SON DAKİKA
Hava Durumu

Altepe: Vagonun maliyeti yarıya düştü

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'nın marka kent olması hedefi doğrultusunda sınırlı bütçelerle büyük proje ve çalışmaları hayata geçirdiklerini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 19.08.2011 10:30
Haber Güncellenme Tarihi: 19.08.2011 10:30
https://www.bursaport.com
Altepe: Vagonun maliyeti yarıya düştü

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Bursa Şubesi'nin Almira Otel'de düzenlediği iftara katılan Başkan Altepe, Bursa'yı geleceğe taşıyacak yatırımları kıt kaynaklarla gerçekleştirmeye çabalarken, gereksiz harcamalardan kaçındıklarını savundu.

Metro vagonlarının yerli üretimine başladıklarını belirten Başkan Altepe, yerli üretimle birlikte 8 milyon liraya ithal edilen birim vagonun maliyetinin, yarı fiyatına düştüğünü dile getirdi. Bunun Bursa için büyük bir tasarruf imkanı olduğunu vurgulayan Başkan Altepe, "Akılcı çalışmalar neticesinde 6,5 kilometre uzunluğundaki BursaRay üniversite etabında yaptığımız revizyonla, 2,5 kilometre tasarruf sağladık. 6 bin 500 metrelik maliyetle 8 bin 800 metre raylı sistem yapma imkanı elde etmiş olduk. Bu tasarrufla da BursaRay'ın Organize Sanayi Bölgesi hattını sıfır maliyetle Emek'e kadar uzatmış olacağız" diye konuştu.

Kestel hattının hayata geçmesi için gerçekleştirdikleri son ihalede bir önceki ihaleye göre 176 milyon liralık tasarruf sağladıklarına işaret eden Başkan Altepe, hattın kilometre başına düşen maliyetini de 33 milyon liradan 11 milyon liraya çektiklerini ifade etti.

Şehir için ulaşıma tramvay kolaylığı

Başkan Altepe, tramvay hatlarının da şehir içi ulaşımda pratik sonuçlar vereceğine inandıklarını belirterek, bunun ilk örneği olan örneği Cumhuriyet Caddesi'ndeki 'nostaljik tramvay hattının, Davutkadı-İncirli ve Hanlar Bölgesi'ni de kapsayacak biçimde 2.5 kilometreye çıkarılacağına kaydetti. Başkan Altepe, Heykel-Santral Garaj arasındaki tramvay hattı inşaatına da bu yıl içerisinde başlanacağını vurguladı.

Havayolu şirketine destek çağrısı

Bursa'nın en büyük eksikliklerinden birinin de sağlıklı hava ulaşımı olduğuna vurgu yapan Başkan Altepe, Yunuseli Havaalanı'nı işler duruma getirebilmek için yoğun çalışmalarda bulunduklarını, bu doğrultuda, Devlet Hava Meydanları (DHM) ile protokol imzaladıklarını ifade etti. Bursa'ya düzenli ve sistemli hava ulaşımının, Bursa'nın kendi havayolu şirketine sahip olmasından geçtiğini belirten Başkan Altepe, havayolu şirketi kurma çalışmalarına kent dinamiklerinden destek istedi.

TÜGİAD Bursa Şubesi'nin iftarına Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Seyfettin Avşar, Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar, Hukuk Danışmanı Osman Orhan ve TÜGİAD üyesi işadamları katıldı.


 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.