek, Kumlukalan ve İğdir mahallelerinin muhtarları, taş ocağının yapılacağı Gürsu Dışkaya Yolu'nda bir araya geldi. İğdir Köyü'nün tepelik alanına yapılması planlanan taş ocağına, ilçede tarım arazilerine ve yetiştirilen meyveleri zarar vereceği için karşı çıkılıyor. Taş ocağına 200 metre mesafede bir mesire alanı ve çocuk parkı da bulunuyor.

'ZEYTİNLİK ALANDA BULUNAN BU OCAK NASIL İZİN ALDI?'

Gürsu Ziraat Odası Başkanı Kamil Dönmez, ilçede 40 bin dönüm tarım arazisinde üretim yapıldığını, armut, şeftali, nektarin, zeytin yetiştirildiğini belirterek, yapılacak taş ocağının bu alanları etkileyeceğini söyledi. İlçedeki üretim hakkında bilgi veren Dönmez, "Bizler üretim yaparak 85 milyon halkımızı ve 30 milyon turisti doyuruyoruz. Ürettiğimiz ürün bölgeye özel olup Gürsu Ziraat Odası olarak hem Santa Maria hem de Deveci armut çeşitlerimizin Coğrafi İşareti alınmıştır. Bırakın ülkemizi dünyada dahi toplu alanda armut üretimi yapılan başka bir ova örneği yoktur" dedi.

İnsan sağlığına ve tarımsal üretime zarar verecek taş ocağının belediye tarafından yapılmasını anlayamadıklarını ifade eden Dönmez, 'Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun'da zeytinlik alanlara en az 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç zeytinliklerin zarar göreceği kimyevi atık bırakan, toz ve duman çıkaran tesisin yapılamayacağını ve işletilemeyeceğinin yer aldığını hatırlattı. Dönmez, "Yasada bu ifade geçerken bu ocak nasıl izin almış merak ediyoruz" dedi.

Bölgede mesire alanının ve çocuk parkının yakın mesafede olduğunu belirten Dönmez, "Taş ocağı ile mesire alanın girişinin aynı olması üzerinde durulması gereken ayrı bir konudur. Bizler Gürsu çiftçileri olarak tüm bu olumsuzluklara rağmen inadına üreteceğiz ve üretmeye devam edeceğiz" dedi.

'KURAKLIKLA MÜCADELEYİ MADENCİLİK RUHSATI VEREREK Mİ YAPACAKSINIZ?'

DOĞADER Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demir ise "Karşıda Uludağ, önümüzde Bursa'nın son ovası olan Gürsu Ovası. Bursa ovasında plansız yapılanmayla Bursa'yı, bizleri zehirliyorlar. Adında orman, su, çevre, iklim geçen bakanlıklara soruyoruz; kuralıkla mücadeleyi ormanları yok ederek, madencilik ruhsatı vererek mi yapacaksınız? Bizler DOĞADER olarak bu vahşi doğacılık örneği taş ocağı kapatılana kadar mücadelemize devam edeceğiz" diye konuştu.

'BURSA 10 YIL İÇİNDE YAŞANMAZ BİR ŞEHİR OLACAK'

"Gürsu'da taş ocağı istemiyoruz!" basın açıklamasına Bursa Barosu Başkanı Av. Metin Öztosun ve yönetim kurulu üyesi Av. Umut Mısır da katıldı. İğdir Köyü sırtlarında belediye tarafından işletilen ve genişletilmesi planlanan taş ocağına tepki için düzenlenen basın açıklamasında konuşan Bursa Barosu Başkanı Av. Öztosun, bilim insanlarının, doğanın tahribatının böyle devam etmesi halinde Bursa'nın 10 yıl içinde yaşanmaz bir şehir haline geleceğini ifade etti. Öztosun, "Bu bölgede dünyanın en kaliteli armutları yetiştiriliyor. Ama talan bugünkü zihin ve yönetim yapısıyla devam ediyor" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.