SON DAKİKA
Hava Durumu

Millet İttifakı AK Parti'nin kalesi Bursa'da moral buldu

Yazının Giriş Tarihi: 12.05.2023 02:40
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.05.2023 21:15

Millet İttifakı, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile Kent Meydanı’ndaki mitinginden sonra bu kez Gökdere Meydanı’nda onbinlerce kişinin katıldığı coşkulu bir miting gerçekleştirdi.

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, DEVA Partisi lideri Ali Babacan ile Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu’nun katıldığı miting, bu seçim döneminde Bursa’nın en kalabalık ve coşkulu mitingi oldu. Çünkü miting alanını dolduranların çoğu gençler ve kadınlardan oluşuyordu. CHP ile birlikte İYİ Parti, DEVA ve Saadet Partili gençlerin coşku ve tezahüratı liderlerin keyfini yerine getirdi. Liderler, AK Parti'nin kalelerinden biri olan Bursa'dan moralle ayrıldı. Bu arada Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin miting ile aynı saatte Merinos Parkı'nda düzenlediği Özcan Deniz-Derya Uluğ konseri hatırlatmak lazım. Bu konsere de yoğun katılım oldu.

Miting alanını dolduran vatandaşların, ‘Korkmuyoruz, korkmayacağız kimsenin yanına bırakmayacağız’, ‘Kimse şah değil padişah değil’, ‘Ülkeni sev, Cumhuriyet’i koru, sandığa git, trafoya girme’, ‘Güneşin olduğu yerde ampule ihtiyaç yok’, ‘Eli taş tutanlar değil kalp yapanlar kazanacak’, ‘Kemaller ölmez, şekil değiştirir’ yazılı pankartlar dikkat çekti. Atanamayan ya da iş arayan gençlerin taşıdıkları dövizler göze çarptı. Bu arada, miting boyunca sıkışıklıkta rahatsızlanan 9 kişiye sağlık görevlileri müdahale etti.

Saat 17.00'de başlayacağı duyurulan miting Saadet lideri Temel Karamollaoğlu’nun konuşması ile başladı. Saat 17.24’te söz alan Karamollaoğlu’nun konuşması 12 dakika sürdü. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin diktatörlüğe döndüğünü ifade eden Karamollaoğlu, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçilmesi ile ülkenin rahatlayacağını söyledi. Dünyanın büyük devletlerinin başkanlarının ülkelerini mütevazi konutlardan yönettiğini belirten Saadet lideri, “Bizde ise yazlığı ayrı, kışlığı ayrı, mevsimlik saraylar var. Bunlar israf” dedi.

Adalet olmadan ülkede huzur olmayacağını aktaran Karamollaoğlu, israf, yolsuzluk ve yanlış planlanan yatırımların son bulması ile hazinenin parayla dolacağını ifade ederek, 1996 yılında Erbakan’ın başbakanlığındaki hükümetin uyguladığı havuz sistemini örnek verdi. Karamollaoğlu, o dönem yüzde 30 zam isteyen kamu çalışanlarına havuz sistemi sayesinde yüzde 125 zam yapıldığını hatırlatarak halkın refahını artıracak ekonomi politikaları izleyeceklerini söyledi.

Karamollaoğlu’ndan sonra konuşan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Millet İttifakı’nın ülkeyi tek kişinin kararları ile değil, ortak akılla yöneteceğinin altını çizdi. Türkiye’nin tek kişinin deneme tahtasına döndüğünü söyleyen Babacan, hayat pahalılığının geldiği durumu 200 liralık banknot ile anlattı. 200 liranın piyasaya sürüldüğü 2009 yılında 134 dolara karşılık geldiğin hatırlatan DEVA lideri, bugün bu paranın karşılığının 9 dolar olduğuna dikkat çekti.

Tek kişinin yönettiği ülkede 3-5 kişinin zengin olduğunu, iktidara geldiklerinde takım oyunu ve ortak akılla tüm sorunların üstesinden geleceklerini ifade eden Babacan, “Hak, hukuk, adalet ve özgürlük olmadan ekonomi olmaz. Birey birey zenginleşeceğiz. Umut kazanacak, öfke ve nefret kaybedecek, 14 Mayıs’ta her şey çok güzel olacak” dedi.

“Bu işi ilk turda bitirecek miyiz, Kemal Kılıçdaroğlu’nu Cumhurbaşkanı yapacak mıyız?” diye soran Ali Babacan’a yurttaşlar, “Yapacağız, milletin umudu Kılıçdaroğlu” karşılığını verdi. Gençlerin yoğun tezahürat ile ilgi gösterdiği Babacan’ın konuşması 17 dakika sürdü.

