SON DAKİKA
Hava Durumu

Nilüfer'deki Pancar Deposu yeni yüzü ve işleviyle hizmete açıldı

Nilüfer Belediyesi'nin 25 yıldır metruk halde kalan “Pancar Deposu”, yenilenen yüzü ile çok amaçlı bir kültür ve etkileşim mekânı olarak hizmet vermeye başladı.

Haber Giriş Tarihi: 24.12.2023 16:17
Haber Güncellenme Tarihi: 26.12.2023 01:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bursaport.com
Nilüfer'deki Pancar Deposu yeni yüzü ve işleviyle hizmete açıldı

Uzun yıllar Pancar Kooperatifi’ne ev sahipliği yapan, bu yönüyle kent belleğinde yer etmesine rağmen 25 yıldır atıl vaziyette duran Beşevler Mahallesi’ndeki Pancar Deposu, Nilüfer Belediyesi tarafından çok amaçlı bir etkileşim atölyesi olarak kente kazandırıldı.

Beşevler Mahallesi’ndeki Pancar Deposu'nun açılışına, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Özgür Şahin, sivil toplum örgütü temsilcileri, meslek odaları temsilcileri, vatandaşlar ve mahalle halkı katıldı. Açılışta konuklara Bursa’ya özgü tahinli pide ile cevizli lokum, simit gibi tatlar ikram edildi.

Açılışta konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Pancar Deposu’nun geçmişi, bugünkü modern yüzü ve geleceği hakkında detaylı bilgiler paylaştı. Uzun yıllar Pancar Kooperatifi’ne ev sahipliği yapan Pancar Deposu’nu, kente değer katan bir mekâna dönüştürdüklerini söyleyen Erdem, “Bu alanda Susurluk Şeker Fabrikası tarafından kantar binası olarak kullanılan bir bina ile depo olarak kullanılan bir ana bina bulunmaktaydı. Ancak pancar üretimi azaldığı için yıllardır kullanılmayan bu alan metruk hale gelmişti. Bu alanı, biz yeni işlevler yükleyerek kente kazandırmak, toplumun farklı kesimlerini yaratım ve tasarım süreçlerinde bir araya getirecek yaşayan bir etkileşim mekanına dönüştürmek istedik. O nedenle alanı kamulaştırdık ve katılımcı bir süreçle proje geliştirdik. Bu alana nasıl bir kimlik kazandıracağımızı planlarken biz, öncelikle bölge halkına fikirlerini sorduk, farklı gruplarla çalıştaylar yaptık” şeklinde konuştu.

Törende konuşan CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, pancar deposunun kente kazandırılması sürecine değindi ve atıl durumdaki deponun böyle bir mekana dönüştürülmesinin kent adına büyük kazanım olduğunu belirtti. Bozbey, “Buraya Pancar Deposu adı verilmesi de çok anlamlı olmuş. Bir çoğumuzun bu mekanla ilgili anıları var. Bu kültürün burada yaşatılması çok önemli” dedi.

CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş da bir zamanlar Bursa’da üretimi çok fazla olan pancarın, yanlış politikalar sonucu artık üretilmez hale getirilmesine değinerek, eski pancar deposunun böyle bir mekana dönüştürülmesinin değerli olduğunu belirtti. CHP Nilüfer İlçe Başkanı Özgür Şahin de çocukluğunda traktörle pancar getirdikleri mekanın şimdi kent kültürüne katkı vereceğine değinerek, projede emeği geçenleri kutladı. Pancar Deposu’nun yer aldığı Konak Mahallesi’nin Muhtarı Hale Çağan da Pancar Deposu’nun mahalleli için çok değerli bir mekan olduğunu belirterek “Burada farklı alanlarda bir çok etkinlikte halkımızla buluşacağız” dedi. Konuşmaların ardından Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem ve konuklar hep birlikte Pancar Deposu’nun açılışını gerçekleştirdi. Açılışın ardından ulusal ve uluslararası alanda ekşi mayalı ekmekler üzerine araştırma ve çalışmalar yapan Hakan Doğan “Simit Atölyesi” gerçekleştirdi. Etkinliğe katılanlar, evde simit yapmanın püf noktalarını öğrendi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.