Babacan’ın ardından sahneye çıkan ve 20 dakika konuşan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun hedefinde, muhalefeti işgal kuvveti olarak tanımlayan eski Başbakan Binali Yıldırım ile Millet İttifakı ortakları için “Vücutlarına mermi alırlar” diyen MHP lideri Bahçeli vardı. “Gaspla başbakan olan biri, ülkeyi 14 Mayıs’ta yabancılara istilacılara teslim etmeyeceğiz diyor” diyen Davutoğlu, “Biz işgal altındaki Bursa’dan yabancıları gönderenlerin torunlarıyız. Binali Yıldırım’a soruyorum; Sen yabancı ülkelerdeki paralarını ne zaman ülkeye getireceksin?” diye sordu. Bahçeli’nin kendilerine mermi gösterdiğini hatırlatan Davutoğlu, Sayın Bahçeli sen Bursalı Sinan Ateş’in hesabını ver. Ne senden ne de hizmet ettiğin Erdoğan’ın yolsuz düzeninden korkarız” ifadelerini kullandı.

İktidarın dini ve manevi değerleri istismar ettiğini, muhalefete küffar denildiğini, Diyanet’in kapatılacağı yalanının söylendiğini anlatan Gelecek Partisi lideri, Millet İttifakı’nın iktidarında hiç kimsenin inancından dolayı farklı bir muamele görmeyeceğini vurguladı. Din ve devlet işlerinin teminat altına alınacağını kaydeden Davutoğlu, “Gerçek din ve vicdan özgürlüğünü getireceğiz. Zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapan bu yolsuzluk düzenine son vereceğiz. Biz bu çarkı bozmaya geliyoruz. Her türlü israfı kaldıracağız. Yolsuzluklara son vereceğiz. Türkiye’nin kaynaklarını 3-5 inşaat patronuna peşkeş çekenlere son vereceğiz” dedi.

Başbakanlığı dönemine siyasi ahlak yasasını çıkarmaya çalışırken engellendiğini ve AK Parti’den ayrıldığını aktaran Davutoğlu, “14 Mayıs’ta bunlar mutlaka gidecek. Yolsuzluk düzeni gidecek, siyasi ahlak yasası gelecek. Kutuplaşma gidecek, kucaklaşma gelecek. Talimat alan yargı gidecek, vicdanı ile karar veren yargı gelecek. Mülakat gidecek, liyakat gelecek” diye konuştu.

Bursaspor’un durumuna da değinen Davutoğlu, “Bursaspor’a da yeni baharlar gelecek. İkinci lige düştüğünde üzüldüm. Bursaspor’u ayağa kaldıracağız. Sporu da bu bozuk düzenin içinden çekip çıkaracağız” ifadelerini kullandı.

Son olarak konuşan Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, “Halkın umudu Kılıçdaroğlu” sloganlarıyla karşılandı. Kılıçdaroğlu, gençlere “Sizler de bizim umudumuzsunuz” sözleriyle karşılık verdi.

14 Mayıs’ta otoriter bir yönetimi demokratik yollarla değiştireceklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, bunun tarihe geçeceğini ifade etti. “Devlet bir kişinin iki dudağı arasına bırakılamaz” diyen Kılıçdaroğlu, öncelikle okulları açarak köylerin yeniden eski canlılığına kavuşacağını söyledi.

Herkesi kucaklayan bir cumhurbaşkanı olacağını söyleyen CHP lideri, seçimin kaderini de gençler ve kadınların belirleyeceğinin altını çizdi. Vatandaşlardan sandığa giderken, AKP ya da MHP’ye oy vermiş olan bir kişiyi ikna etmelerini isteyen Kılıçdaroğlu, Suriyelilerin de en geç iki yıl içinde ülkelerine gönderileceğini yineledi.

Seçildiği takdirde Atatürk’ün Çankayasında oturacağını tekrar dile getiren Kılıçdaroğlu, “Bana parayı nasıl bulacaksın, devleti nasıl yöneteceksin? Diyorlar. Ben 27.5 yılımı devlete verdim. Devleti bilirim, bütçenin nasıl yapıldığını, gelirin nasıl sağlandığını bilirim. Onlar yandaşı için Bay Kemal vatandaşı için çalışır. Kul hakkı yemedim, kul hakkı yedirmeyeceğim. Bunlar yiye yiye doyamadılar”  dedi.

22 dakikayı bulan konuşmasının sonunda yerel seçimlerde Bursa Büyükşehiri alacaklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, Mustafa Bozbey’i sahneye davet etti.

Bu arada mitingin sunucusu Barış Bozkurt, milletvekili adayları ile eski milletvekilleri, belediye başkanları ve parti yöneticilerini anons ederek kürsüye çağırırken, Bursa Milletvekili Erkan Aydın’ı, “Size bir sürprizi burada açıklıyorum. Erkan Aydın Osmangazi Belediye Başkan adayımızdır” dedi. Böylece CHP, Bursa Büyükşehir'den sonra Osmangazi Belediye Başkan adayını bugünden açıklamış oldu.

Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.